Studie pro Ministerstvo životního prostředí: Jaké faktory ovlivnily vznik a šíření požáru v NP České Švýcarsko?
Klimatická změna se propisuje do krajiny i v podobě extrémních teplot, vysychající půdy a schnoucích lesů navíc mnohde oslabených kůrovcovou kalamitou a nebývalých rizik rozsáhlých požárů.
Ministerstvo životního prostředí proto na podzim zadalo vědeckou analýzu požáru v Českém Švýcarsku, která má pomoci v předcházení rizik požárů v krajině (ke stažení je v dolní části článku).
Časté požáry lesů a okolní krajiny jsou jedním z důsledků klimatické změny. Jen v roce 2022 vypukly v Evropě lesní požáry na zhruba 860 tisících hektarů. Jejich rozšíření nebylo pouze jako obvykle v jižní Evropě, ale i v severních zeměpisných šířkách.
Ve Skandinávii nebo Velké Británii vypukly vloni až stovky lesních požárů. Z míst, které připomínají podmínky požáru v NP České Švýcarsko, to byl požár nedaleko německého Norimberku, kde shořelo na 1000 hektarů lesa, a to ve zcela přístupné oblasti.
Rozhodně do budoucna neodkážeme předejít vzniku dalších požárů, ale musíme se ponaučit a mít jasně připravené postupy, které zajistí uhašení požáru v jeho zárodku,
uvedl ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Studie dokládá, že příčinou rychlého a v prvních dnech nezvladatelného šíření požáru byla zejména vysoká rychlost větru v kombinaci s velmi nízkou vlhkostí půdy, vzduchu, vegetace a také vysokou teplotou.
Rychlému šíření požáru napomohlo i místo, čas a nejspíše i způsob zapálení. Již v ranních hodinách 24. 7. 2022 proto požár postihl poměrně velkou plochu, ze které se mohl rychle šířit. Modelová analýza potvrdila, že šíření požáru nešlo v daných podmínkách snadno zabránit.
Oheň prošel vším, co potkal. Největší sílu hoření jsme zaznamenali v dospělých smrkových lesích odumřelých v důsledku recentní gradace lýkožrouta smrkového, naopak nejnižší síla hoření byla v dospělých bukových lesích.
Ale velmi intenzivně hořely i holiny. Model jsme využili i pro teoretický odhad charakteru šíření požáru, kdyby byly odstraněny souše, tedy v terénu pokrytým spíše travinou a křovinnou vegetací, byť takový zásah do charakteru území národního parku by byl v rozporu s platnou legislativou,
vysvětluje Jakub Hruška z Czechglobe a České geologické služby.
V analytické části zprávy nechybí kapitola o klimaticko-meteorologických podmínkách v době před a při vzniku požáru.
Zásadní částí expertízy je modelování pomocí americké technologie FlamMap, která vědeckému týmu umožnila vytvářet scénáře možného vývoje požáru v závislosti na změnách teplot, sucha, rychlosti větru či typu a hospodaření v lese.
Příroda regeneruje s neuvěřitelnou silou. Do budoucna má Národní park České Švýcarsko nejvyšší šanci stát se přírodním unikátem co do vyšší pestrosti druhů, silných a odolných ekosystémů, které budou mnohem lépe odolávat klimatickým změnám.
Jak vědci dokládají, přes sílu hoření zůstala ve spáleném lese významná část ohněm přímo nezasaženého nadložního humusu, a tak se velmi pravděpodobně zachovala část semenné banky pro následnou regeneraci lesa.
Na území dochází k obnově bylin, trav i jednotlivých stromů a očekáváme i rychlou regeneraci lesa. S výsledky studie se seznamuje Správa NP ČŠ a mezi prvními ji budeme prezentovat především starostům obcí,
říká ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Požár v Českém Švýcarsku čeká i výsledky šetření Policie ČR, expertízu Hasičského záchranného sboru a další odborné hodnotící materiály. Studie expertní skupiny znamená pro Ministerstvo životního prostředí cenný podklad pro rozhodování o preventivních opatřeních v lesích národních parků, ale nejen pro ně.
Změna klimatických podmínek v České republice nese velké riziko pro všechny lesní hospodáře a majitele lesů. Ministerstvo životního prostředí proto koordinuje správy národních parků při práci na aktualizaci předpisů protipožární prevence v lesích národních parků.
