Sobota 19. dubna 2025, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Úspěch Libereckého kynologa a jeho psí parťačky Origami, oba získali atesty MV-GŘ HZS ČR pro sutinové vyhledávání

Kynolog Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje nstržm. Václav Vančura, který slouží jako hasič – strojník na stanici v Tanvaldu, společně s jeho tříletou fenkou Origami Deabei v minulém týdnu úspěšně absolvovali náročné atesty Ministerstva vnitra – GŘ HZS České republiky pro vyhledávání osob zavalených v sutinách.

Díky tomu, že se kynologovi a jeho fence podařilo atest složit, se zařadili mezi jen několik málo kynologických dvojic v Česku (v rámci HZS ČR), které drží toto oprávnění. To je do budoucna pomyslnou „vstupenkou“ na zahraniční mise. Václav Vančura a Origami tak můžou být součástí USAR (Urban Search and Rescue) týmu a můžou být nasazení nejen při mimořádných událostech v tuzemsku, ale i na mezinárodních záchranných misích po celém světě.

Atesty se uskutečnily na Českolipsku ve Svébořicích v tamějším bývalém vojenském prostoru. Během nich se vždy hodnotí například ovladatelnost a samostatnost psa, jeho schopnost koncentrace, zda dokáže bezchybně označit těžký úkryt, v němž je „zasypán“ figurant.

Co se přípravy týče, za úspěchem stojí stovky hodin společného výcviku, nicméně těsně před atesty je třeba při trénincích ubrat na intenzitě, říká Václav Vančura:

„Ke konci jsme zvolnili z drilu, zato jsme zvýšili motivaci na figuranta a dohledání míst. Soustředili jsme se na ovladatelnost, tedy aby, když řekne psovod stůj, pes poslechnul a ani se nehnul.“

Kynologická dvojice se připravovala také na nestandardní situace, vysvětluje Vančura:

„To když je nutné psa přesně vést, aby neudělal krok navíc – třeba kvůli nebezpečné zóně nebo kvůli bezpečnosti figuranta. Origami je velmi vnímavá a pracovitá, ale bez důkladného tréninku by to nešlo.“

A jaká pro Origami následovala odměna po úspěšném složení atestu? Na řadu přišla „tradiční chvilka“ – osobní rituál mezi psovodem a psem, který se nemění bez ohledu na to, jestli se vracejí z ostrého zásahu nebo z těžkého tréninku.

„Origami vždy po každé větší akci dostává svůj oblíbený pamlsek, ale hlavně máme náš malý rituál – sedneme si spolu do klidu, jen my dva. Pohladím ji a řeknu nahlas, že to zvládla skvěle. Možná to zní banálně, ale pro mě je to důležité. Je to moje poděkování za to, že mi věří a jde se mnou do všeho naplno,“

doplňuje psovod.

Našemu kynologovi a jeho Origami k úspěšnému zvládnutí atestu gratulujeme a přejeme hodně záchranářských úspěchů!

HZS Libereckého kraje
Sdílet