Příslušníci bezpečnostních sborů si už týden nesmí přivydělat, opatření potrvá až do konce nouzového stavu
V návaznosti na usnesení vlády číslo 194 ze dne 12. března 2020, kterým vláda vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS CoV-2 na území České republiky, bylo dalším usnesením č. 243 zakázáno příslušníkům bezpečnostních sborů vykonávat jinou výdělečnou činnost.
Zákaz trvá od 18. března 2020 od 00:00 hodin po dobu trvání nouzového stavu. V případě jeho prodloužení bude automaticky prodloužen i tento zákaz.
Příslušníci bezpečnostních sborů mají možnost vykonávat i jinou výdělečnou činnost zakotvenou v zákoně o služebním poměru po novele platné od 1. července 2019.
Příslušník může vykonávat jinou výdělečnou činnost než službu podle zákona 361/2003 Sb. o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů pouze se souhlasem služebního funkcionáře.
Služební funkcionář udělí rozhodnutím souhlas s výkonem jiné výdělečné činnosti za podmínky, že tato činnost nemůže vést ke střetu zájmů osobních se zájmy služby, k ohrožení dobré pověsti bezpečnostního sboru nebo k ohrožení důležitého zájmu služby.
V praxi to tak například znamená, že příslušníci, kteří svou činnost u jednotky sboru dobrovolných hasičů vykonávají se souhlasem služebního funkcionáře jako vedlejší výdělečnou činnost, mohou v jednotkách po dobu platnosti zmíněného usnesení pracovat pouze bezplatně.
Souhlas služebního funkcionáře podle odstavce 2 se nevyžaduje pro
- činnost v záloze činné nebo záloze zvláštní a výkon veřejné funkce, plnění občanské povinnosti a výkon jiného úkonu v obecném zájmu, který nelze uskutečnit mimo dobu služby,
- činnost vykonávanou příslušníkem, jemuž je udělena rodičovská dovolená,
- činnost znaleckou a tlumočnickou vykonávanou pro soud nebo správní úřad,
- činnost vědeckou, pedagogickou, publicistickou, literární nebo uměleckou,
- činnost vykonávanou v odborové organizaci, jejímž je příslušník členem,
- činnost vykonávanou ve výkonu vazby,
- činnost vykonávanou po dobu zproštění výkonu služby,
- činnost vykonávanou v rámci členství v řídících nebo kontrolních orgánech organizačních složek státu nebo právnických osob, jejichž zřizovatelem nebo zakladatelem je stát, a
- správu vlastního majetku; touto správou se rozumí rovněž činnost vykonávaná v rámci členství v řídících nebo kontrolních orgánech bytového družstva nebo společenství vlastníků jednotek, jehož je příslušník členem.