Úterý 22. dubna 2025, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Copernicus spouští aplikaci pro sledování emisí metanu, aplikace dokáže detekovat i vzácné události

Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), kterou jménem Evropské komise realizuje Evropské středisko pro střednědobé předpovědi počasí za finanční podpory EU, spustila aplikaci Methane Hotspot Explorer.

Tento nový nástroj CAMS umožňuje sledovat a vizualizovat polohu metanových (CH4) plumů téměř v reálném čase a identifikovat jejich potenciální hlavní zdroje.

Tato aplikace umožňuje uživatelům vizualizovat nejnovější velké metanové (CH4) proudy detekované satelitem v časovém rozmezí od jednoho dne až po 14 dní. Kromě toho je možné identifikovat jejich hlavní zdroje a rozlišovat mezi těžbou uhlí, ropy, plynu a městskými oblastmi zahrnujícími skládky, stejně jako identifikovat neočekávané nebo neznámé zdroje.

Aplikace Methane Hotspot Explorer, kterou pro CAMS vyvinul nizozemský institut SRON pro výzkum vesmíru, funguje na základě kombinace družicových dat poskytovaných TROPOMI – přístrojem na družici Copernicus Sentinel-5P – a inovativních technik strojového učení. Každou detekci navíc ověřují lidští odborníci.

Aplikace přispívá k posouzení rozdílů mezi vykazovanými emisemi skleníkových plynů a nezávislými pozorováními. Kromě emisí ze známých lokalit dokáže aplikace detekovat i vzácné události, jako například nedávné velké emise CH4 ze sopky Mount Fentale v Etiopii z 31. ledna, což byla první takto velká detekce sopečného metanu pro tým TROPOMI.

Richard Engelen, zástupce ředitele služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service, říká: "Methane Hotspot Explorer je novým přírůstkem CAMS, který pomáhá lépe pochopit vliv lidské činnosti na emise skleníkových plynů.

Představuje významný krok v rozvoji nové kapacity programu Copernicus pro monitorování a ověřování emisí skleníkových plynů (CO2MVS). Tento nástroj nám umožní rutinně sledovat antropogenní emise skleníkových plynů na globální i lokální úrovni pomocí kombinace pozorování a modelování zemského systému."

Bram Maasakkers, vedoucí vědecký pracovník Nizozemského institutu pro výzkum vesmíru SRON, uvádí: „Vývoj přístrojů a metod k detekci těchto metanových plynů je jen prvním krokem ke zmírnění emisí. Vypuštění sondy Methane Explorer je dalším důležitým krokem, který tvůrcům politik a široké veřejnosti přinese transparentnost velkých emisí po celém světě.“

Další údaje o kvalitě ovzduší lze nalézt na adrese Atmospheric Data Store (ADS).


O společnosti Copernicus

Program Copernicus je součástí vesmírného programu Evropské unie, který financuje Evropská unie (EU), a je jeho vlajkovou lodí v oblasti pozorování Země, která funguje na adrese prostřednictvím šesti tematických služeb: Atmosféra, Klimatické změny, Nouzové situace, Pozemní, Mořské a Bezpečnostní služby.

Poskytuje volně přístupná provozní data a služby, které uživatelům poskytují spolehlivé a aktuální informace týkající se naší planety a jejího životního prostředí. Program koordinuje a řídí Evropská komise a je realizován ve spolupráci s členskými státy, Evropskou kosmickou agenturou (ESA), Evropskou organizací pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT), Evropským střediskem pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF), agenturami EU a Mercator Ocean a dalšími.

ECMWF provozuje dvě služby z programu EU Copernicus pro pozorování Země: službu Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) a službu Copernicus Climate Change Service (C3S). ECMWF se rovněž podílí na službě Copernicus Emergency Management Service (CEMS), kterou realizuje Společné výzkumné středisko EU (JRC).

O ECMWF

Evropské středisko pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF) je nezávislá mezivládní organizace, kterou podporuje 35 států. Je to výzkumný ústav a zároveň nepřetržitá operativní služba, která vytváří a šíří numerické předpovědi počasí pro členské státy.

Tyto údaje jsou plně k dispozici národním meteorologickým službám členských států. Superpočítačové zařízení (a související archiv dat) v ECMWF je jedním z největších svého druhu v Evropě a členské státy mohou využívat 25 % jeho kapacity pro své vlastní účely.

ECMWF rozšířil své působiště v některých členských státech. Kromě centrály ve Spojeném království a výpočetního střediska v Itálii se kanceláře zaměřené na činnosti prováděné v partnerství s EU, jako je například program Copernicus, nacházejí v německém Bonnu.

Webové stránky služby Copernicus pro monitorování atmosféry

Webové stránky služby Copernicus pro změnu klimatu

Více informací o Koperníkovi: www.copernicus.eu Webové stránky ECMWF najdete na adrese https://www.ecmwf.int/.

Maria Romanczinová
Account Manager
M +420 730 804 569
E maria.romanczinova@pram.cz

PRAM Consulting s.r.o.
Sdílet