Hasičská zbrojnice v Kralovicích má zajímavou historii, po 80 letech mají místní hasiči nové zázemí
První zmínka o stavbě hasičského domu v Kralovicích je zapsána v zápisu členské schůze ze dne 10. října 1946 a členové sboru začínají námět ihned realizovat.

Je opatřen pozemek na bývalé okresní školce, navazují se styky s kralovickým rodákem arch. Ing. Hanušem Zápalem, který vypracoval projekt stavby. Dne 8. 12. 1946 je provedena v Kralovicích podomní sbírka, která vynesla 44 500,– Kč a jedná se s okolními obcemi (Lednice, Dřevec, Břízko, Robičce, Hodyně, Buček), které poskytují stavební dřevo. Velkostatek Plasy dává na stavbu kámen.
Tiskárně Františka Šreka bylo uloženo natisknout 5 tisíc kusů pětikorunových cihel (poukázek), které byly prodávány na různých slavnostech. Dne 29. června 1947 je za účasti okolních sborů a zástupců lidové správy položen základní kámen projektované stavby.
V plánu sboru bylo ukončit stavbu do 30. srpna 1949, ale brzy se ukázalo, že v době, kdy se naše poválečná ekonomika teprve rozbíhala, kdy nastupuje pro většinu členů karlovického sboru životně důležitá otázka socializace a kolektivizace zemědělského hospodaření, nebude možné tento termín splnit. Z těchto důvodů byly vykopány základy až v roce 1949. V květnu 1950 vyrobili členové sboru 60 tisíc cihel v cihelně pana Matějky.
Za úzké spolupráce s MNV, který stavbu dotoval značnými sumami, byl Hasičský dům dokončen až 14. listopadu 1953. Následně provedli členové sboru přestěhování požárnického materiálu do nově vybudovaných prostor. V tomto roce také oslavili kralovičtí hasiči 80. výroční založení své organizace.
Přesto, že sbor připravoval v roce 1953 slavnostní otevření domu, nedošlo k němu, protože do života soukromého i veřejného zasáhlo několik událostí, které nutně ovlivnily i práci a život jednotlivých organizací.
Bylo to především vytváření místního JZD, které do svých začátků potřebovalo značné úsilí, práci i čas řady funkcionářů naší jednoty. Za druhé to byla celostátně provedená měnová reforma, která dočasně zabrzdila hospodaření jednotlivců i korporací, které odvedla od pořádání akcí, k nimž bylo třeba finančních nákladů.

A jak bylo vždy posláním hasičů pomáhat druhým bez nároků na vlastní pohodlí, tak se stalo i v této době. Tento jejich tolik vytoužený dům sloužil hasičům jen omezeně a pomáhal řešit problémy nepožárnické. Ve školním roce 1961–62 byla v Požární zbrojnici umístěna jedna třída učňovské školy v Nečtinech.
V následujícím školním roce byla v Kralovicích otevřena samostatná Zemědělská učňovská škola a v požární zbrojnici byla dočasně umístěna mimo tříd i ředitelna a sborovna. Postupně obytné prostory zbrojnice do roku 1983 využívaly i další místní školy, poté v létech 1988 až 2003 mateřská škola, pracovní úřad a kancelář Hasičské vzájemné pojišťovny. Hasičům tak budova sloužila jen částečně, zejména pro uložení techniky v předních garážích.
Kralovický hasičský sbor, díky aktivní práci svých členů a své poloze nacházející se v zemědělské oblasti severního Plzeňska, získával stále více na významu.
To se odráželo i v množství hasičské techniky, která přicházela. Kapacita garáží v hlavní budově přestávala stačit, a tak se dne 16. dubna 1972 začalo s výstavbou nových, zadních garáží. Plány vypracoval člen sboru Ladislav Vébr, který se ujal i řízení stavby.
Slavnostní otevření nových garáží proběhlo u příležitosti oslav 100. výročí založení sboru 10. června 1973.
Na této stavbě bylo členy odpracováno přes 5 500 hodin. V roce 1983 byla navrácena část budovy hasičské zbrojnice zpět hasičům.
Po instalaci nové sirény a dalších provedených pracích v budově se po slavnostním otevření 21. 9. 1984 mohli hasiči scházet na schůzích ve svém a ne v pohostinství „U Štrunců“ jako dosud.
Druhá polovina budovy byla zrekonstruována pro potřeby jedné třídy mateřské školy, která zde působila až do září 1988. Celou budovu zbrojnice, kromě služebního bytu mohli hasiči využívat od 22. března 2003, což bylo 50 let od dokončení stavby.

