Hrad v ohrožení aneb jak si hasiči cvičně poradili s požárem lesa u Helfštýna
Hrad Helfštýn ohrožuje rozsáhlý lesní požár. Hašení komplikuje nepřístupný terén a složitá doprava vody. Jak by si s těmito hasičskými výzvami poradily profesionální a dobrovolné jednotky? To ukázalo dnešní taktické cvičení integrovaného záchranného systému HELFŠTÝN 2024, které se uskutečnilo právě v okolí kulturní památky.
Na místě byla nasazena speciální technika, jako například velkoobjemové cisterny, FlexiTank, dron pro monitoring místa zásahu, čtyřkolka, týlový kontejner nebo unikátní čerpadlo Hydrosub 150, které umožňuje dopravovat hasební vodu na velké vzdálenosti a pomáhalo i při požáru v Národním parku České Švýcarsko.
Námět cvičení
Námětem cvičení byl rozsáhlý lesní požár, který svým charakterem ohrožoval hrad Helfštýn a jeho bezprostřední okolí. Hasební zásah komplikoval rovněž fakt, že je v oblasti ztížená doprava vody a nepřístupný terén. Z těchto důvodů bylo tedy nutné přes krajské operační a informační středisko povolat velký počet jednotek i techniky, aby zabezpečily dostatek hasební vody.
Zároveň bylo potřeba zřídit dálkovou dopravu vody pomocí stovek metrů hadic s využitím výkonného čerpadla Hydrosub 150. Využita byla i doprava kyvadlová a FlexiTank. Díky spolupráci s jednotkami sboru dobrovolných hasičů bylo vybudováno čerpací stanoviště v řece Bečvě.
Součástí cvičení byla také záchrana zraněného turisty z vyhlídkové věže, o kterou se postarali hasiči-lezci. Pomocí lanových technik a speciálních nosítek dostali návštěvníka hradu i ve složitých podmínkách do bezpečí a předali jej záchranářům zdravotnické záchranné služby.
Cíle cvičení
Cílem taktického cvičení bylo především prověřit celý systém řízení zásahu tohoto typu a koordinaci všech zasahujících složek IZS v taktické a operační úrovni s využitím štábu velitele zásahu. Úkolem bylo rovněž procvičit všechny možnosti dopravy hasební vody na jednotlivé úseky požáru, například s využitím FlexiTanku či za pomoci velkoobjemového čerpadla Hytrans Hydrosub 150. Prověřili jsme i další taktiky hašení, jako třeba budování tzv. fireline, tedy zamezení šíření požáru pomocí požárních předělů. Prověřili jsme také komunikaci mezi jednotlivými operačními středisky a možnosti informační podpory velitele zásahu s využitím dronu a další monitorovací techniky.
Díky aktivnímu nasazení všech zúčastněných příslušníků složek IZS byly splněny všechny cíle cvičení. Za spolupráci děkujeme.
Zúčastněné složky IZS: HZS OLK, JSDHO, PČR, ZZS OLK
Taktické cvičení v číslech:
- 17 jednotek HZS a JSDHO
- 25 kusů techniky
- 100 cvičících
- 5 velkoobjemových cisteren
- 1 FlexiTank
- 1 dron pro informační podporu velitele zásahu