Čtvrtek 28. listopadu 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V Berouně proběhl workshop se zaměřením na „D“ program, organizovala ho Asociace velitelů jednotek sboru dobrovolných hasičů

Ze všech koutů republiky dorazili v sobotu 22. dubna 2023 na stanici v Berouně dobrovolní hasiči na workshop, který uspořádala společně s berounskými profesionálními hasiči Asociace velitelů jednotek sboru dobrovolných hasičů na téma „D“ program.

Dopolední část – teoretická – sloužila k představení základů „D“ programu, možností jeho využití jak v lese, tak třeba i jinde – u požáru nízkých i výškových budov.

Je to už dlouho, kdy jsme pro náš web v Berouně natáčeli rozhovor a od té doby se změnila spousta věcí. Kromě toho, že hasiči za uplynulé roky nasbírali další zkušenosti u mnoha zásahů, vše je podloženo také vědecky a číselně – ve spolupráci s Technickým ústavem požární ochrany.

Přečtěte siKulturu hašení zdokonalují hasiči v Berouně, proud "D" vystačí na požáry v přírodě i domech

Postoj k „D“ programu je samozřejmě mnohde v republice stále skeptický a „céčka“ se na žebříky při požárech budov budou tahat nadále, nicméně ledy tají a lze předpokládat, že v době, kdy nejen dobrovolné jednotky jsou hadicemi ve velkém D vybavovány, použití při zásazích dozná změn.

Ostatně už i cvičební řád na „déčka“ pamatuje.

Důležitou připomínkou také bylo to, že ve vybavení jsou velké kvalitativní rozdíly. Klukům v Berouně prošlo pod rukama snad veškeré dostupné vybavení a lehce poznají, co je špičková kvalita a co naopak levná napodobenina.

A o tom, že šetřit se nevyplatí, by určitě mohli povídat dlouho. Proto, pokud nákup toho správného vybavení teprve plánujete, vyplatí se v Berouně pozjišťovat, co koupit a co ne. Například i malý rozdíl vnitřního průměru rozdělovače dokáže vyrobit velké tlakové ztráty…

V Berouně také co možná nejvíce využívají vysokotlak – jenže není to tak jednoduché, jak to vypadá. Na cisternách mají 80metrovou variantu, lehce lze rozšířit až na 120 metrů a navíc lze proudnici během pár vteřin vyměnit například za hasicí hřeb.

To se pak u požáru bytu v paneláku jinak přemýšlí, než když je člověk omezen standardními 60 metry s pevnou proudnicí.

Jedním z přednáškových témat byla také tzv. „dynamika požáru“. Nalít do hořící garáže dvacet kubíků vody umí každý, ale podívat se na požár a zvolit nejlepší taktiku a postup hašení chce zkušenosti a vypnuté tunelové vidění. I to bylo během soboty připomenuto.


Elektrická / akumulátorová ventilace místo benzinových přetlakových ventilátorů také není nic až tak nového. Jistě, je to o ceně – u dobrovolných jednotek ještě více než u profesionálních. Ale chytrému napověz, hloupého trkni…

Přečtěte siHasiči v Berouně nově využívají bateriový přetlakový ventilátor, doplnil ty elektrické

Po poledni pak na dvoře stanice proběhla praktická ukázka. Všichni přítomní si mohli vyzkoušet přenosné pěnotvorné zařízení PRO/pak; podívat se na vybavení pro hašení lesních požárů, které po Hřensku nabývá na důležitosti; nebo zjistit, jak se hasí s hasicími hřeby.

Michal Šafus
POŽÁRY.cz
Sdílet