Středa 2. dubna 2025, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Časopis 112: Válečná munice představuje i po desítkách let nebezpečí

V pátek 30. srpna 2024 ve 14.39 hodin byl nahlášen požár lesa poblíž Městečka Trnávka. Celkem se do jeho likvidace zapojilo 28 jednotek požární ochrany (PO). S hašením požáru pomáhal i vrtulník Black Hawk letecké hasičské služby (LHS). Likvidaci požáru ohlásil velitel zásahu (VZ) v pondělí 2. září 2024 v 7.04 hodin.

Nálezy munice v lesích, kudy ustupovaly německé jednotky během druhé světové války, nejsou ani po mnoha letech nijak výjimečné. Někdy se objeví dělostřelecký granát, nebo dokonce letecká puma. Pod zemí a v rybnících je stále mnoho střeliva, jak nám dokládá nedávný příklad odbahnění rybníka Rosnička ve Svitavách. Hledači mincí a válečných artefaktů s detektory kovů nacházejí drobnou munici a náboje v lesích prakticky denně. Samozřejmě, že největší a bezprostřední nebezpečí představuje výbuch, který může způsobit neodborná manipulace samozvaného pyrotechnika nebo činnost stavebního stroje. Je zde ale i další zcela nenápadné riziko, jež může při souhře okolností také způsobit nemalé komplikace a velké škody.

Opakované požáry v místě události

Na lesním pozemku u obce Městečko Trnávka docházelo v průběhu pěti let k opakovaným požárům přibližně ve stejné oblasti. Mimo turistické trasy a v relativně nepřístupném terénu.U posledních dvou požárů zjišťoval příčinu vzniku požárů por. Ing. Ivo Dvořák, absolvent Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, který před nástupem k HZS ČR pracoval jako odborně způsobilá osoba v závodě pro výrobu munice.

Průběh zásahu

V pátek 30. srpna 2024 v odpoledních hodinách vyslalo krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje (KOPIS HZS PAK) jednotky PO z 1. stupně požárního poplachu k požáru lesního porostu do obce Městečko Trnávka, které se nachází přibližně 7 km jihovýchodně od města Moravská Třebová. Zasažené místo mimořádnou událostí (MU) je součástí vyvýšené pahorkatiny zvané Doubravice s přibližnou plochou 200 ha, nejvyšší nadmořskou výškou 477 m a v zasažené 4ha rozlehlé části s porostem stoleté kmenoviny modřínu a borovice, desetileté mladiny dubu a borovice a zaniklým kamenolomem. Na stejném místě se jednalo již o třetí požár v témže měsíci (11. srpna 2024 a 13. srpna 2024) a pátou MU za posledních pět let. Jednotky PO se proto v místě dobře orientovaly a již během cesty k požáru se domlouvaly na způsobu příjezdu k místu požáru. Rovněž bylo velitelům přijíždějících jednotek PO z dálky viditelných projevů požáru patrné, že na místě budou potřebné další síly a prostředky (SaP), o které si neprodleně zažádali na KOPIS HZS PAK.

Požár ve 2. stupni požárního poplachu K požáru vyjel službu konající řídící důstojník územního odboru (ŘD ÚO), který po seznámení se situací přebral velení zásahu a vyhlásil 2. stupeň požárního poplachu. Místo zásahu rozdělil na tři bojové úseky (BÚ) a povolal další SaP. Bylo informováno KOPIS HZS PAK o možnosti a dostupnosti využití LHS, již po krátké telefonické konzultaci s řídícím důstojníkem MV-generálního ředitelství HZS ČR (ŘD GŘ) ŘD ÚO povolal LHS na místo MU. Pro kyvadlovou dopravu vody pomocí CAS a jejich doplňovaní v místě zásahu určil jako vhodné vodní zdroje hydranty v okolních obcích, v místě zřídil čerpací stanoviště na přilehlé řece Třebůvce a stanovil přírodní vodní zdroj pro potřeby LHS. Z důvodu vysokých teplot nad 30 °C a nepřístupného svahovitého terénu došlo k častému střídání zasahujících hasičů a k týlovému zabezpečení byl povolán stravovací přívěs a vedení obce zajistilo dostatečné zásobování nápoji a potravinami.

