Dobrovolní hasiči dostali od Moravskoslezského kraje nové prostředky za více než tři miliony korun, pomohou s lesními požáry i záchranou osob
V úterý 12. prosince 2023 byly v dopoledních hodinách na hasičské stanici v Ostravě-Zábřehu za účasti Hejtmana Moravskoslezského kraje Jana Krkošky, MBA, ředitele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje brig. gen. Ing. Radima Kuchaře a starosty Krajského sdružení hasičů Moravskoslezského kraje Stanislava Kotrce, slavnostně předány technické prostředky zřizovatelům jednotek sborů dobrovolných hasičů Moravskoslezského kraje.
Vybrané jednotky SDH obdržely od Moravskoslezského kraje technické prostředky v celkové výši 3 298 270 Kč.
Moravskoslezský kraj dlouhodobě koncepčně podporuje jednotky SDH v Moravskoslezském kraji a jejich zřizovatele. Podpora je realizována zejména formou spolufinancování pořízení cisternových automobilových stříkaček, dopravních automobilů a přívěsů pro hašení, dále spolufinancováním rekonstrukcí nebo výstavby požárních zbrojnic a také přímým nákupem a následným darováním speciálních technických a osobních ochranných prostředků.
K provádění technických zásahů (dopravní nehody, větrné smrště, práce ve výškách a nad volnou hloubkou, práce na vodě apod.), převzali hasiči celkem 188 ks ochranných přileb.
Přilby pro technické zásahy mají oproti standardně používaným přilbám pro hasiče nižší hmotnost, což je značnou výhodou při dlouhotrvajících zásazích. Rovněž díky svému konstrukčnímu provedení zajišťují lepší prostorovou a sluchovou orientaci hasičů při zásahu a umožňují odvětrání a cirkulaci vzduchu v případě zásahu v teplotně nepříznivých klimatických podmínkách. Přilby pro technické zásahy bude možné využít také pro hašení ve venkovním prostoru, zejména pak lesních požárů.
Hasiči také obdrželi 44 batohů obsahujících speciálních sady technických prostředků pro hašení lesních požárů. Nákup těchto prostředků reaguje na zvyšující se počet požárů v přírodním prostředí zejména lesních požárů, způsobených častějšími déletrvajícími obdobími sucha doprovázenými vysokými teplotami.
Sady obsahují tzv. „D program“, který zahrnuje speciální hadice, proudnice, armatury se zmenšeným průměrem (oproti těm běžně používaným) a další potřebný materiál. Tato sada technických prostředků pro hašení, uspořádaných v konstrukčně upraveném batohu, je pro hasiče velmi významná, zejména v případech, kdy se požár nachází v obtížně přístupném terénu s omezeným dojezdem mobilní požární techniky k místu požáru a nutnosti přenosu prostředků pro hašení na velké vzdálenosti, nebo v terénu se značným převýšením.
Každý batoh ještě doplňuje speciální multifunkční ženijní nástroj „Gorgui“ pro vytváření obranné linie při boji s lesními požáry. Tento nástroj v sobě konstrukčně kombinuje různé možnosti použití např. sekání, hrabání, kopání v lesním terénu apod.
Jednotky SDH obdržely i 28 sad páteřních vyprošťovacích desek využívaných zejména při vyprošťování a k šetrnému transportu zraněných osob u dopravních nehod, ale i dalších typů mimořádných událostí, kde je nutné zajistit transport zraněné osoby.
Vyprošťovací desky jsou mechanicky velmi odolné a vzhledem k jejich konstrukci je možné je využít také při záchraně a transportu osob z vodní hladiny. Sada obsahuje dvě desky (malou a velkou), dále pak fixační popruhy a nastavitelný fixátor hlavy.
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje