Čtvrtek 28. listopadu 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Výcvik kolínské lezecké skupiny proběhl ve skalách Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Ve dnech 28.–30. 6. 2022 proběhl praktický výcvik lezecké skupiny územního odboru Kolín v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko v Královéhradeckém kraji, konkrétně ve skalních terénech Adršpašsko-teplických skal a Ostaše.

Lezecká skupina je odborně vycvičena pro záchranné práce ve výšce a nad volnou hloubkou pomocí lanové techniky. Všechny postupy (sestup a výstup po laně, pracovní polohování, lezení apod.) umožňují použitím nestandardních prostředků a vybavení bezpečné překonání výškových rozdílů.

Pomocí lanové techniky může být dosaženo všech výškových rozdílů úrovní místa zásahu. Tento způsob záchrany osob a zvířat se zásadním způsobem odlišuje od záchrany osob pomocí výškové techniky.

Zaměstnání bylo koncipováno jako 24hodinový nedělitelný výcvik v terénu, situovaný mimo stanici HZS Středočeského kraje. Sraz lezecké skupiny proběhl v areálu stanice ÚO Náchod, kde proběhla základní teoretická část, to znamená zopakování Cvičebního řádu jednotek požární ochrany metodického listu číslo 11 – práce s nosítky, jištění nosítek a řetězový transport.

Následovalo seznámení se s nebezpečími, která mohou nastat v přírodních podmínkách dané lokality při provádění záchrany osob (padající podklad svahů na pískovcovém terénu, volba kotevních bodů a podobně).

V odpoledních hodinách se členové lezecké skupiny přemístili do terénu a začalo praktické zaměstnání. Hlavním cílem byl námět transportu pacienta pomocí systému protiváhy (jeskynní – vytvoření stanoviště pro systém protiváhy, vytvoření správného kotvení, dva a více bodů, kladka, osmičkové uzle a připravené lano k přístupu k prostoru s kladkou – regulátor, protiváha) na hranu skalního útvaru a následný transport pacienta za pomocí šikmé spusti v nosítkách SKEDco do bezpečného prostředí.

V rámci nedělitelného výcviku se celá lezecká skupina vybavila prostředky na přespání v přírodě. Šlo o jednorázové přespání s respektováním přírody a pravidel chráněné krajinné oblasti. Druhý den probíhal praktický výcvik v oblasti Kočičích skal u Ostaše.

Tentokrát čekala na hasiče-lezce pátrací akce s úkolem vyhledání osoby v terénu. Součástí výcviku bylo i seznámení s pohybem v neznámém terénu za ztížených podmínek – a to za tmy s použitím navigace k bodům záchrany pomocí podkladů aplikace Mapy.cz a seznámení se s ní v rámci potřeby urychlení záchrany pacienta.

Poslední den výcviku si členové lezecké skupiny vyzkoušeli možnosti sportovního lezení v oblasti Nového Města nad Metují, kde se seznámili s postupovým jištěním (srovnatelným s umělými stěnami) se zaměřením na správnost, výhody a možná nebezpečí.

Za možnost provedení výcviku v dané lokalitě děkujeme Učilišti požární ochrany Velké Poříčí HZS Královehradeckého kraje a územnímu odboru Náchod za organizaci a zajištění týlového zázemí pro účely výcviku.

npor. Ing. Roman Hejzlar
por. Ing. Dagmar Zemanová
územní odbor Kolín
HZS Středočeského kraje
Sdílet