Neobvyklá pomoc psychologů HZS a Policie ČR dětem
Neobvyklá pomoc psychologů HZS a Policie České republiky dětem, které zažily vážnou dopravní nehodu u Jaroměře. Jako důkaz upřímné omluvy předal řidič dětem dárky.
Server POŽÁRY.cz informoval dne 11. 10. 2010 o dopravní nehodě, ke které došlo na silnici č. 33 z Hradce Králové na Jaroměř. Do mikrobusu s přívěsem zezadu narazil nákladní vůz Mercedes a mikrobus byl natlačen na osobní vozidlo, z havárie si odneslo zranění celkem šest dětí.
Předškolním dětem, které si cestou na školu v přírodě prožily svůj první traumatizující zážitek z dopravní nehody, poskytli pomoc v podobě krizové intervence psychologové Hasičského záchranného sboru v Hradci Králové ve spolupráci s hradeckými policejními kolegy. Hlavním posláním jejich iniciativy bylo především uvolnění nahromaděných emocí dětí i dalších účastníků havárie a zpracování tohoto zážitku.
Psychologové se do mateřské školy za malými předškoláky vydali v pondělí 25. října 2010, kde mimo jiné pozorovali, podněcovali a usměrňovali rozhovor pětatřicetiletého řidiče nákladního vozidla, který dopravní kolizi neúmyslně zapříčinil, s malými dosud stále vylekanými dětmi.
Počáteční nesmělost malých školáků vystřídala silná potřeba sdělit a ventilovat svůj hněv a ztrátu bezpečí: „Zlobím se na tebe!“, „Proč jsi nám to udělal?“, „Můj taťka řídí a taky dává pozor!“, „Zkazil jsi nám školku v přírodě!“ – znělo z jejich úst.
Poté „malí soudci“ přijali od mladého řidiče hračky a upřímnou omluvu s vysvětlením, že nehodu nechtěl způsobit a že je mu to moc líto.
Své odpuštění děti vyjádřily slovy: „A už příště dávej pozor!“, „Musíš přeci dávat pozor na cestu!“ Pro úplné uvolnění atmosféry děti pod vedením psychologů nakreslily obrázky. Jednak z místa dopravní nehody, též ze stanice Hasičského záchranného sboru v Hradci Králové, kam byly bezprostředně po nehodě s učitelským doprovodem převezeny a kterou si při čekání na rodiče měly možnost prohlédnout.
Obrázky děti věnovaly psychologům, panu řidiči a kamarádovi, který se ještě zotavuje z následků zranění.
Psychologové HZS a Policie ČR z Hradce Králové budou s vedením mateřské školy, dětmi, rodiči i s řidičem nadále v kontaktu a budou kdykoli nápomocni v řešení možných následných potíží. Závěrem nutno podotknout, že tato aktivita v mateřské škole ze strany policie nezůstane ojedinělá. Skupina krizových interventů Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje nově od 1. září tohoto roku poskytuje nepřetržitou službu psychologické pomoci obětem násilných trestných činů a obětem mimořádných událostí (hromadné dopravní nehody, živelné pohromy). V této souvislosti v nutných případech zprostředkovává kontakt mezi oběťmi a externí organizací k následné péči psychologické, psychosociální nebo pomoci právní. Konkrétně se jedná o občanské sdružení Bílý kruh bezpečí (BKB), se kterým Policie ČR uzavřela dne 13. srpna 2010 dohodu o vzájemné spolupráci.
Text: kpt. Mgr. Renata Šanderová, Policie ČR