Pátek 17. ledna 2025, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Profesionální hasiči z Příbrami cvičili záchranu ze zamrzlé hladiny, využili zamrzlou hladinu Nového rybníku

Profesionální hasiči z centrální hasičské stanice v Příbrami využili mrazivých dnů k procvičení záchrany osob z ledu. K výcviku využili zamrzlou hladinu Nového rybníku v areálu Sportovních zařízení města Příbram, kde si od pondělí do středy vyzkoušeli pohyb po ledu a technické provedení záchrany osoby hasiči ze všech tří sloužících směn.

Hasiči mají při záchraně na sobě záchrannou vestu, přilbu a suchý oblek s tepelnou vložkou. Suchý oblek je konstruován, aby přes něj nepronikla voda, a udržuje tak hasiče v suchu. Tepelná vložka mu pak vytváří tepelný komfort při práci v chladné vodě.

Hasiči si nejprve vyzkoušeli sebezáchranu při proboření ledu. Překonání hrany ledové kry a nalehnutí na led patří mezi nejnáročnější část, neboť led po promáčení klouže a může se i dále bořit.

Jakmile se člověk dostane na led, neměl by si hned stoupat, ale měl by se z místa odplazit nebo odvalit až do místa, kde může být led opět pevný. Poté v rámci výcviku následovala přímá záchrana osoby s jištěným zachráncem.

Hasič musí být totiž vždy jištěn lanem, jednak z důvodu bezpečnosti, ale především z důvodu rychlého přesunu zachránce i zachraňovaného na břeh, ze kterého pomáhá skupina hasičů. Následně si hasiči vyzkoušeli i záchranu s pomocí prostředků ve výbavě techniky – jednak s využitím žebříku, ale také bodců, paddleboardu nebo záchranných saní.

Před vstupem na led by měl každý vyhodnotit, zda je to pro něj bezpečné. Jako bezpečná tloušťka ledu se považuje nejméně 10 centimetrů, která by měla udržet jednu osobu. Při hodnocení pevnosti ledu je potřeba si rovněž uvědomit, že v místech u přítoků, odtoků nebo poblíž břehu může být led slabší.

Když se během pohybu po ledu začne ozývat praskání, člověk by si měl lehnout, aby rozprostřel svou váhu na větší plochu, a plazením nebo kutálením se vrátit ve směru, ve kterém přišel.

Pokud byste se stali svědky proboření na ledu, určitě před jakoukoliv jinou činností nejdříve zavolejte o pomoc na tísňovou linku 112.

Ročně zasahují hasiči z Příbrami u jednotek případů záchran z ledu. Výjimečně jde o lidi, většina záchran tohoto typu se týká zvířat.

mjr. Ing. Radek Dopirák
velitel centrální hasičské stanice Příbram
HZS Středočeského kraje
Sdílet