Je tu advent, hasiči varují jak předejít některým nešťastným událostem spojeným právě s tímto obdobím
První prosincovou neděli zapálíme na adventním věnci první ze čtyř svíček. S adventem jsou neodmyslitelně spojené také tradice a symboly Vánoc. Zapalujeme svíčky, začínáme péct cukroví a zdobit vánoční stromky. Na konci roku pak s příchodem Silvestra a Nového roku oslavujeme pomocí zábavné pyrotechniky. Jak ale předejít některým nešťastným událostem spojeným právě s tímto obdobím?
Svíčky a adventní věnce
- Při nákupu vánočního věnce dbáme na to, aby nebyl vyroben z vysoce hořlavého materiálu a také výběru svíček bychom měli věnovat dostatek času.
- Klasické svíčky, určené např. do svícnů, nejsou pro adventní věnce příliš vhodně, neboť brzy prohoří a mohou věnec či okolí zapálit.
- Pod každou svíčku patří podložka z nehořlavého materiálu o dostatečné šíři. Pokud dojde k převrhnutí či roztavení svíčky, zabrání se nehořlavou podložkou rozšíření ohně na nábytek, interiérové textilie a další vybavení domácnosti.
- Pro adventní věnec je důležité vybrat vhodné místo. Rozhodně otevřený oheň nedáváme k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií.
- Pokud na adventním věnci nejsou svíčky umístěné v misce z nehořlavého materiálu, který oddělí svíčku od dekorace a zachytí horký vosk, svíčky v žádném případě nezapalujme. Věnec s nezabezpečenými svíčkami ponechme pouze jako dekoraci.
- Nikdy nenechávejme zapálenou svíčku bez dozoru dospělé osoby.
- Zabraňme, aby na hořící svíčku dosáhly malé děti.
Vaření a pečení
Vánoce jsou také obdobím přípravy svátečních pokrmů. Při pečení, vaření a smažení nenechávejme bez dozoru zapnutý sporák nebo vařič. Dbáme zvýšené opatrnosti při vaření, aby nedocházelo ke vznícení připravovaných potravin. Pamatujme, že např. horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může snadno dojít k výbuchu, rozšíření požáru na digestoř a kuchyňskou linku, případně popálení. Pokud se na pánvi vznítí potraviny, je nejlepší pánev zakrýt pokličkou, navlhčenou utěrkou nebo třeba plechem na pečení a oheň tak udusit, případně použít hasicí přístroj s náplní určenou speciálně na jedlý tuk. Před začátkem hašení je třeba vypnout přívod energie.
Vánoční stromky
Většina domácností dnes využívá elektrické osvětlení, a proto požáry vánočních stromků od zapálených svíček a prskavek se už objevují ojediněle. Ale i u elektrického osvětlení bychom měli dbát zvýšené opatrnosti a dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Tedy kupovat výrobky nejlépe v běžné prodejní síti, opatřené českým návodem použiti a s příslušnými certifikáty.
Zábavní pyrotechnika
Oslavy Silvestra a Nového roku jsou velmi často spojovány s efekty zábavní pyrotechniky, ale i to má svá pravidla.
- Zábavní pyrotechnika nepatří do rukou dětem.
- Neodpalujeme ji pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek.
- Pro odpalování pyrotechnických předmětů zvolíme volná prostranství, neodpalujme je v uzavřených prostorech, v blízkosti aut a zástavby. I zbloudilá světlice může zapálit například obložení balkonu či jiné hořlavé materiály.
- Pyrotechnické předměty odpalujeme v dostatečné vzdálenosti od osob i zvířat, abychom zamezili zraněním nebo případnému poškození sluchu.
V některých obcích upravuje místo a čas používání zábavní pyrotechniky obecně závazná vyhláška. Zrovna tak zákaz používáni pyrotechnických výrobků je v pravomoci jednotlivých obcí na základě obecně závazných vyhlášek.
Co když přeci jen začne hořet?
Pokud přes všechna bezpečnostní opatření k požáru dojde, zachováváme chladnou hlavu. Můžeme se pokusit požár zlikvidovat vlastními silami. V takovém případě je nutné reagovat rychle, zamezit přístupu vzduchu a menší požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky, např. udusit botou, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou (pozor však neelektrické přístroje či věci napojené da elektřiny). Vždy dodržujme pokynů výrobce. V žádném případě však nepřeceňujte své síly. Pokud zjistíme, že požár sami nemůžeme uhasit, zavoláme hasiče na tísňovou linku 150 nebo 112.
Během loňského adventu hasiči řešili 953 požárů, z toho ve 158 případech byly příčinou požáru svíčky, prskavky nebo vánoční pyrotechnika. Požáry vánočních stromků řešili hasiči v 6 případech a požáry adventních věnců v 11 případech.
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství HZS ČR