Středa 3. července 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V Praskolesích na Hořovicku hořela výrobna a sklad pyrotechniky, budova se zřítila

V pátek 14. června v 14.32 hodin přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje oznámení o požáru části staršího statku v Praskolesích nedaleko Hořovic, ve kterém byla výrobna pyrotechniky.

Na tísňovou linku v krátkém čase volalo několik oznamovatelů a všichni udávali informace o požáru a výbuších v budově. Operační důstojník se proto rozhodl vyhlásit rovnou druhý stupeň požárního poplachu a na místo vyslal profesionální jednotky z Berouna, Hořovic a Příbrami společně s dobrovolnými jednotkami obcí Bavoryně, Kotopeky, Lochovice, Praskolesy, Tlustice, Zdicea Žebrák.

Situace při příjezdu prvních jednotek byla poměrně nepřehledná. Celý objekt byl v plamenech a ozývaly se exploze. Do okolí létalo velké množství předmětů, nejčastěji části střechy a pyrotechnické rozbušky. Z tohoto důvodu nařídil velitel zásahu evakuaci přilehlých budov. Policie České republiky tak v krátkém čase vytvořila bezpečnostní perimetr, který tvořilo několik ulic a 25 rodinných domů.

Velitel zásahu zřídil u mostu přes nedaleký Červený potok čerpací stanoviště, čímž si zajistil dostatek hasební vody. Do hasebních prací pak průběžně zařazoval jednotky, které přijížděly na místo. Velice rychle se mu tak dařilo dostávat požár bývalé stodoly o rozměrech 25×10 metrů pod kontrolu. A to i tím, že z vlastní budovy toho už moc nezbylo, pouze obvodové zdivo a pár trámů ze střešní konstrukce.

Na místo přijeli pyrotechnici Policie České republiky a začali prověřovat, co vlastně bylo výbuchy rozmetáno do okolí budovy. Tím se však hasební práce zpomalily a v určitý okamžik bylo možné hasit jen za využití monitorů, což jsou proudnice, které lze nainstalovat na zem nebo i na výškovou techniku a umožňují hašení bez obsluhy. Hasiči tak jsou v poměrně bezpečné vzdálenosti.

Po ukončení preventivního pyrotechnického průzkumu hasiči objekt dohasili. Velitel zásahu si na místo vyžádal univerzální dokončovací stroj ze Záchranného útvaru HZS ČR Zbiroh. Ten pak začal pomalu a za kontroly hasičů i pyrotechniků odhrabávat trosky budovy. Asi po půlhodině práce se mu podařilo odkrýt větší množství pyrotechniky, a tak musely být práce přerušeny a ochranný perimetr byl z preventivních důvodů zvětšen na 300 metrů. Pyrotechnici nalezené předměty zabezpečili a práce mohly pokračovat. Ve večerních hodinách byl ochranný perimetr zmenšen už jen na areál výrobny. Odklízecí práce pokračovaly až do soumraku, za tmy však byly kvůli bezpečnosti přerušeny.

Přes noc požářiště střežila berounská profesionální jednotka s hlídkou Policie ČR a v sobotu ráno kolem deváté začaly práce tam, kde večer skončily. Žádné nové ohnisko už nalezeno nebylo, ale pokračoval pyrotechnický průzkum a další vyklízecí práce, a to včetně sousední budovy s uskladněnou pyrotechnikou. Krátce po 19. hodině ohlásil velitel zásahu operačnímu středisku závěrečnou likvidaci, po které se zbylé jednotky začaly postupně vracet na základny.

V době nejintenzivnějšího rozvoje požáru zasahovalo na místě 16 profesionálních a 39 dobrovolných hasičů s deseti cisternami a dvěma žebříky. V místě byl zřízen štáb velitele zásahu a byla zajištěna strava a pitný režim. Při zásahu nebyl nikdo zraněn. Příčina vzniku požáru je zatím v šetření, předběžná škoda byla stanovena na pět miliónů korun.

Jan Sýkora
HZS Středočeského kraje
Sdílet