Pondělí 7. října 2024, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Třetí stupeň požárního poplachu byl vyhlášen při požáru bývalého mlýna v obci Tuchoměřice

V noci na neděli 6. srpna byl pár minut po půl čtvrté ohlášen na tísňovou linku středočeských hasičů požár starého parního mlýna v obci Tuchoměřice v okrese Praha-západ.

Operační důstojník k události vyslal jednotky požární ochrany z prvního poplachového stupně. Po příjezdu první jednotky bylo upřesněno, že jde o rozsáhlý požár v současnosti nevyužívaného velkého čtyřpodlažního objektu (někdejší Prchalův mlýn), který byl celý v plamenech. Ihned byl vyhlášen druhý poplachový stupeň a na místo vyrazily další jednotky.

Na zdolání plamenů hasiči nasadili několik vodních C proudů, ke kterým po dojetí posil postupně přidávali další. Po ustavení automobilového žebříku byl zásah veden i ze shora z výškové techniky. Asi po hodině byl vyhlášen třetí stupeň poplachu. Do Tuchoměřic tak zamířily další středočeské i pražské profesionální a dobrovolné jednotky.

V objektu se začaly hroutit trámy z jednotlivých pater a dovnitř se propadla i celá střecha. Kvůli možnému zranění zakázal velitel zásahu vstup do budovy a veškeré hasební práce probíhaly z vnějších stran.

Pro efektivnější řízení a nasazování velkého počtu jednotek dorazil k události z Krajského ředitelství HZS Středočeského kraje spojový vůz. Celkem měl velitel k dispozici asi 75 hasičů, 17 cisternových automobilových stříkaček a protiplynový automobil na doplňování dýchací techniky. Pro zasahující hasiče bylo zřízeno i zázemí s občerstvením.

Požářiště bylo rozděleno na dva bojové úseky a čerpací stanoviště u hydrantu k doplňování cisteren. Požár se podařilo lokalizovat krátce před půl šestou, to znamená po necelých dvou hodinách. Zároveň byl prohledán celý prostor, čímž byla vyloučena přítomnost osob v době požáru, využit byl při tom také dron.

Několik jednotek, především z hlavního města, se vrátilo na základny. Před sedmou hodinou byl stupeň poplachu snížen na dvojku, v půl jedenácté dopoledne po další redukci jednotek na základní úroveň.

Další hasební práce pak pokračovaly až do odpoledních hodin. Nejvíce skrytých ohnisek bylo uvnitř objektu pod propadlými stropy a střechou. Na posouzení technického stavu objektu byl přizván statik.

Před šestnáctou hodinou bylo ukončeno hašení monitorem z výškové techniky a byl proveden závěrečný průzkum termokamerou, který neodhalil plamenné hoření. Z místa pak odjely zbylé jednotky. O dohlídku do pondělního dopoledne se postarají dobrovolní hasiči ze Středokluk, Roztok a Buštěhradu, kteří se postupně vystřídají.

Příčinu vzniku požáru objasní vyšetřování, na kterém bude vyšetřovatel HZS Středočeského kraje v pondělí spolupracovat s expertní skupinou Technického ústavu požární ochrany Praha a kriminální policií. K dispozici budou mít i výsledky průzkumu psa vycvičeného na vyhledávání akcelerantů hoření. Předběžná škoda byla stavena na 20 milionů korun.

Centrální hasičskou stanici Kladno zálohovala dobrovolná jednotka obce Žilina, která byla nejdříve v pohotovosti na své zbrojnici, ale později se přesunula do Kladna. Po vyhlášení třetího poplachového stupně byla zálohována i slánská hasičská stanice, pro případný výjezd byla na své zbrojnici připravena jednotka SDH Zlonice.

Zasahující jednotky

  • HZS Středočeského kraje – Kladno, Kralupy nad Vltavou, Jílové, Roztoky, Slaný a Krajské ředitelství HZS STC
  • JSDH Středočeského kraje – Braškov-Valdek, Horoměřice, Hostouň, Hřebeč, Kněževes, Kozinec, Stehelčeves, Středokluky a Úholičky
  • HZS hl. m. Prahy – Petřiny
  • HZSP – Letiště Václava Havla Praha
  • JSDH hl. m. Prahy – Lysolaje, Nebušice a Suchdol
Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje
Sdílet