Středa 18. prosince 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Rychlé a cílené varování: Systém Cell broadcast schválila Bezpečnostní rada státu, spuštěn bude v druhé polovině roku 2025

Záměr výstavby systému varování obyvatelstva Cell broadcast schválila Bezpečnostní rada státu. Díky němu bude možné občany varovat během minut, a také přesně definovat území pro doručení zprávy. Lze ho propojit i s dalšími nástroji pro informování obyvatel a nezahlcuje provoz mobilní sítě během krizových situací. Spuštěn by mohl být ve druhé polovině roku 2025.

Systém Cell broadcast připravuje Hasičský záchranný sbor ČR ve spolupráci s Ministerstvem obrany, respektive Armádou ČR. Jde o technologii, která umožňuje:

  • v krátkém čase jednotek minut informovat v podstatě neomezený počet uživatelů mobilních telefonů o hrozícím nebezpečí i o doporučeném chování, a to napříč mobilními operátory,
  • přesně definovat území pro doručení zprávy, ať už ve formě územního celku (obec, obec s rozšířenou působností, kraj, celá ČR) nebo pomocí polygonu (čtverec, kružnice, mnohoúhelník apod.),
  • propojit systém varování Cell broadcast s dalšími nástroji pro informování a varování obyvatel, např. mobilními aplikacemi, informačními tabulemi ve městech a dopravě, s informačními systémy krizového řízení i sociálními sítěmi, a to díky plné implementaci evropského všeobecného výstražného protokolu (CAP protokol).

Jak to funguje

Systém Cell broadcast předává zprávu na mobilní telefony specifickým komunikačním kanálem v jednom čase, a nikoliv prostřednictvím generování a distribuce SMS zpráv. Což je výhodou, protože doručení je téměř za všech okolností garantováno a nezahlcuje provoz sítě při mimořádných událostech a během krizových situací.

Varování se uživateli zobrazuje většinou přímo na displeji i přes zamčenou obrazovku, a má specifické upozornění. Jeho prostřednictvím se dají odeslat také internetové odkazy.

Přečtěte siMinistr vnitra představil nová opatření pro případ hrozby, hasiči mají za úkol zajistit cell broadcast

Posun zejména v rychlosti informování obyvatel

K účelům varování a vyrozumění občanů jsou v současné době aktivně využívány dva systémy pro zasílání tísňové informace:

Lokalizované SMS (tzv. LB-SMS, někdy označované jako „reverzní 112")

Touto cestou jsme schopni zaslat jednorázově až 200 000 SMS uživatelům mobilních telefonů na určeném území. Omezením systému LB-SMS je kapacitní omezení na straně mobilních operátorů, které může způsobit zpoždění v doručení SMS až o několik desítek minut.

Systém jsme aktivně využívali i během povodní, bylo jím odesláno 142 540 SMS pro varování obyvatelstva a dalších 366 080 SMS pro informování obyvatelstva v souvislosti s organizací voleb v postižených oblastech a při obnově dodávky elektrické energie.

Problémem je, že není prostup mezi jednotlivými operátory, a také délka přenosu, která je řádově pro 1 000 SMS přibližně 30 až 60 sekund.

Aplikace Záchranka

Po domluvě s týmem z aplikace Záchranka jsme schopni zasílat tísňové informace uživatelům aplikace na území konkrétní obce s rozšířenou působností. Tuto možnost jsme rovněž několikrát využili i během povodní.

Nicméně opět je zde omezení pouze pro ty uživatele, kteří jsou k dané aplikaci přihlášeni, a v současné době je v řešení otázka obchodního vztahu.

Sirény

Kromě toho je pro varování občanů stále využíván také Jednotný systém varování a vyrozumění (sirény, místní informační systémy obcí). Jedná se celkem o cca 9 500 koncových prvků sestávajících ze sirén a místních rozhlasů.

Přečtěte siJednotný systém varování a vyrozumění v České republice je ověřován první středu v měsíci, sirény slouží především obyvatelstvu

Nicméně v polovině počtu se jedná o staré rotační sirény, jež nejsou schopny přenášet verbální informace, pouze signál; systém se postupně modernizuje. Během povodní byl systém použit na žádost starostů/hejtmanů ve více než 30 případech.

Informování obyvatel pomocí Cell broadcast v čase jednotek minut je proto nejen v lokální, ale i národní úrovni zásadním posunem, zejména z hlediska rychlosti informování obyvatel ČR. Vzhledem ke komplexnosti výstavby a nezbytnému zajištění připravenosti stávajících systémů mobilních operátorů se předpokládá spuštění v druhé polovině roku 2025.

MgA. Klára Ochmanová
tisková mluvčí
MV – generální ředitelství HZS ČR
Sdílet