Velké pražské ohně – plynojem v Michelské plynárně
Jeden z nejnebezpečnějších požárů vypukl šestého ledna 1961 v dopoledních hodinách. Vznikl v michelské plynárně kde začal hořet plynojem.
Požár vypukl před desátou hodinou dopoledne a zaměstnal pražské hasiče až do večerních hodin. Začal hořet plynojem který byl 84 metrů vysoký a měl přes 50 metrů v průměru. V době požáru v něm bylo 147 tisíc krychlových metrů plynu (k úplnému naplnění chyběly 3000).
Požár zasáhl nejdříve vršek objektu, kde hořely stovky litrů těsnícího oleje. Protože pražský hasičský sbor neměl techniku potřebnou k dosažení 84 metrů ( a nemá ji ostatně dodnes) byl učiněn pokus uhasit plameny pomocí pytlů cementu shazovaných z vrtulníku (byl to nejspíš první pokus využít vrtulník k hasebnímu zásahu v ČSR). Padající pytle ovšem spíše ohrožovaly zasahující hasiče a hasební efekt byl minimální.
Kolem poledne se zřítila kovová konstrukce střechy dovnitř plynojemu, odkud se vyřinulo asi sto tisíc krychlových metrů plynu nad píst a vznikl ohnivý sloup který dosahoval výšky až dvou set metrů.
Vyhořením plynu sice částečně pominulo nebezpečí mohutné exploze, kterému byli vystaveni zasahující hasiči i stovky zvědavých diváků, ale vzňalo se 150 tun těsnícího oleje v jímkách na dně plynojemu. Devíti útočnými proudy hasiči ochlazovali do ruda rozpálené stěny plynojemu. Po jejich částečném ochlazení v nich vyřízli autogenem otvory a jimi pak zahájili vnitřní zásah na vodu a pěnu. V 17 hodin se jim podařilo požár lokalizovat a po sedmé hodině večer zcela uhasit. Po celou dobu zásahu bylo celé okolí evakuováno protože se v něm nachází množství obytných domů.
Příčina požáru měla souvislost s poruchou den předtím, kdy byl zjištěn únik plynu nad střechu plynojemu a nebyl učiněna potřebná opatření k zamezení vzniku požáru.
Zdroj: Historie Hasičského sboru hlavního města Prahy 1853–1993 (vydáno ke 140 výročí sboru).
Seriál: Velké pražské ohně
- Flashback
1927: Na Letné shořela studentská kolonie. 80 studentů zůstalo bez přístřeší, jeden hasič byl zraněn
Znáte tu pranostiku o Vánocích na blátě? Že se ptáme! Stejně tak se ale ulicemi může prohánět severák a rtuť teploměru klesnout povážlivě hluboko pod nulu, jako v roce…
- Flashback
1946: Divadlo Uranie v Praze zachvátily plameny, pod jedním ze zasahujících hasičů se prolomila střecha
Hrozné je, když se na scéně – a nejen divadelní – objeví žhářství. A to byl přesně případ divadla Uranie v Praze – Holešovicích. Divadlo mělo dlouholetou tradici, bylo…
- Flashback
1999: Při požáru pražské tržnice se jeden z hasičů propadl do ohnivého pekla, kolegové ho zachránili
Koncem 90. let se v celé naší republice množily tržnice a tržiště s obchodníky – převážně východními – a narůstaly i problémy v oblasti požární ochrany. Například…
1925: Strážník si všiml vycházejícího šedivého kouře z opravované kopule kostela sv. Mikuláše na Malostranském náměstí
Co se tenkrát to úterý začátkem září 1925 stalo? Málem se opakovalo Národní divadlo! Bylo krátce po poledni 1. září, když si bdělý a službukonající strážník všimnul…
1980: Podnik Naftové motory byl v době příjezdu prvních jednotek zasažen plameny z více než 50 procent
V Praze 5, Křížová 1018 byl postaven podnik ČKD – Naftové motory, ve kterém se vyráběly a kompletovaly naftové motory, obráběly odlitky a výkovky a prováděly se i…
Velké pražské ohně – Thurm a Beschke 1935
Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. O pravdivosti přísloví se důkladně přesvědčili zaměstnanci fy Thurm a Beschke v Praze Vysočanech 15.února 1935.
1938: Požár zachvátil obložení kabiny výtahu na rozhledně Petřín, 80 osob ji opustilo po schodišti
Před více jak sedmdesáti lety, dne 5. července 1938 v 15:20, hořelo dřevěné obložení výtahu pražské rozhledny na Petříně.
Velké pražské ohně – Staroměstské mlýny
Praha se vždy považovala za centrum odporu proti jakékoliv diktatuře. Dějiny nás o tom neustále podávají svědectví. Tak bylo i v červnu roku 1848.