Neděle 22. prosince 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči zlikvidovali 3 300 kachen a 5 500 vajec v chovu ve Vápně na Pardubicku

Přesně 5 hodin likvidovalo 35 hasičů z 9 jednotek požární ochrany z Pardubického kraje – profesionální a dobrovolné jednotky předurčené dle havarijního plánu Pardubického kraje pro „Ochranu obyvatelstva“ celkem 3 300 kachen z chovu ve Vápně na Přeloučsku, u kterých se prokázal vir ptačí chřipky H5N8. Zlikvidováno bylo i 5 500 ks vajec.

Zasahující hasiči se pohybovali v nebezpečné zóně, samém ohnisku ptačí chřipky a museli mít na sobě ochranné jednorázové obleky, gumové rukavice a chránit si museli i dýchací cesty. Po provedeném zásahu byla provedena dekontaminace zasahujících hasičů.

Tento virus H5N8 není přenosný na člověka. Obyvatelům obce ani v okolí žádné nebezpečí ani zdravotní rizika nehrozí. Farma byla uzavřena a chov zcela izolován. Obyvatelé s nakaženými zvířaty do styku nepřišli.

Velitelem zásahu byl velitel jednotky požární ochrany, který řídil zásah a koordinoval součinnost složek IZS v místě zásahu; při rozhodování vycházel z odborných stanovisek nebo doporučení orgánů veterinární správy.

Ke koordinaci činnosti složek IZS v místě zásahu byl zřízen velitelem zásahu štáb velitele zásahu. Taktika na místě zásahu spočívala na obecných pravidlech při zásahu na nebezpečnou látku. Prioritně byla zajišťována ochrana zasahujících osob a zabránění šíření nákazy.

Zásah v místě nakaženého chovu spočíval v provedení průzkumu, uzavření místa mimořádné události; určení nebezpečné a vnější zóny se stanovením vstupů a výstupů pro zásah složek IZS a spolupracujících osob, likvidace chovu, vyklizení objektu, zajištění dezinfekce osob a techniky a provedení závěrečné dezinfekce objektu nakaženého chovu, vždy v souladu s pokyny orgánů veterinární správy.

Orgán veterinární správy stanovil nezávisle na uvedené taktice také ochranná pásma a pásma dozoru s odpovídajícími veterinárními opatřeními, např. pro jiné chovatele.

Následně pracovníci Krajské veterinární správy zajistí převoz usmrcené drůbeže (kadáveru) do kafilerie. Prostory, kde byly kachny chovány, byly na závěr dezinfikovány.

Prvně se ptačí chřipka vyskytla v našem kraji 20. června 2007 na farmě v Tisové nedaleko Vysokého Mýta. Podruhé to bylo loni v únoru ve Slepoticích, kde bylo likvidováno 430 tun drůbeže.

Foto: Jiří Sejkora
Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet
Seriál: Ptačí chřipka a hasiči