Středa 27. listopadu 2024, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V areálu firmy Veba v Broumově hořela kotelna, předběžná škoda se vyšplhala na 15 milionů

V úterý 22.6. po sedmé hodině večerní byl na operační středisko hasičů nahlášen dým stoupající z rozsáhlého areálu firmy Veba v Broumově – Olivětíně na Náchodsku. Na místo postupně vyjely celkem čtyři jednotky profesionálních hasičů a šest dobrovolných jednotek.

Na místě hasiči průzkumem a rozhovorem se zaměstnanci firmy zjistili, že se jedná o požár kotelny, přistavené k výrobní hale. Bezprostředně po vzniku požáru se všem přítomným zaměstnancům podařilo včas a v pořádku budovu opustit.

V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje. Další hořlaviny a především výrobní stroje byly v přilehlé hale a proto bylo od počátku řešení události zřejmé, že kromě hašení samotné kotelny bude pro hasiče klíčovým úkolem zabránit rozšíření požáru právě na tuto část objektu a zamezit tak velkým škodám.

Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích, nasadili k hašení vodní proudy a ve větší míře použili také hasební pěnu. V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn.

Oheň způsobil škodu na budově a vnitřním vybavení kotelny. Došlo také k silnému zakouření prostor v nadzemním podlaží budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Vyšetřovatel příčin požáru předběžně stanovil výši škody na patnáct milionů korun, nicméně přesná výše škody, stejně jako příčina vzniku požáru, se budou stanovovat až ve středu během dopoledních hodin.

Aktualizace 23.6., 13:30 hodin

V průběhu středečního dopoledne se na místě události sešla pracovní skupina složená z hasičských vyšetřovatelů, pracovníků Technického ústavu požární ochrany z Prahy, příslušníků policie a technologa poškozené firmy.

Jako nejpravděpodobnější příčinu vzniku požáru stanovili po realizovaných šetřeních vznik netěsnosti na technologii ohřevu topného oleje, což mělo za následek únik rozžhaveného oleje a následný zkrat na elektorinstalaci. Vzniklá výše škody odpovídá původním odhadům, tedy asi patnáct milionů korun.

Foto: HZS & Jaroslav Ročeň
Ondřej Sezima
HZS Královéhradeckého kraje
Sdílet