Požár ve 3. stupni požárního poplachu

Vlivem čerstvého jihovýchodního větru se zpočátku požár velmi rychle šířil a jednotky PO byly v některých částech kvůli silnému zakouření nuceny zasahovat v dýchací technice. VZ vyhlásil 3. stupeň požárního poplachu a po příjezdu dalších SaP byla k lokalizaci požáru postupně rozvinuta čtyři dopravní vedení B, dvě dopravní vedení C, dále od rozdělovačů nataženo sedm útočných proudů C, šest útočných proudů D a z počátku byly využity i dva vysokotlaké proudy. Z důvodu bezpečnosti zasahujících hasičů bylo motorovou řetězovou pilou pokáceno přibližně 20 vzrostlých rizikových stromů.

VZ si dále na místo povolal velitelsko-spojový automobil s dronem a ze stanice Svitavy si vyžádal vyslání příslušníka HZS ČR, kterého po příjezdu určil svým pomocníkem. V podvečerních hodinách postupně docházelo ke slábnutí větru, což mělo i pozitivní vliv na zpomalení šíření požáru, k němuž rovněž přispívalo nasazení vrtulníku Black Hawk a útočných proudů. Na místo MU se dostavil řídící důstojník kraje (ŘD kraje) a po seznámení se situací začal spolupracovat s VZ. Protože docházelo palivo a blížil se soumrak, ukončil po 15 shozech činnost vrtulník LHS a přerušily se hasební práce z důvodu bezpečnosti zasahujících hasičů kvůli nízké viditelnosti, nezajištěné hraně bývalého komenolomu a těžkému svahovitému terénu. VZ za účasti ŘD kraje zorganizoval rozpravu s veliteli zasahujících jednotek PO, na místě ponechal čtyři jednotky PO na noční dohlídku. Jednotky PO zajišťující týlové zabezpečení a ostatní SaP byly odeslány zpět do míst své dislokace a snížil se požární poplach na 1. stupeň. Dále byly stanoveny SaP a doba, ve kterou se hasiči dostaví druhý den a bude se pokračovat v hašení požáru.

Druhý den ráno se na místo MU opět dostavil ŘD ÚO a přebral velení zásahu. Po příjezdu stanovených SaP byl vyhlášen 2. stupeň požárního poplachu, byly opět stanoveny tři BÚ, stanoven způsob komunikace a zahájeny hasební práce. Po telefonické konzultaci VZ s ŘD GŘ o možnosti opětovného nasazení LHS byl následně povolán vrtulník Black Hawk a potvrzen vodní zdroj pro potřeby LHS. Z důvodu trvajících vysokých teplot došlo k častému střídání zasahujících hasičů a byl zajištěn pitný režim a strava. Přibližně ve 14.00 hodin VZ nahlásil lokalizaci požáru, po 21 shozech LHS ukončila činnost, přičemž likvidační práce pozemními jednotkami PO probíhaly dále až do soumraku, kdy byly opětovně z důvodu bezpečnosti přerušeny. Na místě MU byly přes noc ponechány dvě jednotky PO na dohled a ostatní SaP byly odeslány zpět do místa dislokace.

Třetí den zásahu byly na místo MU povolány stanovené SaP. Celá plocha, s důrazem na linii požáru, byla během závěrečného průzkumu propátrávána termokamerou a nalezená skrytá ohniska požáru rozhrabávána ženijním nářadím a prolévána vodou. V poledních hodinách byla tato činnost ukončena a na místě byla do dalšího dne ponechána místní jednotka PO na dohlídku. Na tento den byla domluvena účast zástupce vlastníka pozemku (Lesy ČR, s. p.) k převzetí místa MU. V 7.04 hodin ráno byla vyhlášena likvidace požáru a místo předáno s podmínkou 48hodinového nepřetržitého dohledu, který zajistila místní jednotka PO, a dále zvýšeného preventivního dohledu po dobu platnosti výstrahy před požáry vydané Českým hydrometeorolo­gickým ústavem.

