Čtvrtek 3. dubna 2025, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Červený kohout: Generální ředitelství HZS ČR upravilo počty operátorů tísňových linek na základě podrobné analýzy

GŘ HZS ČR vypracovalo analýzu vytíženosti jednotlivých operačních středisek HZS krajů. Meziročně počet tísňových volání roste, prokazatelně se mění v určitou denní dobu nebo na základě místních meteorologických jevů. Odhadovaná technická kapacita v ČR je 6 tisíc hovorů za minutu.

Průměrná délka odbavovaného hovoru tísňové komunikace je 53 sekund. Operátorské pracoviště je schopno řešit 4 mimořádně událostí za hodinu.

Na základě podrobné analýzy byly určeny nové početní stavy na operačních střediscích u HZS krajů i s ohledem na různou vytíženost KOPIS v jednotlivých krajích. Pracovalo se s průměrem, ačkoli si vedení Sboru uvědomuje anomálie ve vytíženosti.

Příkladem jsou povodně v roce 2024 kdy ve dnech 14. a 15. září proběhlo až 16 tisíc hovorů, běžný denní stav je 5 tisíc tísňových volání. Systém samozřejmě umí přepojovat hovory do jiných krajů v případě zahlcení tísňové linky na krajském operačním středisku.

Na základě vypracované analýzy už většina krajských operačních středisek od 1. ledna letošního roku pracuje v nových, upravených početních stavech. V některých krajích byl počet příslušníků KOPIS navýšen, v jiných zase snížen – a to i markantně.

Generální ředitelství se také zabývá řešením efektivnějšího varování obyvatelstva, kterým bude v nejbližší době spuštěný systém cell broadcast.

Přečtěte siPODCAST: Tady hasiči, pozor, nebezpečí! Co dělat, aby lidi varování neotupělo?

Do budoucna se připravuje i nová generace systému e-call s ohledem na nové technologie přenosu dat, videohovory nebo třeba i využití odesílání textu v reálném čase.

Sdílet
Seriál: Červený kohout - konference