V Institutu ochrany obyvatelstva proběhl výcvik detekce, monitorování a odběru vzorků nebezpečných chemických látek, dorazili i slovenští kolegové
V termínu 13. – 16. listopadu 2023 proběhl v Institutu ochrany obyvatelstva výcvik detekce, monitorování a odběru vzorků nebezpečných chemických látek.
Akce se zúčastnilo 10 příslušníků Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje a 4 příslušníci Hasičského a záchranného sboru Slovenské republiky.
Výcvik byl zahájen přednáškami o nebezpečných chemických látkách a zásadách detekce a monitorování. Po teoretické přípravě následoval praktický nácvik detekce a identifikace chemických látek pomocí moderních přístrojů, např. Ramanových spektrometrů Pendar X10 a ResQ CQL, infračervených spektrometrů ThreatID GLS a TruDefender FT, s použitím vysokotlakého hmotnostního spektrometru MX908 atd.
Posluchači si též vyzkoušeli práci v laboratoři, kdy s využitím „Metodiky určení nebezpečných vlastností látek neznámého složení“, vyvinuté v Institutu ochrany obyvatelstva, prováděli základní testy potvrzující ohrožující účinky nebezpečných látek. V laboratoři byla testována výbušnost, hořlavost, žíravost a další nebezpečné vlastnosti.
Nedílnou součástí výcviku byl odběr vzorků, kdy po teoretickém úvodu byla činnost zaměřena na praktický odběr pevných, kapalných a plynných látek doplněný vyplněním průvodky vzorku. K odběru byla používána odběrová souprava VOSA Z, sestavená na Institutu ochrany obyvatelstva.
Výcvik byl zakončen praktickým cvičením na mimořádnou událost s únikem nebezpečné chemické látky, které sestávalo z prvotní detekce, následného odběru vzorků a závěrečného návrhu opatření pro ochranu ohroženého obyvatelstva.
Během akce proběhlo mnoho diskusí o typech detekčních prostředků a odběrových sadách, které by byly využitelné na jednotlivých hasičských stanicích.
Slovenští kolegové si vyzkoušeli přístroje, které u nich nejsou k dispozici a odvezli odborný materiál, který jim umožní rozvoj v oblasti detekce a odběru vzorků.