V letech 2009 až 2010 byla ke stávající budově přistavena nová místnost umývárny a sociálního zařízení a v celém objektu proběhla výměna starých špaletových oken za nová, moderní plastová.
Následně v roce 2015 proběhla výměna střešní krytiny a v roce 2019 byla provedena kompletní rekonstrukce povrchů a inženýrských sítí v areálu zbrojnice. V roce 2021 byla kralovickým hasičům předána poslední část zbrojnice, což byl uvolněný služební byt.
Stalo se tak poprvé za 68 let od dokončení hasičského domu, kdy tuto budovu a celý areál kompletně mohli využívat pouze kralovičtí hasiči.
Po téměř sedmdesátileté nepřetržité službě obyvatelům města byla budova věkem značně unavená. Nevhodná elektroinstalace, staré rozvody vody a odpadů, nadměrně mokré zdivo. Podlahy garáží neodpovídali současné těžké zásahové technice a praskaly.
Vzhledem ke stále narůstajícímu počtu a náročnosti zásahů chybělo hasičům tolik potřebné zázemí jako je dílna chemické služby, šatna a sklady. Hasiči po náročném zásahu museli provádět údržbu dýchacích přístrojů v garážích na zemi, mytí ve sprše a následně je uskladnit ve strojní dílně, kde se nadměrně prášilo.
Vytápění zajišťovaly akumulační kamna, která ovšem byla jen v menší části budovy. To vedlo k nadměrné vlhkosti a plísním. Do garáží z roku 1973 zatékalo střešní konstrukcí.
Proto bylo v roce 2022 rozhodnuto o podání žádosti o dotaci od Ministerstva vnitra na rekonstrukci hasičské zbrojnice ve výši 4,5 mil. korun. Byla vypracována projektová dokumentace a následně vydáno stavební povolení. V následujícím roce byla podána žádost o třímilionovou dotaci na Plzeňský kraj.
Z výběrového řízení vyšla nejvýhodnější nabídka firmy Král PM Centrum s.r.o., v prosince 2023 byly zahájeny stavební práce, které se ale krátce po svém začátku začali komplikovat. Stavební firma se musela postupně vypořádat s nástrahy sedmdesátileté budovy (nadměrně mokré zdivo, rozvody elektřiny a vody v horším stavu než se předpokládalo).
Asi nejsložitějším úkolem bylo statické zajištění podlahy nad sklepem. Překlady byly zhotoveny z kolejnic, mezi kterými bylo pouze 7 cm betonu. Z tohoto důvodu se musela podlaha místností nad sklepem celá podložit odpovídajícími nosnými překlady.
Dřevěná část věže vzala rovněž za své, a tak se členové hasičského sboru rozhodli přiložit také ruku k dílu jako za starých časů. Kralovická zemědělská a.s. darovala bezplatně dřevo na výrobu. Budově, kterou projektoval slavný západočeský architekt Hanuš Zápal, chtěli hasiči zachovat její historický vzhled, ale dopřát i jistou nadčasovost.
Velká pozornost byla věnována věži, která tvoří hlavní dominantu budovy. V listopadu 2024 byly veškeré stavební práce hotové a začala nekonečná práce hasičů… výroba nového nábytku, stěhování, úklid, zapojení IT prvků atd.
A jak hasičská zbrojnice vypadá dnes? Stavebními pracemi byla rozšířena o dvě nová garážová stání, díky kterým byl objekt zbrojnice z roku 1953 a samostatně stojících garáží z roku 1973 propojen do jednoho uceleného komplexu.
Z původního služebního bytu byla vybudována denní místnost a kuchyně pro každodenní výkon členů hasičské jednotky, kancelář velitele, posilovna a dílna chemicko-technické služby pro údržbu dýchací techniky a dalších věcných prostředků. Hasiči mají nově k dispozici čistou a špinavou šatnu a odpovídající hygienické zázemí.
Záložní technické prostředky, sorbenty a hasiva jsou uloženy v novém skladu. Materiál civilní obrany, který má město k dispozici, se přesunuly z nevyhovujících prostorů bývalých kasáren do hasičské zbrojnice do nového skladu humanitární pomoci.
Nová je i centrální místnost pro umístění moderních technologických prvků, kterými je nyní sedmdesátiletá budova doslova prošpikována, a které usnadňující výjezd jednotky ve stanoveném pětiminutovém limitu.

Akumulační kamna byla nahrazena dvěma tepelnými čerpadly a radiátory, díky čemuž se i přes téměř 3× větší vytápěnou plochu podařilo snížit spotřebu elektrické energie o více než 40 %. A kolik že celá rekonstrukce stála? Projektovaná cena přesahovala 18,1 milionů Kč.
Celý projekt se i přes zmíněné komplikace podařilo zrealizovat za 16 735 583 Kč s DPH. Z této částky bylo 4,5 milionu Kč spolufinancováno Ministerstvem vnitra a 3 miliony Kč Plzeňským krajem. Takto veliká investice není investicí do hasičů, ale do bezpečnosti obyvatel nejen našeho města.
V sobotu 15. března 2025 proběhlo za přítomnosti zástupců Ministerstva vnitra, Plzeňského kraje, Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje, vedení města, kamarádů hasičů z širokého okolí a veřejnosti slavnostní otevření a den otevřených dveří.
















































