Příručka „Jak se zachovat při mimořádné události“ pro slabozraké děti jde do jihočeských škol
Jihočeský kraj a Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje uvedly v jižních Čechách v život unikátní projekt – příručku „Jak se zachovat při mimořádné události“ určenou pro slabozraké a nevidomé děti.
Unikátní projekt vznikl v Olomouckém kraji v roce 2014, kdy byla vytvořena příručka pro slabozraké a nevidomé spoluobčany pod názvem „Příručka pro zrakově postižené – mimořádné události“.
Jedinečná publikace, která v České republice dosud neměla obdoby, zpracovala rady a doporučení, jak se zachovat při požáru v bytě nebo jak reagovat při vzniku mimořádných událostí.
Na tuto příručku pro dospělé pak navazovala další publikace, a to „Jak se zachovat při mimořádné události“, určená pro slabozraké a nevidomé žáky základních a středních škol. Příručka seznamuje tentokrát děti s různými nebezpečnými situacemi, které by je mohly v životě potkat, a řeší s nimi, jak se mají správně zachovat.
Děti se dočtou například jak komunikovat na tísňových linkách, co je hlásič požáru, jak postupovat při evakuaci nebo co je to integrovaný záchranný systém, a to vše úměrně dětskému věku.
Jihočeskou příručku, která vychází z nápadu olomouckých kolegů, zpracovali příslušníci HZS Jihočeského kraje ve spolupráci s pracovníky Krajského úřadu a její realizaci financoval Jihočeský kraj.
Publikace je pak vytištěna ve zvětšeném písmu, navíc perforovaná Braillovým písmem a doplněna obrázky. Úvodní slovo napsali hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba a ředitel HZS Jihočeského kraje plk. Lubomír Bureš.
Je jen dobře, že taková publikace vznikla i v Jihočeském kraji a naši nejmladší zrakově postižení obyvatelé mají možnost seznámit se s tím, jak nejlépe řešit mimořádné situace,
uvedl hejtman Martin Kuba.
Zároveň popřál, aby žádný z uživatelů příručky nakonec nemusel takovou situaci zažít.
V tuto chvíli je k dispozici 50 kusů této výjimečné příručky. Budou uloženy ve Speciálním pedagogickém centru pro nevidomé a slabozraké v Českých Budějovicích, organizacích pomáhajícím nevidomým a slabozrakým Tyfloservis a TyfloCentrum, ve vybraných jihočeských knihovnách, ale především budou distribuovány do jihočeských škol, kde se vzdělávají děti se zrakovým postižením.
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje