Požár v čáslavské firmě způsobil škodu za 1,5 milionu, byl vyhlášen druhy stupeň požárního poplachu
Informaci o požáru ve slévárnách v Čáslavi byl na tísňovou linku středočeských hasičů oznámen v sobotu 19. prosince v 18.34 hodin.
Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální hasiče z Čáslavi a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Potěhy a Vrdy, zároveň vyjel i kutnohorský vyšetřovatel požárů. Čáslavští profesionálové byli na místě prakticky okamžitě po vyhlášení poplachu, neboť objekt sléváren se nachází přímo proti stanici ve Vrchovské ulici.
Prvotní průzkum odhalil požár lisu na zpracování hliníku v obrovské výrobní hale, která byla silně zakouřena zplodinami hoření. Vedlejší lisy a další technologie zasaženy nebyly.
V době vzniku požáru se v hale nacházelo asi třicet zaměstnanců, z nichž někteří se snažili plameny zlikvidovat ručními hasicími přístroji, ale tento zásah nebyl příliš účinný. Všichni však stačili pracoviště opustit a byli bez zranění venku.
Hasiči v dýchací technice zpočátku nasadili na likvidaci požáru jeden C proud a snažili se v technicky složitém stroji najít ohnisko. Vzhledem k velmi silnému zakouření a rozlehlosti celého prostoru a také s ohledem na vysokou hodnotu výrobních zařízení požádal velitel o posily a nechal vyhlásit druhý poplachový stupeň.
Do Čáslavi tak kromě profesionální jednotky z Kutné Hory zamířily i dobrovolné sbory obcí Bratčice, Dolní Bučice, Kutná Hora – Malín a Žleby. V rámci mezikrajské spolupráce byl poplach vyhlášen i dobrovolným hasičům z Golčova Jeníkova z Kraje Vysočina.
Z benešovské stanice vyslal operační důstojník velkokapacitní přetlakový ventilátor a další z mladoboleslavského podniku ŠKODA AUTO a.s.
Pomocí výkonných ventilátorů se podařilo kolem 21. hodiny halu odvětrat, aby průzkumná skupina mohla odhalit ohnisko požáru, který byl ve 21.13 hodin lokalizován. Po kontrole koncentrace škodlivin uvnitř objektu ohlásil velitel zásahu snížení poplachového stupně na základní úroveň a začal na základny odesílat jednotky z druhého stupně.
Ve 21.22 hodin byl požár zlikvidován a po konzultaci s technologem byla obnovena výroba, aby bylo možné lépe stanovit rozsah celkové škody. Půl hodiny poté bylo po závěrečné kontrole místo zásahu předáno manažerovi firmy.
Podle vyšetřovatele vznikl požár v klimatizační jednotce vysokotlakého lisu, jeho přesná příčina zatím objasněna nebyla. Přímé škody byly vyčísleny na jeden a půl milionu korun, včasným zásahem a nasazením potřebného počtu sil hasiči uchránili majetek v částce 80 milionů.
HZS Středočeského kraje