Na letišti Pardubice cvičily složky IZS zásah při pádu vrtulníku, na palubě bylo devět lidí
Taktické cvičení na letišti Pardubice, které proběhlo 5. listopadu 2021, ověřilo připravovaný letištní pohotovostní plán a nové směrnice pro vojenskou hasičskou jednotku na Letišti Pardubice.
„Jedná se vyhlašování signálů "Asistence“, „Místní pohotovost“ a „Plná pohotovost“," říká mjr. Ing. Pavel Bér, vedoucí pracoviště IZS HZS Pardubického kraje, územního odboru Pardubice.
Hasiče dopoledne prověřila letecká nehoda vrtulníku MI 17 s devíti osobami na palubě. Ve chvíli, kdy vrtulník hlásil problémy na motoru, byl ihned vyhlášen pro vojenskou hasičkou jednotku letiště Pardubice „Místní pohotovost“, která následně přešla na „Plnou pohotovost“ a na místo se tak soustředily složky integrovaného záchranného systému.
Jednotky hasičů na místě události zejména zachraňovaly osoby z vrtulníku, které měly opravdu různá zranění – jakými jsou spáleniny, zlomeniny, krvácení, ale i bezvědomí. Jednotky dále zabezpečily místo nehody a třídily raněné podle metody START) pro další činnost zdravotnické záchranné služby. Profesionální jednotka hasičů spolu s vojenskou hasičskou jednotkou prováděly v prvé řadě hašení požáru trosek vrtulníku a vyteklého paliva. Svolán byl krizový řídící štáb letiště.
Za posledních 5 let evidujeme na území Pardubického kraje 15 dopravních nehod leteckých (malé letadlo 7×, větroň 1×, rogalo 1×, paraglide 1×, vrtulník 3×, vojenský výcvikový vrtulník 1×, vojenské výcvikové letadlo 1×). Během těchto 15 událostí došlo ke zranění 9 osob a usmrcení 2 osob. Z toho bylo 1× nouzové přistání ultralightu na letišti Pardubice.
Cílem tohoto taktického cvičené bylo prověřit dojezdové časy jednotlivých záchranných složek do prostoru letiště Pardubice, prověřit činnost na signály „MÍSTNÍ, PLNÁ POHOTOVOST“ a „LETECKÁ NEHODA“ v souladu se zavedenými postupy. Prověřit informační tok při mimořádné události mezi jednotlivými složkami letiště a složkami IZS.
Důležité bylo také prověření činnosti velitele zásahu, koordinace činnosti jednotek Vojenské hasičské jednotky a profesionální jednotky HZS Pardubického kraje. Nepochybně se též zjišťovalo, zda je dostatek technických prostředků a ověřila se také komunikační možnost všech zasahujících jednotek.
Cvičení se účastnily:
- Vojenská hasičská jednotka Letiště,
- HZS Pardubického kraje – stanice Pardubice,
- JPO IV – HZSP – Paramo Pardubice,
- JPO III – Chrudim – DA + stan ZZS,
- JPO II – Heřmanův Městec – CAS 16,
- Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje,
- Policie ČR.