Pátek 18. října 2024, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Institut ochrany obyvatel pořádal velké cvičení, které simulovalo krizové situace a vybavení proti radiaci

Ve dnech 8. a 9. 10. 2024 se v prostorech SÚJCHBO (https://www.sujchbo.cz/) v Kamenné uskutečnilo velké cvičení mobilních skupin Radiační monitorovací sítě. Mobilní skupiny jsou tvořeny zástupci SÚJB, SÚRO, Celní správy, HZS ČR, AČR, PČR a ČEZ. HZS ČR zde reprezentují čtyři chemické laboratoře HZS krajů a chemická laboratoř Institutu ochrany obyvatelstva.

Pro bezmála 80 účastníků cvičení, si odborníci ze SÚJCHBO připravili několik zajímavých přednášek, ale hlavně spoustu praktických úloh. První den si všichni mohli vyzkoušet své přístroje a naučit se bezchybně ovládat vybavení, které pro potřeby MS zařizuje a poskytuje SÚJB. Vyzkoušeli jsme si tak detekci neutronů, měření dávkových příkonů, identifikaci radionuklidů pomocí gama spektrometrie nebo různé způsoby měření kontaminace.

To hlavní na účastníky pak čekalo druhý výcvikový den, kdy si tu jednotlivé mobilní skupiny v simulovaných krizových situacích mohly vyzkoušet své vybavení a postupy. Kolegové ze SÚJCHBO si pro nás připravili několik stanovišť, kde se např. prováděl odběr vzorků půdy po radiační havárii, vyhledával se ztracený zdroj záření v nepřístupném terénu, prováděl radiační průzkum tramvaje a okolí pro nelegální přepravě odcizených radionuklidů nebo se provádělo pojezdové měření za účelem monitoringu radiační situace. Jedno z nejzajímavějších stanovišť bylo místo se skutečnou kontaminací povrchů, kde bylo úkolem cvičících vyhledat místa kontaminace, identifikovat radionuklid, změřit jeho plošnou aktivitu a vše zakreslit do plánku. Samozřejmostí byla následná kontrola kontaminace cvičících, kteří opouštěli kontaminovanou oblast a bezpečné odložení kontaminovaných osobních ochranných prostředků.

Z následujícího vyhodnocení celodenního cvičení vyplynulo, že se všem dařilo správně plnit všechny zadané úkoly. Případné malé nedostatky byly řešeny hned na místě a celkově lze tedy říct, že v případě nehody jaderné elektrárny, nebo jakékoliv jiné radiační mimořádné události má ČR řadu dobře vybavených a proškolených odborníků.

Sdílet