V Libotenicích na Litoměřicku hasiči zahájili zásah při likvidaci drůbeže s ptačí chřipkou
Hasiči od 28. prosince 2021 zasahují v Libotenicích na Litoměřicku při likvidaci velkochovu drůbeže.
Zasahuje celkem 12 hasičských jednotek a hasiči ze dvou Záchranných útvarů.
Primárním úkolem zasahujících hasičů ze Záchranného útvaru je vybudování a následná obsluha KNP-S (kontejner nouzového přežití – sanitární), který bude sloužit zasahujícím hasičům jako hygienické zázemí.
Dále budují KDT (kontejner dekontaminace techniky), který je využíván právě pro zásahy spojené s dekontaminací využité techniky od chemických, biologických a radioaktivních látek.
27. 12. 2021
Ve velkochovu nosnic v Libotenicích na Litoměřicku v Ústeckém kraji byla koncem prosince roku 2021 potvrzena ptačí chřipka subtypu H5N1. Ve čtyřech halách se zde nacházelo celkem 188 000 kusů drůbeže. V uplynulých dnech zde došlo k hromadným úhynům několika tisícovek kusů.
Drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena a bezpečně zlikvidována v asanačním podniku, zlikvidováno bude také několik stovek tisíc vajec.
Soukromý veterinární lékař působící v chovu nahlásil ve středu 22. 12. SVS zvýšený úhyn nosnic v jedné z hal. Inspektoři SVS provedli na místě šetření, přijali předběžná opatření, odebrali vzorky z uhynulých kusů a odeslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha.
To následně potvrdilo nákazu ptačí chřipkou H5N1. Jak se nákaza do velkochovu dostala je předmětem pokračujícího šetření.
Státní veterinární správa
Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Zdrojem infekce jsou nejčastěji volně žijící ptáci a jejich infikovaný trus, který může kontaminovat přímo vodu a krmivo, nebo může být do chovu zanesen nepřímo člověkem na obuvi, pneumatikách, nebo jiných pomůckách.
Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. V chovech drůbeže tím způsobují významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty.
Základním preventivním opatřením je (pokud možno) chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky.
U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit pohybu drůbeže na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci.
Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů apod. Případné podezření na výskyt nákazy, což je zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva, je třeba nahlásit na krajskou veterinární správu.