Hasičská stanice v Holešovicích prošla kolaudací, hasiči se do ní nastěhují ještě do konce letošního roku
První část hasičské stanice v Holešovicích byla zkolaudována, na tiskovém brífinku to oznámil generálního ředitel HZS ČR genmjr. Vladimír Vlček a ředitel HZS hl. m. Prahy plk. Luděk Prudil. Akce se konala za účasti ministra vnitra Jana Hamáčka, náměstka primátora hl. m. Prahy pro bezpečnost Petra Hlubučka a starosty MČ Praha 7 Jana Čižinského.
Brífink proběhl před hasičskou stanicí v Argentinské ulici ve čtvrtek 30. 9. 2021 od 15:00 hodin, pro novináře byl zatím umožněn vstup do prostoru výjezdových garáží. Během října a listopadu se objekt vybaví nábytkem a nastěhují se do nej výjezdoví hasiči.
Původní stanice byla postavena jako jedna ze sedmi provizorních stanic v roce 1942 v období protektorátu Čechy a Morava.
O výstavbě bylo rozhodnuto také na základě předpokladu hrozících náletů spojeneckými letadly v průběhu 2. světové války. Rozhodnutí vydal tehdejší velitel hasičského sboru v Praze, plk. Bruno Petersen, dříve požární ředitel města Düsseldorf.
Toto zásadní rozhodnutí lze považovat za historicky první plošné pokrytí území hlavního města Prahy. Stanice Holešovice byla poslední dochovanou stanicí z této doby.
Projektová příprava na výstavbu nové centrální stanice byla zahájena v roce 2015. Dne 31. 10. 2016 bylo vydáno rozhodnutí u umístění stavby. 28. 6. 2017 Stavební úřad Ministerstva vnitra ČR vydal stavební povolení na celý areál HS Holešovice. 12. 8. 2019 byla podepsána smlouva o dílo na zhotovení první etapy projektu, objektu centrální výjezdové stanice, s firmou Garden Line a VÁHOSTAV. Stavba samotná byla zahájena 1. 9. 2019.
Předání stavby do užívání Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy je plánováno na 18. 11. 2021. Stavba byla postavena za 367 289 861,72 korun.
Na stanici bude organizovaný výjezd dvou družstev 1+5 a jednoho družstva 1+3. Dále zde bude automobilový žebřík, plynový hasicí automobil, velkoobjemová cisterna a technický automobil potápěčů se člunem včetně barokomory. Stanice bude fungovat jako opěrný bod pro práci pod vodní hladinou a bude sloužit pro zásahy u dopravních nehod.
Na stanici budou také velící důstojníci směn. Ze stanice bude vypravován odřad v souvislosti s mezinárodními záchrannými operacemi do zahraničí nebo pomoci ostatním HZS krajů v rámci ústřední koordinace. Na stanici typu C3 budou sloužit tři směny, v každé 26 hasičů. Minimální počet na směnu je 19 hasičů.
V hasebním obvodu stanice jsou Bohnice, Březiněves, Bubeneč, Čakovice, Čimice, Ďáblice, Dolní Chabry, Hloubětín, Holešovice, Kobylisy, Letňany, Libeň, Prosek, Střížkov, Troja, Třeboradice a Vysočany.
V příštím roce bude zahájena výstavba budovy B, tedy administrativního objektu, navazujícího na budovu A. Na základě požadavku MČ Prahy 7 byl pozměněn původní návrh a jako dominanta ulice Argentinská byla navržena devítipodlažní výšková budova.
Dokumentace pro provedení stavby budovy B byla HZS hl. m. Prahy předána dne 30. 4. 2020. Stavební povolení – změna části stavby, byla SÚ MV ČR vydána 13. 3. 2020.
V roce 2023 bude v areálu dislokováno stanoviště ZZS hl. m. Prahy. V následujících letech je plánována výstavba budovy C pro ředitelství Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy.
tiskový mluvčí
HZS Praha