Neděle 24. listopadu 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Studenti průmyslové školy chemické v Pardubicích cvičili s profesionál­ními hasiči

Únik nebezpečné látky, to byl námět cvičení, které se uskutečnilo ve středu 16. listopadu 2022 na Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích. Profesionální hasiči v areálu školy cvičili spolu se studenty čtvrtých ročníků této školy.

Hasiči ani žáci to neměli při cvičení vůbec jednoduché. Vozidla převážející nebezpečnou látku musí být řádně označena, ale v tomto případě byla tabulka k identifikaci nebezpečné látky poškozena, proto nemohla být látka přesně zařazena.

Na přepravním obalu bylo ale logo chemické společnosti Synthesia Pardubice, proto velitel zásahu ihned rozhodl o aktivaci systému TRINS a povolání odborníka ze závodu na místo události. Ten upřesnil, že se jedná o oleum, které továrna vyrábí.

Velitel zásahu nechal rozdělit místo zásahu na nebezpečnou zónu a vnější zónu, tedy týlový prostor, nástupní prostor a dekontaminační prostor. Hasiči se na vytyčeném místě v týlovém prostoru oblékli do chemických přetlakových obleků. Tyto ochranné oděvy poskytují hasičům maximální ochranu před účinky nebezpečných látek.

Hasiči museli v přetlakových protichemických oblecích zabránit šíření nebezpečné látky, utěsnit poškozenou cisternu. Přes mobilní operační a informační středisko hasičů a pracovníků TRINS byla látka nakonec identifikována.

Zjištěno bylo, že se jedná o oleum. Hasiči tak museli pracovat s fakty, že je to látka dráždivá i žíravá. Nebezpečné oleum může způsobit popáleniny, poškození očí a poleptat kůži. Jedná se o směs, kterou tvoří kyselina sírová a oxid sírový. Hasiči si vedli velmi obezřetně a zásah prováděli dle přísných pravidel.

Do zásahu byli v rámci výcviku a spolupráce mezi HZS Pardubice a SPŠ chemická Pardubice zařazeni i studenti, kteří prováděli kompletní dekontaminaci zasahujících vlastními prostředky, které má škola k dispozici. A vedli si velmi dobře.

„Jsem velmi rád, že si studenti naší školy mohli na vlastní kůži vyzkoušet součinnost při mimořádné události s profesionálními hasiči,“ říká ředitel SPŠ chemická v Pardubicích Ing. Jan Ptáček.

„Nasazeno do cvičení bylo celkem 19 studentů maturitního ročníku, ostatní studenti mohli zásah sledovat v bezprostřední blízkosti,“ doplňuje ředitel školy. Řada studentů má díky dlouholeté spolupráci s profesionálními hasiči z Pardubického kraje možnost sledovat moderní techniku, prostředí profesionálních hasičů i jejich odbornou přípravu opravdu zblízka.

Není divu, že spousta absolventů je nyní již v rolích opravdových profesionálů u sboru v Pardubicích.

Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet