Pátek 29. listopadu 2024, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Pád osoby z deseti metrů v areálu bývalé kladenské Poldi byl prověřovacím cvičením

Ve čtvrtek 21. dubna 2022 krátce po desáté hodině byl vyhlášen poplach na stanicích Kladno a Slaný. Hlášení oznamovalo, že v areálu bývalé kladenské Poldi ocel došlo k pádu osoby do rudného zásobníku.

Profesionální hasiči okamžitě vyjeli na místo události včetně lezecké skupiny a technického kontejneru. Již cestou se připravovali na složitý zásah, neboť místo dobře znají. Ačkoli je celá oblast zanedbaná a vyskytují se tam černé skládky odpadu, je hojně navštěvovaná, protože jde o unikátní pozůstatky uhelných násypek, které se tyčí do výšky patnácti metrů a jsou častým cílem fotografů.

Po příjezdu na místo velitel zásahu a všichni zasahující zjistili, že se v tomto případě jde o prověřovací cvičení a že není nikdo zraněn. Přesto množství překážek, které museli překonat, bylo velké. Dostat se ke zraněnému nebylo vůbec jednoduché. Již vstup do objektu byl nebezpečný, proto museli hasiči zpevnit všechny vstupy a zabezpečit cestu proti pádu konstrukcí.

Další překážku tvořilo zřícené schodiště a absence jakéhokoliv zábradlí. Lezecká skupina tedy vystrojila lanovou cestu až k místu, odkud se mohli hasiči spustit ke zraněnému. Chybějící schodiště pak bylo nahrazeno žebříky a zajištěno lany.

V polorozpadlé budově se lezci rozhodli využít trojnožky, která jim dala bezpečný kotevní bod a umožnila rychlý přístup ke zraněnému. Proto se ihned do rudného zásobníku spustili dva lezci vybaveni lékárnou a transportními nosítky SKED, které jsou k určené právě pro záchranu z těžko přístupného terénu, jako jsou jeskyně a budovy a umožňují jak vertikální, tak horizontální transport zraněných.

V tomto případě šlo o osmdesátiki­logramovou figurínu, kterou bylo nutné dostat zpět cestou, kterou hasiči přišli.

Než byla zraněná osoba ošetřena a naložena do nosítek, zbytek hasičů vystrojil zpáteční cestu tak, aby v žádném okamžiku nebyla nosítka se zraněným bez jištění a zároveň byl dostatek jistících bodů pro zasahující hasiče. Cestou zpět si hasiči měli možnost vyzkoušet spouštění nosítek zrcadlem schodiště.

Tento postup umožňuje mít transportní prostředek neustále pod kontrolou a zároveň hasiči nenesou plnou váhu zraněného, což lze s úspěchem využít např. při snášení těžkých pacientů z výškových budov.

Fyzicky náročné cvičení bylo zakončeno v půl dvanácté fiktivním předáním zraněného zdravotnické záchranné službě. Po tomto předání si hasiči krok za krokem prošli veškerou práci na místě a výcvik byl ukončen. V jeho rámci si hasiči vyzkoušeli hned několik činností. Jednou z nich bylo pažení, dále vystrojení bezpečných cest a transport pacienta z těžkého terénu.

Jan Sýkora
HZS Středočeského kraje
Sdílet