Středa 3. července 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Uplynulo sto let od prvního českého hasičského sjezdu, ke Staroměstské radnici šlo 12 tisíc cvičících hasičů

Tento měsíc si připomínáme sto let od prvního velkého sjezdu československých hasičů v Praze. A také památku těch, kteří pomáhají nejen v boji s ohnivým živlem, ale také podávají pomocnou ruku při zemětřeseních, záplavách, v době válečných konfliktů a často nasazují svůj vlastní život a zdraví, aby zachránili druhé.

Historie aktivit českých hasičů sahá daleko do minulosti. Právě před sto lety probíhal v Praze první velký sjezd, 28. 6. – 2. 7. 1923.

Hasičstvo bylo tehdy vzorně organizováno, obdobně jako sokolské jednoty, do tzv. žup a po vzoru jiných sportovních a uměleckých sjezdů se uspořádala přehlídka nejen o vykonané práci a prezentace ideálů, ale také k posílení odhodlaných duší a srdcí.

Ocenit bylo a je stále třeba především dobrovolníky. V r. 1923 o tom napsal jednatel hasičského svazu Josef Macháček: „… v dnešní době přímo zaplavené neřízeným sobectvím, hrabivostí a materialismem, symbolizuje dobrovolné hasičstvo lidskost a lásku k bližnímu…“

Slova, jež jsou tak trefná i na dnešní dobu.

Vrcholným dnem sjezdu byl mohutný průvod v neděli 1. července. Počátkem 60. let na něj vzpomínal pro pražský tisk i pan Robert Nigrín, tehdy velitel strojního oddělení hasičského záchranného sboru ve výslužbě.


Již před šestou hodinou ránou se začali scházet venkovští hasiči a hosté na Královských Vinohradech. Shromažďovali se před Městským divadlem spolu se zahraničními hosty z Itálie, Belgie, Jugoslávie, Polska, Bulharska a Francie a pod letními paprsky jim hrál úsměv na rtech.

Včleněna byla i malá skupina „Sdružení starých hasičů“, kteří se zúčastnili dějinného požáru Národní divadla, a nechyběl ani hudební sbor policejní stráže.

Průvod se vydal z Náměstí Míru ke Staroměstské radnici, kde ho přivítal starosta Prahy dr. Karel Baxa. Lidé mávali šátky z oken a střech domů a vesele pozdravovali nekonečné modré řady hasičů, včetně mládeže.

Procesí uzavírala armáda 12 000 cvičících hasičů v helmicích a požární výzbroji. Přehlídka pro všechny symbolizovala i novou svobodnou republiku a její obyvatele – k Husovu pomníku byly položeny věnce a na radnici byl vzdán hold památce popravených českých pánů.

O víkendu také uspořádali hasiči na Letenském stadionu ukázku cvičení se žebříky, sekyrkami a háky a v Průmyslovém paláci byla představena historie používané techniky a historické uniformy a kroje. 16. století bylo např. zastoupeno cechy s ručními stříkačkami, plácačkami a ručními žebříky bez háků, 17. a 18. století pak přenosnými stříkačkami s větrníky, 19. st. řadou povozů až po anglické automobilové stříkačky s benzínovým pohonem.

V paláci současně v levém křídle probíhala výstava hasičských armatur a u staročeské chalupy předvedli tisícům diváků požárníci hašení ohně dobovými prostředky ze středověku – s koňským spřežením a lidským řetězem podávajícím si vodu.

Tehdy se jim dařilo, později právě zdejší palác utrpěl ve skutečném požáru velkou újmu. Mezi návštěvníky se losovalo i o výhru luxusního automobilu.

Velkolepý sjezd také symbolicky uvítal počátek léta a jeho nejkrásnějších dnů. Příchod prázdnin a zaslouženého odpočinku i pro ty, kteří po celý rok pomáhají druhým, zachraňují životy a majetek.

Jana Chaloupková
Sdílet