V Národním parku České Švýcarsko alkoturisté zvyšují nebezpečí požáru, v nepřístupném terénu byly nalezeny přepravky s lahvemi
Skládací vozík s dvěma přepravkami vypitých lahví nalezl nedávno při pochůzce Národním parkem České Švýcarsko jeden z jeho zaměstnanců. Shodou okolností v lokalitě Malinového dolu, kde před rokem vypukl historicky největší lesní požár v České republice.
Strážce národního parku po letech služby překvapí jen málo věcí. Nález vypitých lahví ve vozíku v lokalitě nad Hřenskem, kam se člověk půl hodiny doslova dere prošlapanou cestičkou přes popadané stromy, mezi ně ale patřil.
Problémem v tomto případě není jen to, že si příroda s odpadky sama neporadí; sklo v suchém lese zvyšuje také riziko vzniku požáru – což potvrdil i vedoucí Oddělení požárně technických expertiz z Technického ústavu požární ochrany.
Kromě jednorázového rizika – u přepravek byla i krabička od cigaret a je tedy zřejmé, že při popíjení alkoholu mohlo dojít i zapálení cigarety – hrozí, že zapomenutá lahev při slunečním svitu zapůsobí jako lupa a zažehne plamen.
Nyní, na podzim, kdy se ztrácí vlhkost z dřevin, opadávají suché listy ze stromů a usychá celé spodní patro lesa se takový nález mohl jednoznačně stát příčinou opětovného požáru.
Nové poznatky z požáru v loňském roce nás přinutily k tomu, abychom do značné míry přehodnotili spoustu věcí, které se týkají požární prevence.
Jedním z kroků je například vyhlašování nočního zákazu vstupu do lesa na základě varování ČHMÚ před požárním rizikem. V okamžiku, kdy úřad vyhlásí nízký stupeň požárního nebezpečí, tak návštěvníci nesmějí v noci do lesa.
Další novinkou od letošního roku je funkce požárního preventisty, pomáhá s identifikací možných rizik a pomáhá s eliminací rizik a krizových situací,
uvedl Tomáš Salov, mluvčí Národního parku České Švýcarsko.
Právě nový preventista Jaroslav Hocko, který se předchozích bezmála 20 let profesně věnoval hašení i takto způsobených požárů, se s tiskovým mluvčím Tomášem Salovem vypravili ve středu ráno nalezené odpadky odstranit a požární riziko tak zase o něco snížit – alespoň do dalšího nájezdu turistů…
Spousty návštěvníků bohužel svým chováním extrémním způsobem zvyšují riziko požáru. Přes maximální snahu všech zaměstnanců Národního parku není možné zabránit všem neukázněným osobám, pohybujícím se v tomto nádherném místě naší republiky, v nepatřičném chování.