Hasiči v rámci kontrol odkališť navštívili dílo u Bělova
Na základě nařízených mimořádných kontrol odkališť v celé ČR provedli hasiči na území Zlínského kraje jednu kontrolní akci.
Dne 15. 10. 2010 v 09:00 hod. byla zahájena mimořádná tematická kontrola bývalého odkaliště u obce Bělov na Kroměřížsku, které je již uzavřeno a je prováděna jeho rekultivace speciální technologií.
Odkaliště Teplárny Otrokovice bylo provozováno v letech 1970 – 1996, kdy byl ukládán popílek a struska na určené místo mezi obcí Bělov a Nová Dědina. Technologií transportu hydraulického vedení zde byl dopravován popílek až do roku 1996. V tomto roce tento způsob ukládky skončil a začal proces technické a biologické rekultivace.
Vodní dílo IV. kategorie je pod stálým dozorem a až do roku 2020 zde dochází k revitalizaci odkaliště suchou cestou. Byla zahájena rekultivace plochy, včetně zatravnění a osazení dřevin. Plocha skládky je asi 15 hektarů a zbylé dva hektary tvoří povrchová vodní nádrž. Pro teplárnu provádí uzavírání místa vybraná odborně způsobilá společnost.
V současné době je prováděna technologická rekultivace s použitím certifikovaného stavebního materiálu – Otosanu. Tato látka vytváří nepropustné vrstvy, které po ukončení dosáhnou asi 40 metrů celkové výšky hrázového systému. Celý systém hrází a úložiště uschovává 1,78 mil. m3 popílku a strusky, uloženého do roku 1996. Celkový objem uzavíraného materiálu dosáhne v roce 2020 objemu 0,74 mil. m3 Otosanu, který je válcován a zhutňován.
Dnešní kontroly se účastnil osobně vedoucí oddělení prevence HZS Zlínského kraje, Územní odbor Kroměříž, mjr. Ing. Bc. Jiří Peřina. Ten si v doprovodu zástupců majitele prohlédl celý areál, pořídil fotodokumentaci a ve firmě se seznámil s důležitými dokumenty.
ze závěrů kontroly vyplývají první poznatky:
- samotná hráz bývalého odkaliště je pevná, bez narušení, vysoká stabilita díla
- část místa je již rekultivována a byla kolaudována
- technickou a biologickou rekultivaci provádí odborně způsobilá společnost
- vzhledem k současnému stavu a poloze bývalého odkaliště nehrozí ohrožení okolních obcí
- příjezdové cesty jsou chráněny mechanickou závorou, včetně zákazů vjezdu i vstupu
Kontrola se seznámila také se závěry analýzy rizik z roku 2009, ze kterých je zřejmé, že nebylo prokázáno žádné zdravotní a ekologické riziko. Problematika vyplavování malého množství arsenu ze staré zátěže je prakticky již vyřešena a po dokončení technické a biologické rekultivace se složiště vrátí jako zajímavý krajinný prvek do okolní krajiny. Pravidelný monitoring spadu neprokázal žádnou zvýšenou prašnost v této lokalitě.
Na území Zlínského kraje není v součastné době provozováno žádné technologické zařízení ve formě klasického odkaliště.
mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Seriál: Mimořádné kontroly odkališť - říjen 2010
Kontroly odkališť skončily – nenalezeny závady
Vzhledem k nedávnému úniku toxických kalů z nádrže hliníkárny poblíž maďarské obce Kolontár a k úkolu uloženému místopředsedou vlády a ministrem vnitra souvisejícím s…
Kontroly odkališť proběhly i v Královéhradeckém kraji
Příslušníci odboru prevence Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje provedli v uplynulých dnech na základě rozkazu generálního ředitele Hasičského…
Kontrola odkališť na Českobudějovicku
Na základě pokynu Generální ředitelství HZS České republiky provedli příslušníci HZS Jihočeského kraje v posledních pracovních dnech kontrolu odkališť v Jihočeském…
Odkaliště u Tušimic a Prunéřova prošlo kontrolou
Příslušníci Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje, Územní odbor Chomutov prováděli dne 15.10. kontrolu na odkalištích elektráren Tušimice a Prunéřov.
Pardubičtí hasiči také kontrolují odkaliště
Jak jsme informovali ve včerejším článku, vzhledem k nedávnému úniku toxických kalů z nádrže hliníkárny poblíž maďarské obce Kolontár byl vydán rozkaz generálního…
Mimořádná tematická kontrola odkališť
Vzhledem k nedávnému úniku toxických kalů z nádrže hliníkárny poblíž maďarské obce Kolontár a úkolu uloženému místopředsedou vlády a ministrem vnitra Radkem Johnem,…