Požár v národním parku České Švýcarsko byl zlikvidován, profesionální hasiči s koncem prázdnin přestali poskytovat technologickou pomoc
V neděli 24. července 2022 v sedm hodin ráno obdržela Správa Národního parku České Švýcarsko od saské stráže přírody hlášení o silném sloupci kouře stoupajícím z lesa v oblasti Hřenska.
Strážci přírody na české straně předali hlášení jednotce sboru dobrovolných hasičů Hřensko za účelem ověření a nalezení místa, odkud kouř stoupá. Členové jednotky Hřensko následně potvrdili oheň v oblasti Malinového dolu u obce Hřensko a iniciovali hasební zásah.
Příčina požáru zatím není správě národního parku známá. Vysoce pravděpodobný je lidský faktor, neboť z nedávné doby není známa žádná přírodní událost (např. úder blesku), která by mohla vést ke vzniku ohně.
Událost sledujeme v on-line zpravodajství níže.
Hasiči stále zasahují na ploše 5×2 kilometru. V nočních hodinách se hasiči zaměřují na likvidaci malých ohnisek na skalách přímo nad Hřenskem a požární obranu evakuovaných obcí. Hasičům se také daří držet oheň v dostatečné vzdálenosti od zatím neevakuované obce Janov.
Fotografie opět nabízí fotodokumentační oddělení HZS.
Na pomoc s likvidací lesních požárů v Českém Švýcarsku byly vyslány i odřady HZS krajů a ZÚ HZS ČR
Hasební zásah při likvidaci rozsáhlých lesních požárů v oblasti NP České Švýcarsko se nezastavil, v oblasti je aktuálně nasazeno 410 hasičů z 83 jednotek.
Situaci na místě události zhoršily v pondělních odpoledních a večerních hodinách povětrnostní podmínky, které urychlily šíření požáru a podněcovaly vznik nových ohnisek v těžko přístupném terénu.
Z toho důvodu bylo už v pondělí večer po konzultaci generálního ředitele HZS ČR Vladimíra Vlčka s krajským ředitelem HZS Ústeckého kraje Romanem Vyskočilem rozhodnuto o vyslání dalších sil a prostředků formou krajských odřadů a Záchranného útvaru HZS ČR.
Na pomoc s hašením byly vyslány z regionů desítky kusů zásahové techniky a více než stovka profesionálních hasičů. V terénu jsou i s posilou odřadů nasazeny cisternové automobilové stříkačky, včetně těch velkokapacitních a zodolněných speciálů ZÚ HZS ČR.
Pomáhají také velkoobjemová čerpadla, která umožňují dálkovou dopravu vody, a to každé až na vzdálenost 2 km.
Na místo se hasiči přemisťovali také pomocí dopravních automobilů, využívají týlové kontejnery a čtyřkolky. Soupis nasazené techniky za jednotlivé kraje je k dispozici níže.
Odřady vyslaly hasičské záchranné sbory ze Středočeského, Libereckého, Plzeňského, Královéhradeckého a Pardubického kraje kraje, Prahy a Záchranný útvar HZS ČR.
Zásah na místě komplikuje velmi náročný terén, na velkou část zasaženého území se hasiči vůbec nedostanou. Na požářišti je množství popadaných stromů poškozených kůrovcem.
V okolí jsou navíc úzké komunikace, které musí jednotky primárně využít pro dopravu vody. I z toho důvodu apelujeme na všechny občany, aby se pokud možno cestám do zasažené oblasti v nejbližších dnech zcela vyhnuli a nekomplikovali tak průběh zásahu.
Jednotky se po celou dobu soustřeďují na zastavení šíření požáru, ochranu obydlí a evakuaci obyvatel. Vzhledem k nepřístupnosti terénu je pro hasební zásah klíčová letecká technika. Doposud bylo na místě nasazeno průběžně pět vrtulníků a tři letadla.
V rámci Mechanismu civilní ochrany EU požádal Hasičský záchranný sbor ČR o další techniku k leteckému hašení, vyhověly Polsko, Slovensko a Itálie. Vzhledem k hustému leteckému provozu je na místě potřeba technika, která pojme co největší množství vody.
Nasazení dalších dvou vrtulníků (Polsko, Slovenskou) a tří letadel Canadair (Itálie) se předpokládá v následujících hodinách.
Nasazená technika HZS krajů:
Záchranný útvar HZS ČR (11 příslušníků)
- 3× CAS (CV40, CZS40)
- 2× DA
- 2× NA
- 1× VEA
HZS Ústeckého kraje (23 příslušníků)
- 2× CAS 30
- 2× AZ 30
- 1× AP 30
- 2× VEA
- 1× KTA
- 1× KNP
- 1× UA
HZS Libereckého kraje (18 příslušníků)
- 2× CAS 30
- 2× CAS 20
- 2× DA
HZS Středočeského kraje (20 příslušníků)
- 1× KCE SOMATI
- 2× CAS 20
- 1× CAS 30
- 2× DA + 4×4 čtyřkolka
HZS Plzeňského kraje (27 příslušníků)
- 1× HFS 150
- 1× KH (2km)
- 1× KTY
- 2× VEA
- 2× CAS 20
- 2× CAS 30
- 2× DA
HZS hl. m. Prahy (6 příslušníků)
- 1× KCE SOMATI
- 1× KTY
- 1× VEA
HZS Královéhradeckého kraje (13 příslušníků)
- 1× KCE SOMATI
- 1× KTY
- 1× CAS 20
- 1× CAS 30
- 1× DA
- 1× VEA
HZS Pardubického kraje (18 příslušníků)
- 2× CAS 20
- 2× CAS 30
- 2× DA
Vzhledem k rychlosti šíření požáru a potřebě zajistit preventivní ochranu obyvatelstva v sídelních útvarech na východní straně NP České Švýcarsko (Doubice, Kyjov, Krásná Lípa, Jetřichovice, Chřibská, Rybniště) navrhla Krásná Lípa prostřednictvím krizového řízení ORP Rumburk krizovému štábu zvážení možnosti provedení preventivního prokácení pruhů v suchých lesních porostech NP a odklizení suché biomasy.
Jako ideální místo pro tento zásah se jeví lokalita České silnice (zpevněná lesní cesta z Vysoké Lípy na státní hranici), které je velmi dobře přístupná a dobře zásobovatelná vodou z řeky Křinice.
Opatření lze realizovat v místě dostupnou lesnickou techniku aktuálně operující na majetku Lesů ČR ve Šluknovském výběžku.
Bezpečnostní kácení podél České silnice bylo následně krizovým štábem povoleno. Práce byly zahájeny.
Krásná Lípa
Hasiči zasahují na ploše 5×2 kilometru, požár je silným větrem zanášen do vnitřní části NP České Švýcarsko. Byla nařízena evakuace obce Vysoká Lípa, kde se jedná o desítky osob, které ubytujeme ve sportovní hale v Děčíně.
Jedna nepohyblivá osoba bude převezena ZZS do Krásné Lípy.
Po necelých 19 hodinách oddychu po návrate z nasadenia v Slovinsku sme znovu na cestách. Tentokrát na pomoc našim brarom Čechom.
Oheň ich trápi v NP České Švajčiarsko a my im ideme pomôcť spoločne s vrtuľníkom Mi 171 Leteckého útvaru MV SR s 3000 l bambi vakom.
Vybavenie máme aj na dopravu vody do nedostupného terénu pomocou podvesu vrtuľníka, prípadne aj materiálu alebo osôb. Príchod do oblasti je odhadovaný podvečer.
Moduly hasenia Slovensko
Dnes, v úterý 26. července, byl na pomoc kolegům, kteří již několik dní bojují s plameny v Hřensku, vyslán odřad hasičů složený z 19 příslušníků 7 kusů techniky. Hasiči z Pardubického kraje jsou soběstační, ostatně jako byli při odřadu do Jihomoravského kraje při zásahu po tornádu.
Na místě se ihned přidají ke kolegům, kteří bojují s rychle se šířícími plameny ve velmi těžko přístupném terénu Národního parku České Švýcarsko. Odřad vyjel do Národního parku České Švýcarsko krátce po 15. hodině z centrální požární stanice Pardubice.
Český hydrometeorologický ústav dnes také zveřejnil mapu znečištění. Podívejte se níže.
Složení odřadu:
- územní odbor Pardubice – 6 příslušníků
- územní odbor Chrudim – 4 příslušníci
- územní odbor Ústí nad Orlicí – 5 příslušníků
- územní odbor Svitavy – 4 příslušníci
Technika:
- 2 x CAS s 9 000 litry vody
- 2 x CAS se 4 000 litry vody
- 2 x dopravní automobil
- 1 x velitelský automobil
Cisterny z HZS Pardubického kraje jsou vybaveny hadicemi pro dálkovou dopravu vody a D – programem (hadice jsou menšího průměru, je s nimi lehčí manipulace a úspora vody).
Již třetí den zasahují jednotky požární ochrany Libereckého kraje v rámci mezikrajské pomoci u rozsáhlého lesního požáru v Národním parku České Švýcarsko.
Na základě rozhodnutí MV-GŘ HZS ČR byl sestaven odřad HZS LK na pomoc kolegům do Ústeckého kraje, kteří bojují za nepříznivých meteorologických podmínek s požárem v těžko přístupném terénu.
Ze stanice HZS Liberec vyjela 26. 7. 2022 v ranních hodinách na Děčínsko vybraná zásahová technika:
- 2× cisterna technická,
- 2× cisterna pro velkoobjemové hašení,
- 2× dopravní automobil,
- 1× velitelský automobil.
Ve skupině 18 příslušníků jsou profesionální hasiči z krajského ředitelství a územních odborů Semily, Liberec, Jablonec nad Nisou a Česká Lípa. Odřad je složen převážně z hasičů – strojníků.
Navíc jsou do boje s požárem v okolí Hřenska zapojeni členové jednotek SDH obcí Cvikov, Hrádek nad Nisou a Jablonecké Paseky. Hasiči zasahují ve dvou úsecích – úsek Mezná a úsek ochrana Mezní Louky ve směru od Hřenska, kde vytváří požární proluky a připravují vedení do obranného postavení.
Celkem tak na místě zasahuje 30 hasičů a 11 kusů techniky z Libereckého kraje.
Z Plzeňského kraje bude vypraven odřad číslo II. Bylo tak rozhodnuto podle situace na místě. Odřad bude odjíždět dnes ve 12:00 opět ze stanice Plzeň Slovany a předpokládaná doba nasazení je 3 dny.
Výpis techniky, která pojede v tomto odřadu:
- 2× CAS 20 – územní odbor Tachov a Klatovy – 4 příslušníci
- 2× CAS 30 – územní odbor Rokycany a Domažlice – 4 příslušníci
- 2× DA – Plzeň – Košutka a stanice Přeštice
- 1× VEA stanice Plzeň – Košutka
Zasahuje 83 jednotek, 410 hasičů, čtyři vrtulníky, dvě letadla. Hřensko je z 90 % evakuováno v noci do Děčína. Mezná byla v noci evakuována.
Česko požádalo v rámci Mechanismu civilní ochrany EU o 3 letadla Canadair a dva vrtulníky pro zvládání lesních požárů. Reagovalo Polsko s nabídkou vrtulníku, kterou jsme přijali.
Dnes bude na pomoc kolegům, kteří bojují s plameny v Hřensku, vyslán odřad hasičů složený z příslušníků a techniky z HZS Pardubického kraje. Odřad bude tvořit 21 hasičů a 7 kusů techniky.
Odjezd je plánován na odpoledne.
Za HZS Královéhradeckého kraje jede do Hřenska 13 profesionálních hasičů z územních odborů z celého. Z CPS jede i velkokapacitní čerpadlo SOMATI, které umožňuje i dálkovou dopravu vody, a to až na 2 km.
Na základě rozhodnutí MV-GŘ HZS ČR vyrazil v úterý 26. července v časných ranních hodinách odřad HZS Středočeského kraje na pomoc severočeským kolegům, kteří bojují s rychle se šířícím a rozsáhlým požárem v těžko přístupném terénu Národního parku České Švýcarsko.
- 1× velitelský automobil
- 2× CAS 20
- 2× CAS 30
- 2× DA s přívěsem + čtyřkolka
- 1× DA + přívěs na hašení lesních požárů
V odřadu je celkem 21 profesionálních hasičů ze stanic Kladno, Beroun, Mladá Boleslav, Kutná Hora, Rakovník a Mělník. Počítáme s několikadenním nasazením.
HZS Středočeského kraje
Evakuovali jsme letní dětský tábor Ferdinad. Děti a jejich doprovod byly převezeny na státní hranici a předány německým kolegům.
V 7:00 bude proveden průzkum požářiště a přerozdělení jednotek včetně posil z okolních krajů a zahájeno intenzivní hašení i za pomoci letecké techniky.
Během noci se hasiči zaměřili na požární obranu Mezní Louky a Hřenska, kde byla nařízena evakuace budov na pravém břehu Kamenice až k hranici se SRN.
Evakuované osoby byly převezeny do Děčína, kde části bylo poskytnuto náhradní ubytování.
Za Plzeňský kraj byl ve 3 hodiny ráno vypraven odřad na pomoc v boji s požárem lesa na Hřensku. Odřad již v 6 hodin byl na místě určení a hned se hasiči zapojili do činnosti.
Na místě, kde bylo zřízeno čerpacího stanoviště museli nahradit velkokapacitní čerpadlo z Litoměřic, které mělo technickou závadu a nebylo možné dodávat vodu na požářiště.
