DVA PROUDY: Zastavení projektu hasičské akademie
Jaký názor na zrušení hasičské akademie v Hradci Králové mají někteří z vás? Přečtěte si reakci Václava Danity Bonity a Filipa Foukala. Pod článkem je připravená i anketa.
Václav Danita Bonita
Myslím si že zastavení projektu má svá pro i proti. Největší proti asi je, že se to už nestihne postavit z peněz EU. Naopak největší pro (podle mě) je v tom, že na to prostě nemáme.
Zůstal bych zatím spíš u stávajících středisek, než budoval nové, které bude sice lepší než ta stará, ale jistě taky nákladnější. Zcela jistě by byl problém i s kvalitními lektory. Určitě by se všichni dobří lektoři nestěhovali do Hradce, ale spíš by se z toho stal slušný vejminek pro odejité důstojníky a zaměstnance z GŘ HZS. A to by, myslím, kvalitu nezvýšilo. Možná to zastavení není to nejlepší, ale v současné době to chápu a schvaluji.
Filip Foukal
Pro mě jediným nepochopitelným škrtem ze strany ministra Johna je zrušení „Akademie IZS“. Ostatní jsem ještě byl schopen zdůvodnit a akceptovat, náš systém PO mi připadá, vzhledem k velikosti a možnostem našeho státu, velmi nadstandardní.
Oproti tomu, vývoj v ostatních státech Evropy, ne li celého světa, jasně předkládá, jak vzdělávat hasiče a ostatní složky IZS. Jde především o sjednocení standardů ve vzdělávání a seskupení všeho potřebného v jednom, rozsáhlém, vybaveném a špičkovém vzdělávacím centru.
Každý, kdo projekt alespoň shlédl na webu HZS ČR, ví, jak obsáhle měla být zmíněná akademie vybavená. Náš stávající systém několika středisek je velmi nejednoznačný, jak v přístupu, tak i v kvalitě. Navíc nepředpokládám, že by nějaké ze stávajících středisek bylo schopno obsáhnout vše, co mohla akademie nabídnout, včetně zázemí.
Pokud má někdo dojem, že tomu tak není a že při zachování současných středisek, při zrušeném OUPO Chomutov, bude možno sjednotit výzkumné, vzdělávací a výcvikové standardy pro rozvoj našeho systému IZS, tak asi nežije v ČR.
A ano, mělo nás to stát čtvrt miliardy korun, ale vzhledem k tomu, že 85% měla zaplatit EU, není ta cifra nijak závratná, utrácelo se a utrácí za větší nesmysly. Ve výsledku by to mohlo přijít i ekonomicky výhodněji, protože takové centrum lze využít i komerčně.
Rozhodně si nemyslím, že by stávající systém byl ekonomičtější, už jen při vědomosti, jak se hasiči rozesílají na kurzy napříč republikou, ačkoli mají „své“ středisko za kopcem. Rozhodně tohle byla poslední možnost, jak akademii vystavět z evropských peněz a pokud někdy dojde k uskutečnění projektu, bude to jen z rozpočtu naší země.
A jak víme, české peníze se „hlídají sami“, evropské hlídá většinou velmi bedlivý úředník, který jen tak „chlup nepustí“. Pak již nepředpokládám, že při zachování ceny bude srovnatelná i kvalita, čehož jsme v médiích svědky takřka denně. Navíc, kdo projekt sledoval, ví, jaké milióny to už Hradec Králové stálo. Tohle musí být pro tamní skutečná rána.
Seriál: Akademie HZS ČR / Centrum pro krizovou připravenost
Další obrat v plánech, projekt hasičské akademie v Hradci Králové je opět zcela zastaven, tentokrát už prý definitivně
Definitivní tečku za pěti lety příprav projektu hasičského polygonu v Hradci Králové udělalo nečekaně ministerstvo vnitra v těchto dnech. Městu poslalo jasný signál, že…
Výcvikové středisko složek IZS v Hradci Králové bude, ale o třetinu menší
Stavba výcvikového centra složek IZS, tedy hasičů, záchranářů a policie, které má vyrůst na letišti v Hradci Králové, by měla být oproti původním plánům zhruba o třetinu…
Zájem na vzniku Národního centra pro výcvik složek IZS stále trvá
Na přelomu dubna a května 2011 bylo podepsáno Memorandum o porozumění k Národnímu centru pro krizovou připravenost.
