Zástupci Olomouce předali hasičům novou techniku: seskokovou matraci, systém měření náklonu a sadu na vrtání
Dlouhodobou velmi dobrou spolupráci mezi HZS Olomouckého kraje a statutárním městem Olomouc zpečetili zástupci obou organizací ve čtvrtek 28. ledna 2021 slavnostním předáním nového vybavení na požární stanici v Olomouci.
Hasiči od samosprávy obdrželi jako každý rok finanční dar, za který tentokrát pořídili technické vybavení: seskokovou matraci, telemetrický systém měření náklonu stavebních konstrukcí a sadu na korunkové vrtání s diamantovým vrtacím strojem.
Slavnostního předání nové techniky se zúčastnil kromě krajského ředitele HZS Olomouckého kraje Karla Koláříka také investiční náměstek města Martin Major. Oba se shodli, že finanční dary jsou výsledkem a pokračováním dlouhodobě dobré spolupráce mezi naším sborem a městem Olomouc.
Vede nás společná snaha zajistit lidem v Olomouci ještě vyšší úroveň bezpečnosti v nenadálých nebo kritických situacích. Zároveň tím pokračujeme v naší velmi dobré spolupráci,
zhodnotil dosavadní společné fungování města a krajských hasičů ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.
Hasiči při praktických ukázkách předvedli, jak a při jakých příležitostech budou nové vybavení používat.
Zástupci města tak například zjistili, jak dlouho trvá nafouknout seskokovou matraci, jak snadné je vrtat do betonu vrtacím strojem s diamanty nebo jak fungují inklinometry, které zajišťují hasičům bezpečný pohyb v objektech s nestabilními či hrubě narušenými stavebními konstrukcemi po požárech či živelních katastrofách.
Seskoková matrace (finanční dar: 360 000 Kč)
Seskokové matrace se využívají především tam, kde není možné z prostorových či jiných důvodů ustavit výškovou techniku. Nejčastěji je HZS Olomouckého kraje využívá v případě záchrany osob z výšek, například z ocelových konstrukcí či komínů.
Matrace se také využívají v případech, kdy se předpokládá sebevražedný skok. Seskokovou matraci tvoří vzduchem naplněný polštář, který při pádu absorbuje sílu dopadu. Je schopna zachytit pád až z výšky 25 metrů.
Standardně je přepravována v automobilovém žebříku. Celkově jich v kraji máme k dispozici 5, jsou umístěné na stanicích kategorie C.
Technické parametry:
- max. výška seskoku: 25 m
- vnější rozměry: 4,6 × 4,6 m
- výška: 2,4 m
- doba plnění: max. 60 sekund
- hmotnost včetně láhve: 94 kg
Telemetrický systém měření náklonu stavebních konstrukcí (finanční dar: 272 225,80 Kč)
Systém HZS Olomouckého kraje využije při záchranných pracích po zřícení stavebních konstrukcí. Také bude nasazen v případech, kdy je nutné stabilizovat stavební konstrukce, aby nedošlo k jejich dalšímu pohybu a zavalení zasahujících hasičů.
Systém se skládá z řídící jednotky, bezdrátových snímačů (inklinometrů) a zobrazovacích zařízení, které se umisťují na staticky narušené konstrukce. Inklinometry umožní včas detekovat sebemenší pohyby stavebních konstrukcí a provést účinná opatření.
Řídící jednotka pro měření náklonu bude zpracovávat data ze 7 čidel měřících odklon od referenční pozice, kterou lze pro každé čidlo stanovit individuálně. Komunikace s čidly probíhá bezdrátově.
Sada na korunkové vrtání s diamantovým vrtacím strojem (finanční dar: 87 774,20 Kč)
Sada bude sloužit jako doplněk štěrbinové kamery. V praxi nastávají případy, kdy je nutné vyvrtat do stavební konstrukce otvor, kterým je možné protáhnout objektiv štěrbinové kamery a zjistit, zda se v daném prostoru nenachází osoby.
Pořízení této techniky nám umožní provádět rychlejší průzkum nepřístupných prostor.
Diamantový vrtací stroj je určený pro ruční jádrové vrtání, vrtání do betonu, vyztuženého betonu, asfaltu či zdiva. Je schopný provrtat konstrukci až do hloubky 70 cm. Při vrtání je chlazen vodou.
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje