Sobota 23. listopadu 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Mlha provázela závěrečné temelínské cvičení, musel být zprovozněn i mobilní dieselgenerátor

Reakci na závažné problémy hned na obou blocích procvičovali v Jaderné elektrárně Temelín. Do šestého letošního cvičení, které proběhlo 22. října 2022, se zapojila stovka lidí. Okolí se cvičení nedotklo. V prvních hodinách si zasahující složky musely poradit i s nepříjemnou­ mlhou.

Oba bloky bez elektřiny, respektive bez ani jedné z mnoha záloh. V takovém stavu se na papíře ocitla Jaderná elektrárna Temelín. Navíc papírový scénář reálně zkomplikovala i mlha, do které byl areál elektrárny především v ranních hodinách ponořen.

Scénář cvičení nutil odborníky zprovoznit jeden z deseti dieselgenerátorů. To se povedlo na druhém bloku připojením SBO dieselgenerátoru.

Zvnějšku se povětrnostní situace mohla zdát složitější, než byla ve skutečnosti. I přes mlhu v areálu elektrárny, byla pro zásah viditelnost dostatečná,>

popsal situaci Lumír Malý, velitel zasahujících hasičů.

Na prvním bloku byla situace složitější. Hasiči ve spolupráci s techniky museli pro chlazení reaktoru připojit mobilní dieselgenerátor a mobilní požární čerpadlo.

Přečtěte siO nové mobilní dieselgenerátory v Jaderné elektrárně Temelín se starají místní hasiči

Nešlo o štábní cvičení. Činnosti jsme procvičovali reálně. Jejich rozsah byl relativně velký, hodně vidět byli hasiči, nicméně důležité úkoly plnili i ostatní účastníci cvičení,

uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Do posledního letošního cvičení se v Temelíně zapojila stovka odborníků. Vedle hasičů to byl například i havarijní štáb elektrárny, téměř celá směna provozu nebo dozimetristé. Odborníci v havarijním štábu přijímali opatření, hasiči a obsluhy pak reálně činnosti prováděli. Reálné bylo například i tankování nafty, tentokrát z nádrže pod jedním z dieselgenerátorů.

Hasiči také po areálu elektrárny rozmístili hned několik mobilních detektorů na měření radioaktivity. Ty by elektrárna využila v případě výpadku standardního teledozimetrického systému.

Mobilní detektory pak radioaktivitu měří neustále a výsledky po 10 minutách posílají například do havarijního štábu nebo centrální dozorny radiační kontroly.

V Temelíně letos celkově cvičili šestkrát. Scénáře byly různé, od ekologických událostí, přes požár, až po řešení složitých havárií.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 13,4 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín
Skupina ČEZ
Sdílet