Průběh vyšetřování příčiny vzniku požáru

Ohnisko požáru se nacházelo u všech pěti opakujících se požárů přibližně ve stejném místě a obdobném prostoru. V nepřístupném terénu a mimo turistické trasy nebo cyklostezky. V tomto prostoru se nenacházely ani chaty nebo tábořiště či jiné turistické cíle. Rovněž se nejednalo o plochy, kde rostly houby. S ohledem na tyto skutečnosti a v souvislosti s probíhajícím medializovaným vyšetřováním požáru v Českém Švýcarsku bylo jednou z vysoce pravděpodobných verzí úmyslné zapálení. Nabízela se verze, že žhářem může být hasič, protože potencionální pachatel zapaluje v místě, kde se špatně hasí, když panují vysoké teploty nebo když fouká vítr, a kvůli tomu se požár rychle šíří. Nakonec ale bylo vše jinak a stanovená závěrečná příčina byla překvapením i zajímavým poučením.

**Vyloučené vyšetřovací verze **

V podobných případech se vždy uvažuje o nedbalostním jednání při manipulaci s otevřeným ohněm, kouření nebo i o úmyslném založení požáru. Místo vzniku požáru (několik let prokácený lesní porost) se nachází v těžko přístupné lokalitě jak pro techniku, tak pro pěší. Terén je zde velmi svažitý. Plocha lesního porostu je pokrytá vysokou trávou s téměř souvislou vrstvou maliníku a ostružiníku se skrytými pařezy a ležícími torzy nebo celými kmeny stromů. Lesní cesta vedoucí od hlavní komunikace je dlouhá přibližně 2,5 km a ve svahu končí. Na místo požáru se nelze dostat jinak než pěšky.

V blízkosti se nenachází žádná vyhlídka, tábořiště ani jiné turisticky zajímavé místo. Podle sdělení místních obyvatel je v dané lokalitě pohyb osob i techniky prakticky nulový. Na místě MU při ohledání požářiště nebyly nalezeny žádné zjevné stopy nedbalostního jednání při manipulaci s otevřeným ohněm ani úmyslného jednání neznámého pachatele. Tato verze byla tedy vyloučena.

Potvrzená vyšetřovací verze

V této lokalitě docházelo v posledních letech ke vzniku požáru opakovaně. Požáry spojovaly určité shodné okolnosti, zejména období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů – letní měsíce a slunečné, teplé a suché počasí.

Členové a příslušníci na místě zasahujících jednotek PO sdělili, že při zásahu slyšeli zvuky připomínající výbuchy petard. Tato informace zazněla u posledních dvou požárů nezávisle od různých jednotek PO a sešla se shodou okolností u stejného vyšetřovatele. Zprvu této informaci nebyla věnována patřičná pozornost, ale vzhledem k tomu, že por. Ing. Ivo Dvořák měl z předchozího pracoviště specifické znalosti z oblasti munice, opakující se informaci neponechal bez povšimnutí a vyhodnotil ji jinak, než jak by učinilo mnoho jiných vyšetřovatelů požárů.

V této souvislosti byla vyžádána součinnost s Policií České republiky (PČR) k došetření a ohledání požářiště detektorem kovů (možný zvýšený výskyt munice).

Z historicky dochovaných podkladů je znám poznatek, že v okolí Moravskotřebovska v oblasti Sudet se nacházely velké sklady munice, kterou na konci druhé světové války ustupující německá armáda hromadně likvidovala neřízeným odpalem. Po něm došlo k likvidaci pouze části munice a zbytek byl rozmetán do okolí, aniž došlo ke znehodnocení. Zejména malá munice, jako jsou náboje, tak v lesním porostu leží dodnes a dosud představuje nebezpečí. Požářiště bylo ohledáno detektory kovů 3. září 2024 za přítomnosti PČR z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Svitavy, z oddělení kriminalistické techniky Svitavy a Pyrotechnické služby Brno.

V místě požářiště bylo nalezeno větší množství zápalné munice, konkrétně náboje 7,9 mm Beobachtungspa­trone, které obsahují jako hlavní náplň střely bílý fosfor.