Rozhodnutí o zrušení zadávacího řízení o zadání veřejné zakázky
Rozhodnutí o zrušení zadávacího řízení o zadání veřejné zakázky v otevřeném řízení s názvem „Vypracování projektové dokumentace a zajištění vydání územního rozhodnutí…
Důvody zastavení projektu hasičské akademie
Ministr vnitra Radek John o zrušení financování projektu z prostředků Evropské unie rozhodl v souvislosti s ekonomickou realitou rozpočtu ministerstva na další roky.
Ministr John: Hasičská akademie v Hradci nebude!
Akademie HZS ČR, která měla nákladem 1,8 miliardy korun vzniknout na letišti v Hradci Králové, se stavět nebude. Ve středisku se měly v budoucnu školit všechny složky…
Rozhovor s ředitelem HZS ČR genmjr. Ing. Miroslavem Štěpánem o Akademii
V Hradci Králové se připravuje výstavba nového celorepublikového střediska pro vzdělávání a výcvik hasičů – Akademie Hasičského záchranného sboru ČR. Z velké části ji…
V Hradci Králové bude do roku 2013 vybudováno Národní centrum pro výcvik IZS
Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR intenzivně připravuje vybudování unikátního Národního centra pro krizovou připravenost a výcvik složek…
Projekt výstavby Národního centra pro krizovou připravenost a výcvik složek IZS
Generální ředitel HZS ČR a primátor statutárního města Hradec Králové představili projekt výstavby Národního centra pro krizovou připravenost a výcvik složek…
Seriál: Dva proudy
DVA PROUDY: Je snaha omezit rentu pro zaměstnance státu správná?
Dnešní díl našeho názorového občasníku „Dva proudy“ věnujeme dvěma postojům k návrhu na změnu vyplácení výsluhového příspěvku, která v minulých dnech letmo, zatím jen ve…
DVA PROUDY: Je účelné čerpání evropských dotací, nebo se pro hasiče nakupují nepotřebné věci?
Poslední dobou se (nejen) Hasičskému záchrannému sboru daří čerpat evropské dotace ve velké míře a nakupují se tak spousty věcí. Podle mnohých jsou některé z nich…
DVA PROUDY: Je životnost ochranných prostředků nutnost, nebo marketing?
Dnes se ve vašem oblíbeném seriálu názorových proudů podíváme na zoubek životnosti osobních ochranných pomůcek hasiče. Názory na ni se různí, postavili jsme tedy jako…
DVA PROUDY: Je pravidelná zkouška techniky nutnost, nebo jen zbytečný přežitek?
Dnes se v našem seriálu Dva proudy, stavějícímu proti sobě vždy odlišné názory na dané téma, podíváme na pravidelné zkoušky techniky. Jejich provádění je stanoveno Řádem…
DVA PROUDY: Vyhláška o technických podmínkách požární techniky a její smysl
V dnešním názorovém střetu se nám sešly dva pohledy na Vyhlášku o technických podmínkách požární techniky.
DVA PROUDY: Je opravdu nutné mít dnes drážní hasiče?
Zprostředkováváme pohled na existenci jednotek HZS SŽDC ze strany příslušníka HZS ČR z bývalého okresního útvaru, nyní krajského HZS a stejně tak i zaměstanance HZS SŽDC…
DVA PROUDY: Má smysl pokračovat v pořádání veletrhu PYROS?
Dnes se v našem seriálu názorových proudů podíváme na veletrh PYROS, jehož další ročník před pár dny skončil.
DVA PROUDY: Mají vozidla RZA u hasičů smysl i v roce 2013?
O prapůvodu „erzet“ nemá smysl hovořit, Narex tým a první vozy RTP Tatra 613 u hasičů, či upravená pražská Volha nebo drážní Ara. V 90. letech pak jejich následníci v…
DVA PROUDY: Režim služeb na operačním středisku aneb 12 nebo 24?
V dnešním názorovém střetu se zaměříme na režim služeb na operačních střediscích. Není neznámým faktem, že v republice existují operační střediska, kde se slouží…
DVA PROUDY: Je potřeba odlišovat ústroj dobrovolných a profesionálních hasičů?
Čas od času se objevují názory, že je potřeba více odlišit dobrovolné a profesionální hasiče. Čas od času dojde k situaci, která danou problematiku znovu vyzvedne na…