Čtvrtek 3. dubna 2025, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Červený kohout: Lesy v Česku budou mít vlastní dokumentaci zdoláváni požárů, podklady připravuje Národní lesnický institut

Klimatické změny a nárůst volnočasových aktivit v lesích způsobují vyšší počet požárů v lesních porostech. 34 % území ČR pokrývají lesy, v novele § 7 zákona 133/85 bude mít vlastník nebo uživatel lesa za povinnost zabezpečit dokumentaci zdolávání požáru a přijmout opatření proti šíření požáru a pro účinný zásah.

Hasiči by měli mít relevantní informace pro zdolávání požáru – vědět, kde jsou zdroje vody, zda v lese není infrastruktura. Majitel nebo uživatel lesa by měl vypracovat zhodnocení rizik vzniku požáru, ze kterého by vyplynula třeba opatření proti šíření požáru, tedy vybudování průseků. Průseky mohou sloužit i jako zásahová cesta.

Na základě vyhodnocení rizika se pak hasiči mohou preventivně připravit. Vybavit se technikou pro zásah různých typů lesních porostů s ohledem na typ dřevin nebo informace o lesním terénu. Hasiči budou mít k dispozici přehled zdrojů vody nebo podrobné plány přístupových cest k problematickým místům v lese.

Podklady zpracovává Národní lesnický institut – dříve Ústav pro hospodářskou ochranu lesů. Součástí jimi předloženého konceptu není detekce požárů nebo vyhodnocení meteorologických předpovědí.

Národni lesnický institut připraví oblastní plány pro lesní úseky. Na území Česka je navrženo 680 lesních požárních úseků, ty budou ještě rozděleny do jednotlivých okrsků. Hranice úseků tvoří dálnice, silnice 1. a 2. třídy, železnice, významné řeky a vodoteče.

V plánech bude kladen důraz na přístupnost hasičů a dotčených osob včetně jejich bezpečnosti. K zjištěným rizikům budou v plánech ochrany lesů před požáry i stanovena preventivní opatření z hlediska zásahu, budou sloužit jako podklad pro zpracování dokumentace zdolávání požárů.

Sdílet
Seriál: Červený kohout - konference