Recykloliga Elektrowinu zná Super vítěze: dobrovolné hasiče ze Žacléře
Do projektu Recyklujte s hasiči, jehož spuštění před 10 lety, v roce 2011, inicioval kolektivní systém Elektrowin, se už zapojilo více než 1600 sborů dobrovolných hasičů (SDH).
Za 10 let fungování projektu se s jejich pomocí podařilo vysbírat celkem 22 200 tun starého elektra. V průměru to představuje 15,7 tuny na každý aktivní sbor.
V každém měsíci loňského roku počínaje červencem a konče prosincem se mohly SDH zapojit také do Recykloligy a získat za realizovaný sběr vysloužilého elektra kromě obvyklých odměn od Elektrowinu také jeden soutěžní los. Ve hře bylo 20 výher v celkové hodnotě 34 000 korun a navíc zvláštní prémie pro Super vítěze ve výši 10 tisíc korun.
„Super vítězi se stali dobrovolní hasiči z Žacléře v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji,“ informoval předseda představenstva Elektrowin a.s. Roman Tvrzník. „Využít ji budou moci pro svou činnost,“ upřesnil.
„Občané, kteří vyhazují staré elektrospotřebiče, jsou rádi, že se zbaví svých starých krámů. Navíc z našeho městečka zmizely černé skládky,“ shrnuje přínosy zapojení do projektu Petr Csicsó, 1. náměstek starosty SDH Žacléř.
Z odměn od Elektrowinu zdejší hasiči financují práci s mládeží a také tyto prostředky vracejí veřejnosti při pořádání kulturních akcí, například zajištěním živé hudby, vystoupení umělců a podobně.
Slosování za období říjen – prosinec 2020 přineslo výhry také SDH Křetín z okresu Blansko v Jihomoravském kraji, Vysoká z mělnického okresu ve Středočeském kraji, Záříčí z okresu Kroměříž ve Zlínském kraji, a stejně jako v prvním kole také dalším sedmi sborům z celé republiky.
V období červenec – září se na prvních třech příčkách mezi desítkou vylosovaných ocitli hasiči SDH Zlonice z okresu Kladno ve Středočeském kraji, SDH Velká Bukovina z okresu Děčín v Ústeckém kraji a další sbor z Kladenska, SDH Klobuky.
Kompletní seznamy výherců můžete najít na webových stránkách projektu www.recyklujteshasici.cz/aktuality.
Elektrowin aktivní sbory finančně podporoval už od spuštění projektu. „Do současnosti bylo na odměnách hasičům vyplaceno na 40 milionů korun,“ připomíná Roman Tvrzník.
Každý ze sborů, které se nejen zaregistrovaly, ale také skutečně pomohly sbírat staré elektro, tak získal v průměru 24 652 korun. Ty mohl využít na svou další činnost.
„Sbory dobrovolných hasičů působí skoro ve všech obcích ČR a jsou občany vnímány jako spolek, který se stará o bezpečnost, kulturu a sportovní vyžití v obci, na svou činnost si ale vždy musely finanční prostředky obstarat, jednou možností byl přitom i sběr šrotu,“ připomíná Jan Aulický, ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.