Sobota 23. listopadu 2024, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hanáckým pilařem se stal hasič z Dobříše, bronz získal příslušník ze stanice Zábřeh

Na požární stanici v Olomouci se ve čtvrtek uskutečnila soutěž Hanácké pilař 2020, v němž profesionální i dobrovolní hasiči poměřili svou šikovnost, sílu i obratnost při práci s motorovou pilou.

Soutěžící bojovali ve čtyřech disciplínách, ve kterých se pod dohledem pečlivých rozhodčích měřil čas a hlídala se též preciznost provedení. Hasiči museli nejdříve vyměnit řetěz motorové pily, poté předvedli své schopnosti při kombinovaném a přesném řezu.

Souboj o titul zakončili odvětvováním. Nejlépe si při náročném klání vedl Jakub Mařík z jednotky sboru dobrovolných hasičů v Dobříši ve Středočeském kraji, který se ziskem 739 bodů obhájil první místo z minulého roku. Druhé místo získal Matěj Vysoudil z HZS Moravskoslezského kraje. Třetí příčku obsadil náš příslušník ze stanice v Zábřehu Jaroslav Spurný.

Soutěž byla velmi vyrovnaná. O druhém až šestém místě rozhodovaly jednotky bodů. Hasiči na třetím a čtvrtém místě dokonce získali shodný počet bodů, o jejich umístění tak rozhodoval bodový zisk v poslední disciplíně, a to v odvětvování.

Čekání na vyhodnocení zpestřila ještě soutěž dvoučlenných družstev s pilou kaprovkou v řezání dřeva na čas, v níž si nejlépe vedl tým složený z Marka Záhorského ze stanice Jeseník a Pavla Zatloukala ze stanice Prostějov.

Účastnit klání se mohli členové Hasičského záchranného sboru ČR nebo jednotek sboru dobrovolných hasičů obce, kteří absolvovali specializační kurz pro obsluhu motorových pil v jednotce požární ochrany a také pravidelnou odbornou přípravu.

Platnost osvědčení byla kontrolována při prezenci. Velký důraz byl kladen také na bezpečnost práce a ochranné prostředky. Hasiči museli mít protiřezové kalhoty, přilbu a rukavice.

Disciplíny Hanáckého pilaře

Výměna řetězu

Soutěžící po odstartování přistoupí ke stolu, uvolní pojistné matice, sundá řetěz, otočí lištu, na kterou následně nasadí řetěz a pojistné matice. Před ukončením soutěžní disciplíny ještě zkontroluje napnutí řetězu.

Kombinovaný řez

Jakmile dostane soutěžící pokyn ke startu od rozhodčího, uchopí motorovou pilu a přistoupí ke kmeni; vede řez odspodu a zakončí ho v polovině kmene; vyjme pilu z řezu a pokračuje řezem shora, dokud kotouč nespadne na zem; provede odříznutí druhého kotouče v obráceném pořadí; disciplína končí v okamžiku, kdy se druhý kotouč po odříznutí dotkne země.

Přesný řez

U disciplíny přesný řez si soutěžící si může vybrat, z jaké strany bude startovat. Jakmile dá rozhodčí pokyn ke startu, uchopí soutěžící motorovou pilu a přistoupí ke kmeni a snaží se odříznout kotouč a přitom se vyvaruje poškození podkladové desky řetězem motorové pily. Disciplína je ukončena tehdy, když soutěžící položí motorovou pilu na zem vedle kmene.

Odvětvování

Soutěžící musí odvětvit kmen co možná nejrychleji, aniž by zanechal suk vyšší než 5 mm nebo zařízl do kmene hlouběji než 5 mm. Zároveň musí dodržet pravidla bezpečnosti práce s motorovou pilou.

Soutěžící vstupuje do soutěžního prostoru na pokyn rozhodčího, nastartuje motorovou pilu a položí na startovní čáru (závodník i všechny části motorové pily musí být za startovní čarou). Rozhodčí dá pokyn k zahájení disciplíny.

Čas je měřen od okamžiku, kdy dá rozhodčí pokyn ke startu a jeho měření končí v okamžiku, jakmile odřeže všechny větve a položí pilu za cílovou čáru. Poté soutěžící zastaví motorovou pilu a vyčká dalších pokynů rozhodčího.

Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet
Přiložené soubory
Hanácké_pilař_2020_-_hodnocení.pdf zobrazit online PDF 268 kB