Čerpací stanoviště je vytvořeno na řece Kamenice v Hřensku.
Od tří hodin ráno probíhá evakuace osob z Hřenska, z jedné části břehu.
Fotografie z noci nabízí fotodokumentační oddělení HZS.
V průběhu noci provedli hasiči v obci Mezná na Děčínsku něco, co si do té doby nikdo v naší republice zřejmě neuměl ani představit.
Úkolem všech přítomných jednotek bylo před frontou neúprosného korunového požáru uchránit obec, která je ze všech stran obklopená lesem.
Celý večer se hasiči chystali, zmapovali veškeré vodní zdroje, natahali hadice, v zádech měli velkokapacitní cisterny Záchranného útvaru a do půlnoci čekali na přicházející rudou záři.
Pak nastalo peklo. Oheň dorazil.
Přibližně dvě hodiny hasiči obec bránili. Ani tisíce litrů vylitých do lesa však nepomohly. Hasiče ohrožoval jak žár přímo z požáru, tak všudypřítomný padající popel s kusy žhavých větví a stromů.
Obec Mezná musela být ponechána napospas osudu. Hasiči se stáhli zpět do bezpečí.
Seriál: Požár v Národním parku České Švýcarsko 2022
- Odkaz na jiný web
SeznamZprávy.cz: Vyšetřování největšího požáru končí. Navedli mě démoni, řekl obviněný
Jak skončí případ obřího požáru, který zničil národní park České Švýcarsko? Rozhodnout by se mělo do konce října. Nyní policie dostala znalecký posudek na stav…
Vděční obyvatelé Mezné postavili kapličku svatého Floriána, připomíná požár i nasazení dobrovolných jednotek
V sobotu 5. srpna 2023 hasiči z mnoha dobrovolných jednotek Ústeckého kraje dorazili do Mezné, kde bylo v deštivém počasí (co by za něj tamní obyvatelé dali minulý rok)…
Strážci Národního parku České Švýcarsko mají novou čtyřkolku s hasicí nástavbou od ZHT; finanční pomoci se dočkali i dobrovolní hasiči
Když 24. července 2022 vyjela ráno první hasičská jednotka ke třem hořícím hektarům lesa mezi Hřenskem a Pravčickou bránou v Národním parku České Švýcarsko, nikdo…
- ▶ Video
- Exkluzivně
Po ničivém požáru v Českém Švýcarsku mění čeští hasiči přístupy k problematice hašení lesních požárů
Rekordní počty požárů v přírodním prostředí, přetrvávající půdní sucho i zkušenosti s hašením lesních požárů v České republice a v zahraničí. To vše vede k novým…
Rok od ničivého požáru v Národním parku České Švýcarsko: Prevence počítá s lepším monitoringem, dostupnou hasicí vodou i mezinárodní spoluprací
Rok od ničivého požáru v národním parku České Švýcarsko má Ministerstvo životního prostředí materiál, který hodnotí nejen samotný průběh přírodní katastrofy, ale…
Studie pro Ministerstvo životního prostředí: Jaké faktory ovlivnily vznik a šíření požáru v NP České Švýcarsko?
Klimatická změna se propisuje do krajiny i v podobě extrémních teplot, vysychající půdy a schnoucích lesů navíc mnohde oslabených kůrovcovou kalamitou a nebývalých rizik…
225 milionů korun pro hasiče a policisty: vláda schválila mimořádné prostředky za likvidaci požáru ve Hřensku
Pokrytí nákladů při zásahu, provozní výdaje, platy a odměny pro zasahující hasiče a policisty, dotace pro zřizovatele jednotek sborů dobrovolných hasičů. Ministerstvo…
Premiér Fiala ocenil hasiče a další, kteří zasahovali v Českém Švýcarsku
Premiér Petr Fiala v pondělí 12. září 2022 ocenil zástupce záchranných složek, které se podílely na hašení nedávného rozsáhlého požáru v Národním parku České Švýcarsko.…
Národní park České Švýcarsko sehnal dostatek jednotek pro dohled nad požářištěm, všem děkuje za zájem
V souvislosti s postupnou lokalizací požáru v NP České Švýcarsko došlo k ukončení zásahu jednotek požární ochrany a požářiště bylo předáno Správě Národního parku České…
Dobrovolní hasiči by po zásahu v Hřensku měli více sledovat svůj zdravotní stav a reagovat na změny
Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky doporučuje všem členům jednotek sboru dobrovolných hasičů, kteří se podíleli na zásahu v národním…