Nástrahy v domácnosti aneb trocha požární prevence neuškodí
Pokud se řekne „požární prevence“, tak většina lidí jen mávne rukou s přesvědčením, že se jich to netýká. Ani si neuvědomí, jak vysoký počet požárů v domácnostech souvisí právě s tím, že se doma cítí bezpečně a často podceňují situace, které mohou vést ke vzniku požáru.
Stačí pohled do kuchyně. Zcela běžně, automaticky a bez velkého přemýšlení zapínáme varnou konvici, na pánvi připravujeme oblíbené hranolky nebo omelety, používáme elektrické a plynové sporáky, topinkovače, toustovače a jiné pomocníky. Přitom každý z těchto výrobků v sobě skrývá potencionální zdroj požáru. Vždyť většina z nich pracuje s otevřeným ohněm nebo alespoň s teplotou dostatečně vysokou na zapálení hořlavých materiálů v našem okolí.
Stačí si jenom odskočit od smažení hranolků k zajímavému televiznímu pořadu a brzy nás může do kuchyně přivolat štiplavý kouř z hořící pánve nebo fritovacího hrnce s olejem. V tom okamžiku je nutné zachovat chladnou hlavu. Nelikvidovat takovýto požár přívalem vody, který by zapříčinil ještě větší vyšlehnutí plamenů a následné rozšíření požáru do celého bytu, ale okamžitě vypnout zdroj tepla a pokusit se zadusit hořící olej na pánvi poklicí nebo vlhkou utěrkou.
V poslední době se častým zdrojem požáru stávají elektrické kuchyňské spotřebiče. Většina z nich je neustále zapojena v síti. Proto je vhodné elektrické spotřebiče, které nemusí být trvale zapojeny v síti např. varné konvice, po jejich použití buď odstavit ze zdrojového podstavce, nebo rovnou odpojit ze zásuvky.
Není také výjimkou, že majitel bytu při vaření usne nebo byt opustí a spotřebič či vařící se potraviny ponechá bez dozoru. Pak už stačí drobné zpoždění při návratu a neštěstí může být na světě. Při používání plynového sporáku, pak může během naši nepřítomností dojít k uhasnutí plamene a po dosažení dostatečné koncentrace unikajícího plynu až k výbuchu. Častým nešvarem jsou rovněž v blízkosti plynových a elektrických spotřebičů, tak říkajíc „při ruce“, umístěné chňapky, utěrky, zástěry apod. Pak stačí chvilka nepozornosti nebo průvan a máme založeno na požár.
Výše zmíněné jsou jen příklady potencionálního nebezpečí, které nás při používání otevřeného ohně při vaření, mohou potkat. Zejména v předvánočním období, kdy se intenzita vaření a pečení násobí a soustředěnost hospodyněk je odpoutávána spoustou dalších vánočních úkolů, je třeba věnovat zvýšenou pozornost prevenci. Vzhledem k vysokému množství potencionálních zdrojů požárů v domácnosti se jistě vyplatí pořídit si do domácnosti zařízení schopná včas upozornit na vznikající požár a prostředky k jeho uhašení. Hlásič požáru a funkční hasicí přístroj by se měl stát stejně samozřejmým bezpečnostním vybavením domácnosti jako kvalitní zámky na dveřích.
zdroj: prevence HZS MSK