Hasiči v Moravskoslezském kraji ukázali přeshraniční povodňovou ochranu v rámci mezinárodního projektu IPA Floods and Fires
Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje hostil, v uplynulých dnech, zahraniční studijní návštěvu, jejímž tématem byla přeshraniční povodňová ochrana. Tato návštěva byla realizována jako jedna z aktivit v rámci mezinárodního projektu IPA Floods and Fires, kterého se HZS MSK účastní.
Cílem tohoto projektu je zvýšení úrovně protipovodňové ochrany a ochrana proti lesním požárům v krajinách západního Balkánu a Turecka. Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) hostil, v uplynulých dnech, zahraniční studijní návštěvu, jejímž tématem byla přeshraniční povodňová ochrana. Tato návštěva byla realizována jako jedna z aktivit v rámci mezinárodního projektu IPA Floods and Fires, kterého se HZS MSK účastní. Cílem tohoto projektu je zvýšení úrovně protipovodňové ochrany a ochrana proti lesním požárům v krajinách západního Balkánu a Turecka.
Studijní návštěvy se zúčastnilo celkem 24 expertů z osmi evropských zemí a byla jim představena nejen technika, kterou HZS MSK disponuje v případě mimořádných událostí souvisejících s povodněmi, ale byla sdílena i praxe, jakým způsobem funguje protipovodňová ochrana v České republice a Moravskoslezském kraji. Vyzdviženy byly i zkušenosti s přeshraniční spoluprací s Polskem a Slovenskem zahrnující právní základy, procedury, metodiky, řešení mimořádných událostí a nadstandartní praxe nejen při dopravních nehodách na polské dálnici, ale také při požárech na Bruntálsku.
Během dvoudenní návštěvy proběhla také návštěva Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje v Ostravě, kde byla prezentována úzká spolupráce složek IZS v Moravskoslezském kraji, dále návštěva Českého hydrometeorologického ústavu, Povodí Odry, s.p. včetně návštěvy vodohospodářského dispečinku a vodního díla Šance.
HZS MSK tak pokračoval ve své aktivní účasti na realizaci mezinárodního projektu s názvem „Pomoc EU v oblasti protipovodňové ochrany a ochrany proti lesním požárům v krajinách západního Balkánu a Turecka“ („EU Support to Flood Prevention and Forest Fires Management in Western Balkans and Turkey“. Jedná se o projekt financovaný Evropskou komisí v rámci programu pro přidružené státy EU „Instrument for Pre-Accession Assistance“ (IPA).
Sedmičlenné projektové konsorcium se kromě HZS MSK skládá z institucí působících v oblasti krizového řízení a civilní ochrany ze 4 zemí EU – Itálie, Švédska, Slovinska a Rumunska. Jak vyplývá i z názvu projektu, aktivity jsou rozděleny do dvou segmentů, segmentu protipovodňové ochrany a segmentu ochrany proti lesním požárům. HZS MSK se odborně angažuje v obou oblastech projektu, v oblasti protipovodňové ochrany je vedoucím partnerem jedné dílčí aktivity zaměřené na přeshraniční protipovodňovou spolupráci. Délka projektu je 40 měsíců, předpokládané datum ukončení projektu je 31.03.2024, rozpočet projektu je 5.000.000 EUR.