Středa 27. listopadu 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Dostavba zázemí pro výcvikové zařízení Raspenava se předpokládá v letech 2021 – 2022

V katastrálním území města Raspenavy (nedaleko od stanice Raspenava) je od roku 2016 vybudováno výcvikové zařízení, které slouží k provádění odborné přípravy, nácviku taktických postupů, pohybů jednotlivých složek IZS a nácviku společné práce základních složek IZS Libereckého kraje.

Zařízení je určeno pro výcvik příslušníků profesionálních jednotek, členů jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí Libereckého kraje, příslušníků Policie ČR a zaměstnanců Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

V rámci výcviku lze ve výcvikovém zařízení nasimulovat reálné podmínky při zdolávání požáru. V roce 2018 došlo k rozšíření a modulovému doplnění kontejnerů včetně jejich propojení. Současně byly zakoupeny dva kontejnery na uskladnění topného materiálu.

Přečtěte siNový ohňový polygon v Raspenavě bude sloužit profesionálním i dobrovolným hasičům

V roce 2019 poskytl Liberecký kraj HZS Libereckého kraje účelovou dotaci z Krizového fondu Libereckého kraje na projekt “Dostavba zázemí pro výcvikové zařízení Raspenava“ ve výši 400 tis. Kč.

Dotace byla určena na vypracování projektové dokumentace pro územní a stavební řízení, dokumentace pro provedení stavby a na výkon inženýrské činnosti pro vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Projekt se podařilo zrealizovat ve stanoveném termínu do 30. 9. 2020. Vlastní realizace výstavby se předpokládá v roce 2021 – 2022.

V rámci dostavby zázemí pro výcvikové zařízení Raspenava dojde k revitalizaci stávajících prostor stanice Raspenava a přístavbě části stanice. Cílem je zajištění dostatečných prostorových kapacit s ohledem na výukové, skladovací i hygienické prostory a potřeby.

Pro zefektivnění stávajícího výcviku v tomto zařízení v současné době chybí:

  • Prostory šaten pro lektory i frekventanty, skladovací prostory pro vybavení k výcviku,
  • Učebna pro provádění teoretické odborné přípravy, která předchází praktickému výcviku a je nedílnou součástí výcviku,
  • Sociální zařízení pro očistu a osobní hygienu lektorů i frekventantů po výcviku samotném,
  • Zázemí CHTS – důležité pro akceschopnost použitých technických prostředků (údržba dýchací techniky účastnících se jednotek i lektorů a dalších prostředků).
plk. Ing. Mgr. Jiří Pokorný
vedoucí oddělení PSM
Sdílet