Popis konstrukce a účinku náboje

7,9 mm Beobachtungspatrone je náboj zástřelný – všechny střely B-Geschoss obsahují fosfor jako hlavní náplň a z principu jsou výbušně zápalné. Plášť biogivální střely je vyroben z měkké oceli a plátován tombakem (90 % Cu + 10 % Zn). Dutina v předním ogiválu střely je vyplněna bílým fosforem. Pod fosforovou náplní je v olověné košilce uložené pouzdro s roznětkou a vertikálně rozříznutá pojistná trubička se setrvačnostním úderníkem. Náplň roznětky tvoří slož tvořená styfnátem olovnatým, dusičnanem barnatým, sirníkem antimoničným, křemičitanem vápenatým a tetrazenem.

Ve vzdálenosti 23,6 mm od hrotu je střela opatřena seškrcovací drážkou pro stažení ústí hrdla nábojnice. Po opuštění hlavně dojde vlivem rotace střely k roztažení pojistné trubičky a uvolnění setrvačnostního úderníku. Při nárazu střely na cíl hrot úderníku napíchne roznětku, která rozloží střelu a zažehne fosforovou náplň. Střela má na svou ráži poměrně vysoký ničivý účinek v cíli, který je dán kombinací trhavého a zápalného účinku. Více informací o této problematice naleznete na webu: www.naboje.org.

Příčina vzniku požáru a výše škody

Bílý fosfor je na vzduchu samovznětlivý a právě samovznícení bílého fosforu obsaženého v nalezených nábojích 7,9 mm Beobachtungspatrone bylo příčinou vzniku požáru. K samovznícení bílého fosforu přispěly i klimatické podmínky na místě vzniku požáru (vysoká teplota a suchá půda). Pokácení vzrostlých stromů zapříčinilo přímý dopad slunečních paprsků na náboje, jež se nacházely na odlesněné ploše svahu. Přímá škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na částku 400 000 Kč. Škoda vznikla na vytěženém volně loženém palivovém dřevu a na sedmiletém porostu dubu a borovice. Uchráněná hodnota hasebním zásahem na okolním lesním porostu byla vyčíslena na částku 3 000 000 Kč.

Specifika zásahu

Pozitiva

  • možnost využití LHS,
  • blízkost a dostatečná vydatnost vodních zdrojů,
  • znalost místa požáru z předchozích MU, rychlé bojové rozvinutí,
  • časté a dostatečné střídaní hasičů,
  • postupné slábnutí větru v průběhu hasebních prací,
  • týlové zabezpečení (nápoje, strava),
  • využití dronu (obrazový a videozáznam online),
  • nízká a nezávažná poruchovost požární techniky,
  • vybavení jednotek PO osobními ochrannými pracovními prostředky,
  • zvýšení účinnosti hašení za použití tuhých smáčedel,
  • zásah se obešel bez zranění,
  • efektivní spolupráce s PČR – uzavření komunikace a řízení provozu,
  • dobrá spolupráce se zástupci Lesy ČR, s. p.,
  • stanovení a prokázání specifické příčiny vzniku požáru.

Negativa

  • svahovitý a obtížně přístupný terén,
  • nepříznivé klimatické podmínky (vysoká teplota, vítr),
  • silný kouř,
  • špatný signál pro spojové prostředky,
  • nefunkční územní hovorová skupina – slabé pokrytí,
  • nestabilní rizikové stromy,
  • delší doba dojezdu velitelsko-spojového automobilu.

Závěr

Vyhledání a odstranění veškeré zápalné munice v dané lokalitě není reálné, neboť plocha je velmi rozsáhlá a terén obtížně přístupný. Jak tedy opakovaným případům předejít? Efektivním řešením by do budoucna mohlo být vysazení rychle rostoucích dřevin, které by zamezily přímému dopadu slunečních paprsků na inkriminovanou plochu svahu.

mjr. Ing. Jan NOVOTNÝ
por. Ing. Ivo DVOŘÁK
npor. Ing. Tomáš NÁROŽNÝ
por. Ing. Lenka HAUK, DiS.
HZS Pardubického kraje
Foto archiv HZS Pardubického kraje
Sdílet