Výcvik hasičů ze stanic Říčany a Český Brod na klidné vodní hladině byl rozdělen na několik specializovaných stanovišť
V polovině června proběhla na územním odboru Kolín pro stanice Říčany a Český Brod pravidelná odborná příprava pro práci na klidné vodní hladině. Podle příslušného předpisu se výcvik provádí minimálně v rozsahu 3 hodin teoretické přípravy a 4 hodin praktického výcviku.
Přírodní koupaliště v obci Vyžlovka je pro daný výcvik ideálním místem. Hasiči si vyzkoušeli oblékání společných ochranných prostředků, mezi které patří suché obleky, záchranné vesty a přilby, a použití záchranných prostředků pro práci na vodě – plavidla, paddleboard, házecí pytlík, záchranné plovoucí lano apod.
Účastníci výcviku byli rozděleni do čtyř skupin po třech až čtyřech hasičích a na celkem čtyřech stanovištích plnili předem dohodnuté úkoly a připravené činnosti. V každé skupině byl vždy jeden hasič oblečen do suchého obleku a představoval pro daný tým figuranta (záchrana tonoucí osoby). Přibližně po hodině došlo k rotaci skupin mezi stanovišti.
Stanoviště č. 1 – jízda na raftovém člunu
Skupina měla přidělen raftový člun bez motoru pro čtyři osoby a úkolem posádky byla její vzájemná spolupráce a součinnost při jízdě na hladině. V závěru si posádka vyzkoušela jízdu na čas na klidné vodní hladině na trase přibližně 150 metrů, kdy se startovalo ze břehu a člun musel obeplout plovoucí molo a dostat se zpět do cíle.
Nejrychlejší byla posádka ze stanice Český Brod pod vedením nprap. Jaroslava Vindušky časem 2 min a 51 sekund.
Stanoviště č. 2 – manipulace s plavidlem s turbínovým motorem
Na tomto stanovišti si hasiči vyzkoušeli manipulaci s plavidlem s turbínovým motorem, zejména ovládání lodě při jízdě vpřed a zpět, přiblížení k jinému plavidlu nebo překážce, přesedání do jiného plavidla a vlečení (tlačení) druhého plavidla. Úkolem posádky byla i záchrana tonoucího a jeho následné vytažení do lodě.
Stanoviště č. 3 – manipulace s plavidlem s vrtulovým motorem
Zde si posádka procvičila ovládání lodi jako na stanovišti č. 2 s tím rozdílem, že šlo o plavidlo s vyšším výkonem motoru a při dojezdu k překážkám a při záchraně tonoucí osoby musela posádka dbát na zvýšenou bezpečnost provozu. Dalším úkolem týmu byla instalace sorpčních hadů kolem plovoucího mola uprostřed vodní plochy.
Stanoviště č. 4 – záchrana osoby pomocí paddleboardu
Paddleboard je ideální záchranný prostředek pro činnosti na klidné i tekoucí vodě a na zamrzlých vodních hladinách. Pomocí dvou paddleboardů (1× AGAMA PADDLEBOARD RESCUE a 1× komerční výrobek) si hasiči prakticky vyzkoušeli ovládání prostředku v kleče a ve stoje a poté záchranu osoby z vodní hladiny. Prakticky bylo ověřeno, že záchrana tonoucí osoby pomocí paddleboardu je rychlá a velice efektivní.
Organizaci výcviku a přípravu záchranných prostředků včetně plavidel zajistily stanice Říčany a Kolín (KLO – lodní kontejner). Za možnost uskutečnění výcviku na koupališti Vyžlovka děkujeme vedení obce Vyžlovka (vlastník pozemku) a Školnímu lesnímu podniku v Kostelci nad Černými lesy (vlastník vodní plochy). Zbylé dvě stanice kolínského územního odboru (Kolín a Ovčáry) budou mít výcvik na klidné vodní hladině koncem června na jezu Klavary severně od Kolína.
velitel stanice Říčany