Čtvrtek 28. listopadu 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči ze Zlínského kraje trénovali vyprošťování u dopravních nehod, zavítali i na železnici a do Škodovky

Desítky profesionálních hasičů z řad Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje ve dnech 7. – 10. 6. absolvovaly instrukčně metodická zaměstnání zaměřená na vyprošťování zraněných z osobních automobilů a vozidel hromadné přepravy osob.

Výcvik se uskutečnil v areálu Škoda Auto a.s. v Mladé Boleslavi, na železnici ve Valašském Meziříčí a v areálu firmy Kovosteel Recycling, s.r.o. ve Starém Městě u Uherského Hradiště.

Dne 7. 6. se necelá desítka instruktorů, specializovaných na vyprošťování u dopravních nehod, sešla i s kolegy z jiných krajů České republiky v areálu mladoboleslavské škodovky.

Zde hasiči pod vedením hlavních krajských instruktorů společně trénovali vstupy do nových osobních vozidel značky Škoda.

Část zaměstnání vedl pracovník národního výzkumu dopravních nehod, který hasičům předal cenné zkušenosti, týkající se konstrukcí nových vozů, nejčastějších mechanizmů úrazů při dopravních nehodách a také důležité poznatky, týkající se elektromobility.

Ve dnech 7. – 9.6. proběhly instrukčně metodická zaměstnání na téma dopravních nehod na železnici. Cílem výcviků bylo vyzkoušet si násilný vstup do vagónu s využitím hydraulických, akumulátorových a dalších nástrojů, které jsou ve výbavě běžných zásahových vozů, ale i v těch speciálních, které vyjíždějí k rozsáhlejším mimořádným událostem.

Ani vnitřní prostory však nezůstaly bez povšimnutí hasičů. V nich totiž dochází k zaklínění osob a úkolem hasičů je při takovéto mimořádné události vyprostit zraněné s velmi vysokou opatrností. Avšak zde musejí pracovat s velice těžkými a objemnými nástroji. Proto je pro hasiče velmi důležité znát veškeré postupy pro tyto činnosti, jelikož při vyprošťování zraněného hraje hlavní roli kvalitně odvedená práce s důrazem na co nejkratší čas vyproštění.

Díky spolupráci s jednotkou Hasičského záchranného sboru Správy železnic si tak mohli hasiči vzájemně vyzkoušet vybavení, kterým disponují jejich kolegové a také vzájemnou spolupráci při mimořádných událostech na železnici.

Dopravní nehody na železnici bohužel plní velkou část výjezdových statistik a proto si všichni hasiči, kteří se výcviku zúčastnili přejí jediné, a to, aby nově nabyté znalosti a dovednosti u skutečných zásahů potřebovali co nejméně. Následky dopravních nehod chodců, cyklistů a osobních vozidel totiž při střetu s drážním vozidlem končí velmi často tragicky.

Poslední v řadě se uskutečnilo zaměstnání se zaměřením na vyprošťování z autobusu. Díky firmě Kovosteel Recycling s.r.o. se podařilo nasimulovat velmi obtížný, avšak reálný scénář dopravní nehody, kde si hasiči vyzkoušeli nejprve možnosti stabilizace velkého dopravního prostředku a následně vytvoření zásahových koridorů pro záchranu osob z útrob havarovaného vozu.

V rámci výcviku bylo provedeno seznámení se s nově pořízenými technickými prostředky, kterými jsou například nízkotlaké zvedací vaky, které se ukázaly býti velmi dobrým pomocníkem při řešení dopravní nehody autobusu.

Nyní bude následovat předávání nových poznatků ostatním příslušníkům v rámci všech hasičských stanic Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje a organizace dalších zaměstnání, které zvyšují odbornost všech hasičů ve Zlínském kraji.

mjr. Ing. Miroslav Sýkora
velitel stanice C3 Zlín
HZS Zlínského kraje
Sdílet