VIDEO: Speciální cvičení hasičů na ledu jezera v Otrokovicích
Dne 8. 2. 2010 bylo vyhlášeno speciální školení a cvičení hasičů při záchraně osob ze zamrzlých vodních ploch v Otrokovicích. Síla ledu jen 10 cm dávala tušit, že letošní cvičení bude velmi blízko reálným zásahům.
Školení bylo určeno pro profesionální hasiče a záchranáře ze Zlínského s Olomouckého kraje. Stejně jako v loňském roce vedl výcvik nejuznávanější odborník na tuto problematiku mezi hasiči v celé republice Ing. Hynek Černý z HZS Středočeského kraje. Jeho zkušenosti a prezentace byly pro naše hasiče velmi dobrým zaměstnáním, ze kterého si záchranáři odnesli nové informace a postupy záchran. Hynek Černý prezentace doplnil zkušenostmi záchranářů ze zahraničí, včetně videoprojekce.
V praktické části si hasiči mohli vyzkoušet nejen naše osvědčené metody, které běžně používáme, ale také zcela nové taktiky a technické prostředky. Záchrana osoby ze zamrzlé plochy je velmi náročná, velký vliv má čas a správný postup při záchraně. Důležité je dbát na vlastní bezpečí a volbu vhodného technického prostředku záchrany.
Po přesunu na štěrkové jezero se potvrdily předpoklady mimořádně realistického cvičení. Síla ledu kolem deseti centimetrů představovala naprosto reálný stav, kdy dochází k proboření dospělého člověka. Už při přípravě cvičiště, asi 30 metrů od břehu, se nejdříve probořil hlavní instruktor a vzápětí i jeho jisticí partner. Už tato přípravná fáze se rázem přeměnila na záchranu cvičenců.
Hasiči si následně mohli vyzkoušet sebezáchranu z vody pomocí bodců, které se dají jednoduše vyrobit ze šroubováků, ale také záchranu za pomoci sekery, hokejky, větve nebo autolana. V další části se hasiči soustředili na záchranu osob pomocí žebříků, nosítek, transportních lůžek, ale také u nás osvědčených nafukovacích chodníků nebo člunu.
Ledové cvičení si hasiči znovu moc pochvalovali a přiznali, že celá řada informací byla pro ně nová. Školení a cvičení se účastnilo asi třicet hasičů ze stanic Zlínského a Olomouckého kraje. Získané poznatky budou dále sloužit pro školení a výcvik.
Cvičení se zúčastnila také celá řada novinářů, z nichž jeden osobně vyzkoušel proboření do ledu a následnou sebezáchranu i záchranu hasiči. Osobní zkušenost potvrdila, že zachránit se z ledového sevření bořícího se ledu není vůbec snadné. I při použití pomůcek, jako jsou bodce, jde o fyzicky náročný akt.
Základní témata teoretické části:
- rozdělení vodních toků a jejich rizika,
- vyhodnocení lokalit v hasebním obvodu jednotky požárního ochrany (JPO),
- dostupnost lokalit pro techniku JPO,
- využití základních technických prostředků JPO,
- využití speciálních záchranných prostředků ve výbavě JPO,
- metodika výjezdu pro konkrétní početní stav příslušníků,
- počet a způsob povolání dalších složek IZS,
- rozdělení místa zásahu, úkoly záchranářů na vodní hladině, úkoly jistící skupiny,
- specifika záchrany osob na zamrzlé vodní hladině,
- nebezpečí utonutí, podchlazení (hypotermie),
- rozbor zásahů a cvičení na téma „Záchrana osob z vodní hladiny“,
- další témata dle specifik hasebního obvodu JPO.
Základní témata praktické části prováděné na stanici:
- seznámení se základními technickými prostředky a jejich uložením ve vozidlech,
- použití a oblékání ochranných obleků proti chladu do vody, oblékání na čas,
- provedení praktického nácviku při vyhlášení poplachu na událost
„Záchrana osob z vodní hladiny“ změřit čas a vyhodnotit činnost jednotlivých příslušníků a analyzovat, zda byla výjezdová vozidla dostatečně dovybavena technickými prostředky pro práci na vodní hladině.
Základní témata praktické části prováděné na zamrzlé stojaté vodní ploše:
- seznámení s aktuálním stavem tloušťky ledu, upozornění na možnost proboření
v místech přítoku a odtoku,
- rozdělení do jednotlivých skupin – záchranné, jistící a týlové,
- určení zásad pohybu cvičících po ledu – jejich osobní výstroje a jištění,
- nácvik pohybu po ledu s využitím standardních technických prostředků ve výbavě JPO ( požárnické sekyrky, žebříky, čluny atd.),
- zkouška těsnosti ochranného obleku a reakce cvičících na ledovou vodu,
- nácvik sebezáchrany v případě proboření do ledu,
- nácvik záchrany probořených osob při vědomí s využitím základních technických prostředků ve výbavě JPO (lana, hasičské hadice, kanystru, žebříku, atd.),
- nácvik záchrany probořených osob v bezvědomí s využitím základních technických prostředků ve výbavě JPO ( žebříku, záchranné desky, nosítek Spencer, nafukovacího člunu atd. ),
- vyhodnocení nejefektivnějšího postupu pro možnosti dané JPO a zaměření výcviku na tento vybraný způsob probořených osob,
- pro důkladný výcvik je vhodné, aby si dobrovolníci z řad cvičících vyzkoušeli
záchranu bez prostředků pro práci na vodě (pouze s využitím zásahového obleku, přilby, rukavic, bot, opasku, lana a sekyrky).
z materiálů Ing. Hynka Černého
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje