Sobota 16. listopadu 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Adrenalin v plamenech: Fire Rescue 2024 testovalo vojenské hasiče na maximum

Když zasahující jednotky přijíždějí k místu simulovaného dopadu vrtulníku, čeká je obraz chaosu – všude jsou rozeseté hořící trosky, mezi nimi zranění a kolující adrenalin. Vojenští hasiči vyskakují z vozidla, vybavují se prostředky k zásahu a čekají na rozkazy velitele.

Nejprve vyhodnocují situaci na místě, a poté poskytují první pomoc zraněným osobám a začínají s hašením požárů. To byla jen malá ukázka z každodenního nasazení na mezinárodním cvičení Fire Rescue 2024, které proběhlo v říjnu v Centru výcviku Lešť na Slovensku ve spolupráci se slovenskými hasiči.

Cvičení se skládalo ze dvou hlavních částí: operační a taktické. Do operační byly zapojeny jednotky, které se neúčastnily taktických cvičení.

„V rámci operačních úkolů hasiči řešili metodicky velmi náročné postupy v reálných simulacích, ke kterým se běžně nedostávají, jako byl pád vrtulníku do obytné zóny, nehodu autobusu s velkým počtem zraněných, požár obytné výškové budovy a nehodu osobního vozidla s vlakem. Při taktických operacích si hasiči obou států vyměňovali zkušenosti a postupy například ve vyprošťování zraněných osob z letecké techniky, vyhledávání osob v zakouřených prostorách nebo velmi metodicky náročnou záchranu katapultovaného pilota,“ komentoval zkušený vojenský hasič, kapitán Josef Řeháček z oddělení speciálních služeb Agentury logistiky.

Postup zásahu – dopravní nehoda
V momentě, když hasiči dorazili na místo dopravní nehody autobusu, bylo prvním krokem rychlé vyhodnocení situace a zajištění bezpečnosti pro zasahující jednotky i zraněné. Na pokyn velitele zásahu byl proveden prvotní průzkum, vytýčení bezpečné zóny, provedena primární stabilizace vozidla a určení místa pro řízení záchranné operace. Následně zahájili třídění zraněných, aby zajistili, že pomoc se dostane nejdříve k těm nejohroženějším. Hasiči spolupracovali se zdravotníky, což je klíčové pro efektivní koordinaci zásahu. Poté začali s vyprošťováním a dalšími úkony s poskytováním základní první pomoci, zatímco informovali operační středisko o aktuální situaci a počtu zraněných. Jakmile byly zabezpečeny nejurgentnější úkoly, hasiči se zaměřili na likvidaci případných požárů a další nebezpečné situace, které minimalizovaly riziko pro všechny zúčastněné. Tímto systematickým přístupem a důkladnou přípravou zajistili maximální efektivitu celého zásahu.

Klíčovou roli při cvičení sehrál i OPIS, tedy operační a informační středisko. OPIS je v přeneseném významu prodloužená ruka velitele zásahu, který ho využívá mimo jiné k povolání jednotek, nasazení dalších sil a prostředků, případně vyrozumění státních orgánů či obyvatelstva o mimořádné situaci v příslušném kraji. „V prostředí našeho cvičení je právě OPIS prostředkem k aktivaci zasahujících hasičských jednotek, záchranné služby a jejich vysílání k místu nehody. Operátoři OPIS zároveň zjišťují a vyhodnocují potřebné informace o mimořádné události, které veliteli zásahu pomáhají v jeho rozhodovacím procesu na místě,“ dodává kapitán Řeháček.

Cvičení probíhalo ve dvou českých rotacích, po 24 vojácích ze 14 vojenských hasičských jednotek včetně 26 příslušníků Vzdušných sil Ozbrojených sil Slovenské republiky. Na cvičení nechyběli ani vojenští zdravotníci a Zdravotnická záchranná služba SR. Celkem se zapojilo více než 10 kusů hasičské techniky včetně dvou moderních vozidel Tatra 815–7 slovenských hasičů.

Cíle a význam cvičení
Klíčové bylo prověřit velitelské dovednosti, schopnost řídit záchranné akce v neznámém terénu a zkoordinovat operační a taktické postupy s operačním střediskem, aby byly akce co nejefektivnější i v dynamicky se měnícím prostředí.

Účastníci ocenili široké spektrum úkolů a hlavně realistické podmínky simulovaných cvičení. Nadrotmistr Martin Škramovský z VHJ Čáslav hodnotil výcvik jako jedinečnou příležitost k rozvoji dovedností: „Cvičení takového rozsahu s tolika různými scénáři a množstvím zapojených jednotek je u nás skutečně vzácné. Jako velitel zásahu jsem získal neocenitelné zkušenosti – od schopnosti stanovit si jasnou prioritu, přes rychlé rozhodování až po adaptaci na měnící se situace.“

„Vysoce oceňuji nasazení a profesionalitu všech účastníků. Učili se za pochodu, zlepšovali své dovednosti a spolupracovali na výbornou. Výcvikové polygony v Lešti poskytly skvělý prostor k procvičení zásahů na mimořádných událostech,“ uzavírá podplukovník Krech.

Sdílet