Pondělí 25. listopadu 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Do vybavení hasičů přibyla protistřepinová přikrývka, v součinnosti ji mohou využít i policisté

Policejní pyrotechnici, kteří přijedou na místo nálezu munice, mají omezené možnosti, jak s nalezeným nebezpečným předmětem naložit. Buď zjistí, že s municí, která v zemi leží z valné většiny případů od druhé světové války, manipulovat lze, protože její poškození není tak razantní. V tomto případě předmět bezpečně naloží, převezou, uskladní a následně zničí.

Nebo tito policejní odborníci vyhodnotí, že zub času zanechal na nalezeném předmětu už mnoho šrámů a manipulace s nálezem by byla velice nebezpečná.

Pokud je vyhodnoceno nebezpečí tak, že s municí je možná jen minimální nebo žádná manipulace, tak se zničí hned na místě nálezu nebo se přepraví na nejbližší vhodné místo a tam se ničí výbuchem.

Přečtěte siHasiči z Vysočiny pořídili trojici nových Tater Phoenix, kontejnerové nosiče jsou osazeny i hydraulickým nakládacím jeřábem

V případě, že místo nálezu je v zástavbě nebo v místě, kde by mohlo dojít k poškození okolní infrastruktury, tak se využívají různé způsoby na omezení výbuchových účinků při samotném ničení. Do současné doby pyrotechnici využívali pro zmírnění výbuchu a rozletu střepin do okolí například pytle s pískem či vodní vaky.

Přečtěte siPožární kontejnerový nosič Mercedes-Benz Actros v Hrádku nad Nisou byl pořízen díky projektu "4 města zachraňují přes hranice"

Nyní se jim ale naskytla možnost využívat od jihomoravských hasičů i takzvanou protistřepinovou přikrývku. Jak už její název napovídá, odtlumit má hlavně detonační vlnu a fragmenty včetně střepin, které se při ničeni mohou rozletět do širokého okolí a tím tak způsobit škodu nejen na majetku.

Přečtěte siHasiči převzali 19 nových nosičů kontejnerů těžké hmotností kategorie, dodala je společnost Scania

Tento prostředek měli možnost policejní pyrotechnici a hasiči poprvé vyzkoušet na společném cvičení na stálé trhací jámě v Ralsku na Českolipsku, kam se přijeli podívat na praktickou ukázku také kolegové ze Francie a Polska.

Dvěma řízenými výbuchy chtěli vyzkoušet, do jaké míry bude protistřepinová přikrývka ku prospěchu a jestli ji mohou do budoucna využívat i v takzvaně ostrém provozu. Tedy zjistit využitelnost, efektivnost a smysluplnost.

Přečtěte siCesta od nápadu Unimoga ve Varnsdorfu k realizaci byla dlouhá, cisternu nakonec nahradil technický automobil

Jak se ukázalo, svůj smysl to má. Na místě měli pyrotechnici několik rychloběžných kamer, které zaznamenávaly celý postup. Aby měli relevantní výsledky, provedli dva řízené výbuchy. Nejprve odpálili samotnou munici, tříštivotrhavou dělostřeleckou minu ráže 120 mm, bez jakéhokoliv překrytí. Následoval odpal stejné munice v totožném výkopu s využitím protistřepinové přikrývky pro srovnání výbuchových účinků.

Přečtěte siValníková Tatra 815-7 8x8 je auto do nepohody: dva navijáky, hydraulická ruka a centrální huštění pneumatik z ní dělají všestranného pomocníka

Výsledkem bylo ověření účinnosti použité protistřepinové přikrývky při výbuchu munice. Zároveň byl vyhodnocován čas, ve kterém jsou schopni příslušníci hasičského záchranného sboru nainstalovat přikrývku na místě nálezu munice.

Přečtěte siTřístranný sklápěč na podvozku Tatra 815-7 z hlučínského Záchranného útvaru má korbu o objemu 13 kubíků

Podle předběžného vyhodnocení záznamů z rychloběžných kamer bylo potvrzeno minimálně 50% omezení výbuchových účinků na okolní prostředí při použití protistřepinové přikrývky.

Dalším pozitivním výsledkem byla doba instalace do 30 minut od příjezdu hasičů na místo nálezu při nutné přítomnosti pouze 2 členů hasičského záchranného sboru a jednoho pyrotechnika v bezprostřední blízkosti nálezu munice.

Přečtěte siVelkoobjemová sklápěčka na podvozku Tatra Terrno 8x8 uveze 16 tun, do Hlučína byly pořízeny dva kusy

Tímto se pyrotechnikům potvrdila vysoká efektivita použití protistřepinové přikrývky ve výbavě Hasičského záchranného sboru ČR pro účely rychlé instalace k omezení výbuchových účinků na místě ničení nálezu munice jako další možný prostředek využitelný při zásahu Integrovaného záchranného systému.

kpt. Irena Pilařová
tisková mluvčí PP ČR
Sdílet