Studie shrnuje odborné poznatky k příčinám vzniku a šíření požáru, který v létě 2022 zasáhl území o rozloze více než tisíc hektarů v NP České Švýcarsko a přeshraničním NP Saské Švýcarsko.
Za analýzou stojí expertní skupina složená především z expertů Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (Czechglobe) a Ústavu pro výzkum lesních ekosystémů (IFER), České geologické služby a Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví a Botanického ústavu AV ČR.
Konkrétně do ní patří prof. RNDr. Jakub Hruška, CSc., prof. Mgr. Ing. Miroslav Trnka, PhDr. Jan Krajhanzl, Ph.D., doc. Ing. Emil Cienciala, Ph.D., Mgr. Pavel Zahradníček, Ph.D. nebo Ing. Pavel Šamonil, Ph.D. a Mgr. Přemysl Bobek, Ph.D.
Díky expertní skupině tak vznikl během loňského podzimu cenný faktografický materiál s analýzou způsobu vzniku a průběhu požáru a popisem různých typů a způsobů shoření požářiště.
Přiložené soubory | |||
---|---|---|---|
Studie_faktoru_pozaru_Narodni_park_Ceske_Svycarsko.pdf | zobrazit online | 32 MB |
Seriál: Požár v Národním parku České Švýcarsko 2022
- Odkaz na jiný web
SeznamZprávy.cz: Vyšetřování největšího požáru končí. Navedli mě démoni, řekl obviněný
Jak skončí případ obřího požáru, který zničil národní park České Švýcarsko? Rozhodnout by se mělo do konce října. Nyní policie dostala znalecký posudek na stav…
Vděční obyvatelé Mezné postavili kapličku svatého Floriána, připomíná požár i nasazení dobrovolných jednotek
V sobotu 5. srpna 2023 hasiči z mnoha dobrovolných jednotek Ústeckého kraje dorazili do Mezné, kde bylo v deštivém počasí (co by za něj tamní obyvatelé dali minulý rok)…
Strážci Národního parku České Švýcarsko mají novou čtyřkolku s hasicí nástavbou od ZHT; finanční pomoci se dočkali i dobrovolní hasiči
Když 24. července 2022 vyjela ráno první hasičská jednotka ke třem hořícím hektarům lesa mezi Hřenskem a Pravčickou bránou v Národním parku České Švýcarsko, nikdo…
- ▶ Video
- Exkluzivně
Po ničivém požáru v Českém Švýcarsku mění čeští hasiči přístupy k problematice hašení lesních požárů
Rekordní počty požárů v přírodním prostředí, přetrvávající půdní sucho i zkušenosti s hašením lesních požárů v České republice a v zahraničí. To vše vede k novým…
Rok od ničivého požáru v Národním parku České Švýcarsko: Prevence počítá s lepším monitoringem, dostupnou hasicí vodou i mezinárodní spoluprací
Rok od ničivého požáru v národním parku České Švýcarsko má Ministerstvo životního prostředí materiál, který hodnotí nejen samotný průběh přírodní katastrofy, ale…
225 milionů korun pro hasiče a policisty: vláda schválila mimořádné prostředky za likvidaci požáru ve Hřensku
Pokrytí nákladů při zásahu, provozní výdaje, platy a odměny pro zasahující hasiče a policisty, dotace pro zřizovatele jednotek sborů dobrovolných hasičů. Ministerstvo…
Premiér Fiala ocenil hasiče a další, kteří zasahovali v Českém Švýcarsku
Premiér Petr Fiala v pondělí 12. září 2022 ocenil zástupce záchranných složek, které se podílely na hašení nedávného rozsáhlého požáru v Národním parku České Švýcarsko.…
Národní park České Švýcarsko sehnal dostatek jednotek pro dohled nad požářištěm, všem děkuje za zájem
V souvislosti s postupnou lokalizací požáru v NP České Švýcarsko došlo k ukončení zásahu jednotek požární ochrany a požářiště bylo předáno Správě Národního parku České…
Dobrovolní hasiči by po zásahu v Hřensku měli více sledovat svůj zdravotní stav a reagovat na změny
Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky doporučuje všem členům jednotek sboru dobrovolných hasičů, kteří se podíleli na zásahu v národním…
- On-line
Požár v národním parku České Švýcarsko byl zlikvidován, profesionální hasiči s koncem prázdnin přestali poskytovat technologickou pomoc
V neděli 24. července 2022 v sedm hodin ráno obdržela Správa Národního parku České Švýcarsko od saské stráže přírody hlášení o silném sloupci kouře stoupajícím z lesa v…