Dárky pro tři návštěvníky Hasičského muzea ke kulatinám předány
Až tento týden mohl být – kvůli povodním – předán poslední ze tří dárků, určených pro vylosované návštěvníky Hasičského muzea města Ostravy k pátému výročí jeho otevření v květnu 2005. Anketní lístek s nejnutnějšími kontaktními údaji vhodilo do urny zhruba 500 návštěvníků během úspěšné Ostravské muzejní noci v sobotu 15. 5. 2010, kdy do Hasičského muzea přišlo přes tři tisíce osob. Řada skupin a rodin přitom byla natolik skromná, že vybrala pouze jednoho „soutěžícího" zástupce.
Až tento týden mohl být – kvůli povodním – předán poslední ze tří dárků, určených pro vylosované návštěvníky Hasičského muzea města Ostravy k pátému výročí jeho otevření v květnu 2005. Anketní lístek s nejnutnějšími kontaktními údaji vhodilo do urny zhruba 500 návštěvníků během úspěšné Ostravské muzejní noci v sobotu 15. 5. 2010, kdy do Hasičského muzea přišlo přes tři tisíce osob. Řada skupin a rodin přitom byla natolik skromná, že vybrala pouze jednoho „soutěžícího" zástupce.
Dárek obsahoval dvě nové fotografické knihy o hasičích. První – „Pocta hasičům Ostravy a Moravskoslezského kraje" – přibližuje historii i současnost hasičů na území Ostravy a kraje. Druhá kniha „Jeden svět – jedna rodina" je věnována loňské zdařilé hasičské olympiádě CTIF v Ostravě, jíž se zúčastnilo 3000 sportovců z 28 zemí. K dárku patřila i sportovní čepice v barvách statutárního města Ostravy a samolepka Hasičského muzea.
Všechny tři dárky zůstaly po slosování v Ostravě, i když mnoho návštěvníků bylo „přespolních". Jako první jej dostala od hasičů žačka třetí třídy základní školy z Ostravy-Mariánských Hor, druhým úspěšným vylosovaným byl mladý muž z Ostravy-Poruby a třetím student brněnského VUT Petr Cap z Ostravy-Dubiny. Ten mohl dostat dárek až tuto středu. Zástupci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje mu je předali až u dveří jeho bytu, protože jako student třetího ročníku Stavební fakulty VUT se právě připravoval na náročnou zkoušku.
Tím, že něco vyhrál, byl velmi příjemně překvapen. „V Hasičském muzeu jsem byl poprvé a určitě si tam najdu cestu za rok, třeba o příští Muzejní noci. Muzeum se mi zalíbilo jako celek, svou koncepcí i atmosférou. Velký zájem jsem měl o rekonstruovaná hasičská vozidla,„ řekl student Petr.
Hasičské muzeum v Ostravě-Přívoze bylo během Muzejní noci (sobota 15.5.) otevřeno již od ranních devíti hodin až přes sobotní půlnoc. Protože se vydařilo počasí, prohlédly si jej více než tři tisícovky návštěvníků a nebyly ochuzeny o žádnou atrakci připravovaného bohatého programu. Tím byl počet návštěvníků za pět let činnosti muzea navýšen na téměř 27 tisíc.
Zájemci o hasičskou historii si tak mohli v průběhu celého dne prohlédnout expozici a ukázky soudobé i historické hasičské techniky, mohli obdivovat „muzejní hasičský sbor“ v historických uniformách, kterak každou hodinu likviduje rozsáhlý požár domku a to jen za pomoci původní historické techniky – kárové ruční stříkačky Knaust.
Děti návštěvníků mohly práci hasičů vyzkoušet na vlastní kůži – pomocí historické stříkačky se trefovaly vodou do terčů. Ty nejmenší v prostorách muzea navlékaly korálky, barvily omalovánky s hasičskou tématikou a kreslily obrázky, na kterých ve velké většině dominovaly hasičské automobily nejrůznějších typů, tvarů a velikostí.
Po celý den byla také přístupná expozice „z budoucnosti" – pracoviště dispečera (operátora hasičů), které v reálném provozu simulovalo činnost dispečerů na linkách tísňového volání. Návštěvníci tak mohli vidět, jak jsou tísňová volání přijímána, jak to vypadá „na druhé straně", když volají na některé z čísel tísňového volání. Viděli také celou následující práci dispečera až do vyslání jednotky hasičů (či další složky IZS) na pomoc postiženému. Návštěvníci měli a mají i nadále vidět pracoviště, které tvoří základ letos dokončovaného nového krajského Integrovaného bezpečnostního centra. To by mělo být uvedeno do provozu na přelomu roku 2010 a 2011.
Vyvrcholení programu Ostravské muzejní noci 2010 nastalo krátce po sedmnácté hodině. Na úvod diváci zhlédli vrcholnou akrobacii modelu vrtulníku, ukázku průzkumného modelu vrtulníku vybaveného kamerou s ukázkou přenosu obrazu na obrazovku počítače. Po úvodní chvilce s cimbálovou muzikou Kovalíček ze ZUŠ Sokolská v Ostravě do dvora Hasičského muzea vjel historický automobil Praga Aero 150 z roku 1951, z něhož vyskočili hasiči v historických uniformách a tento den již po několikáté úspěšně uhasili hořící domek (na dvoře muzea).
Pak byli diváci svědky slavnostní chvíle. Farář přívozského katolického kostela Bogdan Stępien (z Polska) požehnal nový exponát muzea – historický automobil Praga A150 – a současně s ním také dva nové prapory. Prapor Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a prapor, který jako dar obdrželo právě ke svému pátému výročí otevření Hasičské muzeum. Po přípitku sektem, který symbolicky otevřel someliér Jiří Ambrož v historické hasičské uniformě tzv. sabráží – „useknutím" hrdla lahve hasičskou sekerkou, bohatý program muzejní noci v Hasičském muzeu pokračoval až do pozdních nočních hodin.
Info: por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje
-wap-