Pondělí 25. listopadu 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Zvláštní stupeň poplachu byl vyhlášen při požáru Domova Alzheimer v Roztokách, dva lidé zemřeli

Ve středu 1. června 2022, krátce po sedmé hodině večer, vyjížděly všechny záchranné složky do ulice Nádražní, kde byl nahlášen požár v objektu Domova Alzheimer v Roztokách u Prahy.

Jelikož oznamovatel uvedl, že došlo k požáru pokoje ve druhém patře domu se speciálním režimem, vyslal operační důstojník na místo jednotky ze Středočeského kraje a zároveň požádal o výpomoc jednotky z Prahy.

Během hovoru s oznamovatelem zazněla informace, že uvnitř objektu se nacházejí imobilní osoby a že už jsou vidět plameny ze třetího nadzemního podlaží. Operační důstojník proto ihned zvýšil poplachový stupeň na druhý a vyslal k události další hasiče.

První jednotky, které dojely na místo zásahu, se zaměřily na záchranu osob, které zůstaly uvězněny uvnitř. Evakuace probíhala okny za pomoci nastavovacích žebříků ze zadní části budovy, protože veškeré vnitřní prostory byly silně zakouřeny. Zároveň probíhal hasební zásah z vnějšku budovy za pomoci výškové techniky.

V 19:40 nechal velitel zásahu zvýšit poplachový stupeň na třetí a povolal k požáru další jednotky. Zároveň požádal o vyslání evakuačního autobusu. K zajištění plynulé dodávky vody k hašení bylo na Vltavě zřízeno čerpací stanoviště a voda byla na požářiště dopravována kyvadlově cisternami.

Několik minut po půl deváté byl poplachový stupeň zvýšen na nejvyšší možný – zvláštní a k události zamířily další jednotky. K efektivnějšímu zvládnutí požáru byl zásah rozdělen na čtyři úseky, každý s vlastním velitelem.

Na místo byla povolána také psycholožka HZS Středočeského kraje pro potřeby klientů a zaměstnanců centra. Ochranné nápoje a stravu pro zasahující hasiče na místě zajistili Český červený kříž a starosta obce Roztoky.

Ve čtvrt na deset na místě zasahovalo 22 jednotek (18 ze Středočeského kraje a 4 z Prahy), což byla necelá stovka hasičů.

Kromě hasebních prací několika jednotek hasičů, kteří se usilovně snažili dostat požár pod kontrolu, bylo prioritou všech složek Integrovaného záchranného systému evakuovat všechny klienty centra, kterých zde mělo být ubytováno na několik desítek.

Podle prvotně zjištěných informací zde mělo být umístěno 54 klientů – ty se také hasičům, policistům i zdravotníkům podařilo evakuovat.

Požár se podařilo dostat pod kontrolu v nočních hodinách, kdy také bylo možné vstoupit do objektu. Při jeho prohledávání byly uvnitř centra nalezeny tři osoby, dvě bez známek života, třetí ve vážném zdravotním stavu. U zemřelých osob se již podařilo zjistit jejich totožnost, jednalo se o klientky centra.

Ve tři čtvrtě na tři byla stažena výšková technika a jednotky se zaměřily na ruční rozebírání střešní konstrukce. Ve čtyři hodiny ráno se podařilo dostat oheň pod kontrolu a hasiči mohli nahlásit lokalizaci. Jednotky se dále zaměřily na rozebírání konstrukce, vyhledávání a dohašování skrytých ohnisek.

V půl osmé ráno byl poplachový stupeň snížený na druhý a další jednotky byly odeslány zpět na své základny. Po desáté hodině byl stupeň poplachu snížen na základní a na místě zůstaly čtyři jednotky.

Během dopoledne na místě jsou kriminalisté, hasiči, specialisté z Kriminalistického ústavu s dokumentační skupinou, speciálně vycvičení psi na hledání akcelerantů hoření a místo dokumentují pro účely trestního řízení drony.

V současné době se případem požáru a jeho okolnostmi zabývají krajští kriminalisté, kteří v této souvislosti již zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti podle § 273 odst. 1, 3 a) b) trestního zákoníku.

Kromě ztrát na lidských životech bude upřesňována také hmotná škoda, kterou požár způsobil. Podle prvotních odhadů se pohybuje mezi 50 a 70 milióny korun.

Po celou dobu, od oznámení požáru Alzheimer centra, do pozdních nočních hodin, vypomáhaly na místě bezmála dvě desítky policejních hlídek z Prahy venkov západ, z Kladna, ale také policisté z Prahy.

Poté, co uzavřeli ulici Nádražní a další přilehlé komunikace, koordinovali vjezd a výjezd jak hasičských vozidel, tak sanitních vozů. Současně se policisté aktivně podíleli na evakuaci klientů centra, které bylo nutné co nejdříve dostat mimo hořící objekt.

Zasahující jednotky

HZS Středočeského kraje: Kladno, Krajské ředitelství HZS Středočeského kraje, Kralupy nad Vltavou, Mělník, Rakovník, Roztoky, Slaný a Stochov.

SDH Středočeského kraje: Brandýsek, Horoměřice, Hostouň, Hřebeč, Kněževes, Kozinec, Kralupy nad Vltavou, Libčice nad Vltavou, Minice – Kralupy nad Vltavou, Roztoky, Stehelčeves, Středokluky, Úholičky a Zákolany.

HZSP Středočeského kraje: Synthos Kralupy a.s.

HZS Praha: Petřiny (HS-2).

SDH Praha: Lysolaje a Suchdol.

GŘ HZS ČR: Hasičský útvar ochrany Pražského hradu, dokumentační skupina, Operační výjezd GŘ HZS ČR, ZPP GŘ – vyšetřovací skupina, TÚPO – vyšetřovací skupina.

mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
Policie ČR
Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje
Sdílet