Výcvik v Ralsku absolvovali čtyři kynologové Záchranného útvaru, specializují se na sutinové vyhledávání
Takto zaměřené výcviky, které kynologové absolvují minimálně pětkrát za rok, jsou klíčovou součástí přípravy na zásahy spojené s vzniklou mimořádnou událostí, jako jsou zemětřesení, výbuchy a destrukce budov.
Sutinové vyhledávání je specifická disciplína, při níž se psi učí detekovat známky přítomnosti přeživších pod troskami. Tato činnost si žádá nejen vynikající fyzickou a psychickou připravenost psů, ale také precizní koordinaci mezi kynologem a jeho čtyřnohým parťákem. Při výcviku v Ralsku byli psi vystaveni autentickému prostředí, které simulovalo reálné podmínky – tedy destrukci objektu. V něm se nacházeli figuranti reprezentující zavalené osoby. Díky takto specifikovaným výcvikům je psům a jejich psovodům umožněno zažít jak stresové situace, které mohou nastat právě při skutečných zásazích, tak i posílit schopnost efektivně spolupracovat v těžkých podmínkách.
Během sutinového vyhledávání se psi specializují na vyhledávání přeživších osob v sutinách vykazujících známky života, zpravidla se jedná o pachy v ojedinělém případě pak pohyby. Využívají své vynikající čichové schopnosti, které jim umožňují rychle lokalizovat postižené osoby, i když jsou pod těžkými vrstvami trosek. Tato disciplína vyžaduje velkou dávku trpělivosti, přesnosti a preciznosti, protože každý moment může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Na autenticky vytvořených cvičištích pak mají kynologické jednotky možnost zdokonalit své dovednosti v reálných podmínkách, což jim umožňuje být maximálně efektivní při nasazení na skutečné záchranné akce.
Záchranný útvar HZS ČR má v oblasti sutinového vyhledávání nezastupitelnou roli. V současné době disponuje pětičlenným družstvem kynologů s osmi psy, z čehož 3 z nich mají kvalifikaci – Atest MV-GŘ HZS ČR pro vyhledávání osob zavalených v sutinách.
tisková mluvčí
ZÚ HZS ČR